Abyste předešli předčasnému znehodnocení potravin, postupujte podle následujících rad. Díky nim si osvojíte základní techniky skladování potravin, což povede k udržení bezpečnosti a zdravého stravování vaší rodiny. Lednice není jen krabice, ve které udržujeme jídlo v chladu. Jedná se o technologicky vyspělé zařízení, které pomocí inteligentních ovládacích prvků zajišťuje, aby úroveň vlhkosti, světla a teploty zůstala na optimální úrovni pro skladování potravin.
Proč je důležité správné uspořádání jídla v lednici?
Když se naučíte uchovávat potraviny ve správných oblastech chladničky, je možné uchovat jejich živiny a zajistit, aby se potraviny nezkazily. Je také důležité správně skladovat potraviny, abyste snížili riziko kontaminace mezi zbytky. Zápachy jsou jen částí problému; existuje také riziko, že se při nesprávném skladování potravin rozšíří plíseň. Udržování potravin při optimální teplotě může zabránit růstu bakterií a vaše jídlo bude déle čerstvé.
Přeplněná lednice
Jednou z největších chyb, které lidé dělají, je to, že lednici příliš naplní. To ale blokuje proudění vzduchu mezi potravinami. Lednice pak musí vynakládat větší úsilí a výsledkem je to, že některé oblasti lednice jsou teplejší než ostatní. Nepokládejte potraviny na zadní stranu ani k bokům lednice a snažte se, aby mezi jednotlivými potravinami byl rozestup aspoň 1,5 cm. Tím je zajištěno, že mezi prostory v ledničce může proudit vzduch a potraviny se budou méně kazit.
Čistá lednice
Základem je také čistá lednice: doporučuje se lednici alespoň jednou za tři měsíce pořádně vyčistit. Čistit můžete klasickým saponátem na nádobí, nebo roztokem připraveného z octa či citronové šťávy s vodou. Pro větší svěžest a pohlcení pachů je vhodné v lednici uchovávat rozpůlený citron nebo šálek s kávovou sedlinou. Po vyčištění je důležité, aby v lednici nikde nestála voda – mohlo by to podpořit růst plísní.
Co skladovat na nižších policích?
Lednice je rozvržena na několik součástí. Obvykle obsahuje hlavní prostor, který je rozdělen na několik polic. Vespod je umístěna zásuvka pro skladování zeleniny. Na spodní police je vhodné umístit syrové maso, mléčné výrobky a vejce, protože v této oblasti chladničky bývá teplota nejnižší. Pokud má lednička vyhrazenou zásuvku pro tyto předměty, je nejlepší je tam uložit (takže do zásuvky na zeleninu ukládáme přednostně zeleninu). Je to proto, že tyto zásuvky pomáhají udržovat stálou teplotu.
Co skladovat na horních policích?
Na horní police lze umístit zbytky, připravená jídla a nápoje. Zde je možné umístit také bylinky, protože je pravděpodobně používáme častěji než jiné potraviny. Horní police také mají nejkonzistentnější teplotu. To je dobré pro prevenci toho, aby se potraviny, které se snadno kazí, zhoršily.
Co umístit do dvířek lednice?
Zde by měly být umístěny předměty, které nepodléhají rychlé zkáze, jako jsou nápoje, koření, voda a další předměty, které se snadno nezkazí. Neskladujte zde trvanlivé potraviny, jako je mléko či vejce, protože teplota je často nestabilní. To platí také pro police na vnitřní straně dveří chladničky. Tyto police neudržují konzistentní teplotu a jsou často teplejší než zbytek chladničky.
Co neukládat na lednici
Také prostor na lednici lidé často používají ke skladování potravin. Rozhodně sem nedávejte víno, protože se ničí. Ani chlebu neprospívá teplo z ledničky. Je naprosto v pořádku umístit sem spotřebiče, kuchařky a nepotravinářské předměty. Nedávejte sem ani kávu, protože dochází k jejímu kažení.
Pozor na křížovou kontaminaci!
K ní může dojít tehdy, skladujete-li ovoce a zeleninu ve stejném prostoru jako maso. Moderní lednice obvykle obsahují zásuvku, která je vhodná pro uložení masa, ale právě i zeleniny. Pro skladování těchto potravin je ale potřeba vybrat si, kterou z nich budete v zásuvce skladovat. Poté, co jste v zásuvce měli maso, je dobré ji umýt před uložením zeleniny či ovoce.
Jak skladovat maso v ledničce
Syrové maso, ryby a drůbež představují v lednici jedno z největších rizik pro zdraví člověka. Umístěte tyto předměty do uzavíratelných nádob nebo pod ně položte talíř, aby nedošlo k úniku šťávy. Potraviny, které již byly v obchodě zabaleny, nerozbalujte, dokud nejsou připraveny k použití. Umístěte tyto potraviny blízko spodní části chladničky, protože je to nejchladnější a nejtmavší část. Použití vakuově uzavřeného sáčku neprodlužuje životnost masa v chladničce. Bakterie v mase již existují a jejich utěsněním nebráníme v jejich růstu.
Jak skladovat mléčné výrobky v ledničce
Není třeba odstraňovat mléčné výrobky z jejich původních obalů. Mléko, tvaroh a další mléčné výrobky uchovávejte uzavřené v chladničce. Jakmile však mléčný výrobek vyjmete v obalu, už jej do něj nevracejte. Místo toho použijte k opětovnému uzavření plastový obal nebo vzduchotěsnou nádobu. Mléčné výrobky skladujte v lednici tak, abyste po ruce měly vždy ty, které mají být spotřebovány nejdříve (řiďte se datem exspirace uvedeném na obalu).
Jak skladovat ovoce a zeleninu v ledničce
Mnoho ledniček je vybaveno zásuvkou určenou speciálně pro ovoce a zeleninu. Použijte ji, pokud je k dispozici. Je v pořádku míchat zeleninu a ovoce dohromady, ale protože ovoce a zelenina vydávají různé plyny, je nejlepší skladovat podobné potraviny společně. Například nemíchejte jablka s mrkví nebo pomeranče se špenátem. Snažte se uchovávat každý jiný druh zeleniny v jiné zásuvce. Ovoce a zelenina musí být schopny dýchat a uvolňovat plyny. Pokud se plyny zachytí, jídlo bude hnít rychleji. Použijte prodyšné sáčky nebo vložte zeleninu do sáčků, které nejsou zapečetěné, aby byla zajištěna optimální životnost.