Zlínský kraj: Přes kopečky a lesy z Luhačovic do Vizovic

Cesta z Luhačovic do Vizovic vede pěknou a rozmanitou krajinou Vizovických vrchů. Začíná v příjemném lázeňském městě, které v posledních letech zpopularizoval četnický seriál, končí ve městě s vůní Jelínkových likérů. Po turistických stezkách se mezi městy ujde asi třiadvacet kilometrů. Na cestě nejsou velká převýšení, trasu bez problémů ujde člověk zvyklý na pohyb.

Vizovická vrchovina

Vizovická vrchovina patří do povodí řeky Moravy, jejímiž nejvýznamnějšími přítoky jsou v těchto místech Dřevnice a Olšava. Sousedí s Bílými Karpaty na jihovýchodě a Hostýnskými a Vsetínským vrchy na severu. Z hlediska správního členění patří oblasti do Zlínského a Jihomoravského kraje.

Do Luhačovic pohodlně vlakem

Výlet začne v Luhačovicích. Nejpraktičtější, a zároveň nejjednodušší,  je dopravit se do Luhačovic vlakem. „Trasa z Prahy do Luhačovic je denně obsluhována 14 vlaky ze stanice do stanice v Praha hlavní nádraží a do stanice do stanice v Luhačovice. Průměrná doba trvání cesty je 5 hod 19 min. První vlak odjíždí v 01:39. Poslední odjíždí v 18:58,“ uvádí se na portálu www.virail.cz.

Luhačovice, klenot architektury

Luhačovice jsou největší moravské lázně. Jsou proslulé příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím. Na architektonické podobě Luhačovic se podíleli vynikající architekti Dušan Jurkovič, Emil Králík, Oskar Poříska.

Základ lázeňské léčby tvoří minerální prameny. Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido- sodných kyselek a jeden sirný pramen. Léčivé prameny v Luhačovicích se dělí do dvou skupin. První skupina je využívána k pitné kúře a veřejně bezplatně přístupná, druhá skupina je určena pro balneologické účely.

Nejznámější minerální pramen je Vincentka. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou.

Moderní kostel Svaté rodiny

Kostel Svaté rodiny je moderní stavba s lodi o výšce 12 metrů. Věž je vysoká 22 metry. Byl postaven podle návrhu českých architektů. Moderní kostel byl vybudován v letech 1996-1997. Stavba nového kostela v Luhačovicích byla realizována po více než stoletém úsilí. V jeho těsné blízkosti se nachází pramen sv. Josefa.

Dál už po turistických značkách

Tři kilometry proti proudu říčky Šťávnice byla ve dvacátých letech 20. století postavena přehrada nazývaná Luhačovická nebo též Pozlovická. Její první úlohou bylo zadržovat pravidelné záplavy, které pustošily lázně. Časem však převzala i funkci rekreační a nyní slouží hlavně rybářům. Z Luhačovic se k ní turisté vydají po červené značce.

Podhorský ráz krajiny

Od přehrady cesta pokračuje stále po červené značce. Ačkoliv Luhačovice leží v nadmořské výšce 250 metrů a vrcholky okolních kopců dosahují maximálně 672 m.n.m. (vrchol Komonec), je tu patrný podhorský charakter.

Na Spleteném se odbočuje

Cesta povede přes obec Horní Lhotu (možnost nákupu svačiny) na Spletený vrch. Tam z červené značky turisté odbočí na zelenou načnou stezku Vizovické prameny. Budou pokračovat k rozhledně Doubravě.

Zázračná voda někdy vysychá

Od rozhledny vede naučná stezka k místu s kaplí zvanému Chladná studna. Lesní kaple vznikala postupně na přelomu 19. a 20 stol. na podkladě dvou neobvyklých uzdravení vodou z pra­mene – téměř slepého chlap­ce z Tichova a dívky z Vizovic, onemocnělé španělskou chřipkou. Otec dívky zřídil v r. 1905 u pramene kamenný portál, ke kterému byla r. 1937 přistavěna kaple se sochou Panny Marie Lurdské.

  • Bohužel, zázračná voda někdy vysychá.

Bude cíl už v kempu?

Naučná stezka Vizovické prameny a zelená turistická značka dovedou k vizovickému kempu. Tady se lze ubytovat (jistější je nocleh bookovat předem).

Nebo pokračujeme do Vizovic?

Kdo se neubytuje v kempu pokračuje ještě necelé tři kilometry do Vizovic.

Město Vizovice a jeho okolí si zaslouží víc času, a tedy samostatné povídání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno