Česnek v soli

Česnek je u nás velice oblíbenou surovinou, kterou používáme v celé řadě pokrmů. Je také velice zdravý. Ukládání potravin do soli je skvělým způsobem, jak prodloužit životnost nejrůznějších druhů zeleniny, ale také zachovat jejich zdraví prospěšné látky. Jedná se o metodu, která je stará a osvědčená. Již naši předkové nakládali různé potraviny do soli a nejednalo se zdaleka jen o zeleninu. Do soli se nakládala také masa a v případě přímořských států také ryby.

Výhody a nevýhody nakládání česneku

Správným nakládáním česneku můžete prodloužit jeho životnost a uchránit ho před plísní a chorobami. Někdy je to jediný způsob, jak naložit s přebytkem česneku. Nevýhodou nakládání česneku je ale to, že potřebujete oloupat všechny stroužky. A bývá to opravdu hodně stroužků najednou. A pokud se vám urodilo několik malých paliček česneku, čeká vás poměrně úporná práce. Dobrou zprávou ale je, že loupání česneku je na nakládání opravdu to nejtěžší.

Česnek palice

Jak rychle oloupat česnek?

Někdo si vystačí s obyčejným nožíkem, jiný používá řadu triků jak oloupat česnek. Někomu stačí vlastní dlaně, jiný stroužky česneku poválí ve speciálním silikonovém tunýlku na loupání česneku. A někdo si pomáhá triky (vždy je nutné nejprve palici rozebrat na jednotlivé stroužky). Tak například trik s mikrovlnou troubou: stačí 20 vteřin a slupka sama odpadne. Lépe se vám bude loupat také česnek, který si na několik vteřin ponoříte do vroucí vody. Pomáhá také opražit česnek na pánvi, slupka jde pak snadno dolů. Zkuste také stroužek lehce rozdrtit plochou nože – slupka pak půjde snadněji dolů.

Do čeho a s čím nakládáme česnek?

Kromě soli můžete zvolit celou řadu bylinek, které jednotlivě nebo ve vhodných kombinacích přidáváte k česneku a soli. Z bylinek můžeme volit ty klasické: bobkový list, pepř celý, nové koření, nebo například tymián, rozmarýn či dokonce koriandr a hřebíček. Česnek nakládáme do sklenic se šroubovacími víčky, někdy je potřeba naložený česnek ještě zavařit, někdy to recept nevyžaduje. Níže si uvedeme obě metody.

Loupání česneku

Česnek v soli

Základní recept na česnek v soli je následující: česnek oloupejte a stroužky prolisujte klasickým lisem na česnek. Přidejte sůl, dobře zamíchejte a směsí naplňte sklenice. Na 1 kg česneku budete potřebovat 300 až 400 g soli. Tenkou vrstvou soli ještě posypte povrch a zavíčkujte. Skladujte na tmavém a chladném místě. Nevýhodou je to, že pokrm můžete touto pastou přesolit, takže je vhodné používat ji místo klasické soli. Není potřeba zavařovat. Můžete taktéž přidat různé bylinky.

Česnek v soli a sádle

Taktéž si můžete připravit ještě trochu jinou česnekovou pastu. Na ni budete potřebovat česnek, sůl a sádlo. Prolisujte česnek a zvažte, kolik ho máte. Na 250 g prolisovaného česneku budete potřebovat asi 70 g soli a 100 g sádla. Vzhledem k tomu, že budete používat také sádlo, které zamezí přístupu vzduchu k česneku, můžete použít méně soli. Je to zcela na vaší chuti. Prolisovaný česnek smíchejte se solí a zalijte to sádlem, které jste rozpustili na pánvi. Poté ihned plníme do sklenic, které uzavřeme a skladujeme v temnu a chladu. Můžete taktéž přidat různé bylinky.

Sůl

Fermentovaný česnek

Tentokrát se nejedná o česnekovou pastu, ale naložené celé stroužky česneku. Budete potřebovat 80 g oloupaných stroužků česneku, 3 g mořské soli a 100 ml vody. Sůl rozpusťte ve vodě. Oloupané stroužky dejte do uzavíratelné sklenice a zalijte osolenou vodou. Všechny stroužky by měly být ponořené. Uzavřete a nechte dva týdny v pokojové teplotě. Prvních několik dní je potřeba sklenici vždy otevřít, abyste uvolnili nově vytvořené plyny a zabránili explozi nádoby. Po dvou týdnech ochutnejte. Jestli jste spokojeni s úrovní kvašení, dejte směs do lednice. Pokud ne, nechte ještě v pokojové teplotě, kde bude pokračovat kvašení. Tím získáte štiplavější a ostřejší chuť. Jakmile je fermentovaný česnek v lednici, měl by vydržet aspoň 6 měsíců.

Česneková sůl

Velice oblíbeným způsobem uchovávání česneku je příprava česnekové soli. Tento recept je velice jednoduchý a můžete ho použít na ochucení téměř všech druhů pokrmů. Na přípravu použijte čerstvý česnek. Na jeden hrnek soli budete potřebovat cca 1,5 palice česneku (tedy ¼ hrnku česneku). Oloupané stroužky česneku dejte do kuchyňského robotu. Přidejte sůl. Nejvhodnější je košer sůl, protože jód a další minerály obsažené v kuchyňské soli mohou způsobit změnu barvy česneku. Mixujte po dobu asi 20 sekund – měli byste dosáhnout konzistence podobné písku.

Sušení česnekové soli

Takto připravenou směs rozetřete na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme asi hodinu na 80 °C. Výsledná směs by měla být suchá a křupavá. Trouba pomalu vysouší česnek, neměl by ale zhnědnout. Takto vysušenou česnekovou sůl vraťte do kuchyňského robotu a znovu krátce promixujte. Nyní se svou strukturou podobá kukuřičné mouce. Směs skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a suchém místě. Spotřebujte do tří měsíců.

Stroužky česneku

Jak použít česnekovou pastu?

Takto připravený česnek lze použít do všech receptů, kde byste jinak použili česnek čerstvý. Vhodný je tedy do polévek, na langoše i do bramboráků, do omáček, na topinky atd. Využití je všestranné a výhodou je to, že když si smyslíte, že přidáte česnek právě teď do receptu, nemusíte se zdržovat už loupáním stroužků a třením česneku. Stačí otevřít sklenici a lžící nabrat potřebné množství. Česneková sůl se skvěle hodí k ochucení jakýchkoli slaných pokrmů, zejména těch, kam se přidává sůl a česnek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno