Macerování

Macerace nebo macerování je extrakční technika, která se provádí při pokojové teplotě. Spočívá v ponoření rostliny do kapaliny (voda, olej, alkohol atd.) a do vzduchotěsného kontejneru na proměnnou dobu v závislosti na použitém rostlinném materiálu a kapalině. Ještě před tím, než začneme rostliny macerovat, musíme je řádně omýt a zbavit jiných látek, jako je půda, kamínky, plevel a další látky, které se mohou na rostlině vyskytovat a nejsou vhodné k macerování. Rostlinný materiál může být použit čerstvý nebo sušený na základě požadovaného produktu.

Calendula oficinalis macerace

Nakrájejte rostlinu na kousky

Aby se zvýšil kontakt mezi extrahovaným rostlinným materiálem a kapalinou, musíte rostlinu nakrájet na malé kousky. Čím menší budou kousky rostliny, tím více dovnitř bude kapalina schopná proniknout a tím bude macerování kvalitnější. Na druhou stranu by rostlina neměla být rozdrcena úplně na prášek (což lze například v případě sušené rostliny); to by mělo za následek ztrátu těkavých aktivních složek (éterických olejů) obsažených v rostlině. Také by bylo velice obtížné oddělit kapalinu od rostlinné složky po dokončení macerace.

Jakou kapalinu na macerování použít?

Kapalinu vybíráme na základě chemické povahy sloučenin obsažených v rostlině. Při volbě kapaliny bychom měli zvážit rozpustnost a požadované použití extrakce. Nejčastěji používanou látkou je obecně alkohol, protože je schopen extrahovat větší část molekul (aktivních složek) obsažených v rostlině, včetně molekul, které jsou hydrofilní, rozpustné ve vodě nebo lipofilní, rozpustné v oleji nebo jiných organických látkách. Rostlinný olej se používá tehdy, když chceme izolovat pouze lipofilní složky (tuky). Vodu zase používáme k extrakci pouze hydrofilních složek.

Olivový olej

Extrakty, které můžeme macerací získat

  • Infuze: rostlina (čerstvá nebo sušená) se maceruje v rostlinném oleji (nejčastěji se jedná olivový olej nebo olej z nějakých semen).
  • Tinktury: ty se získávají macerací rostliny ve směsi vody a alkoholu.
  • Glycerinové maceráty: kapalina je tvořena ze směsi etylalkoholu, vody a glycerinu (vše ve stejném poměru). Části rostliny, které jsou zpracovány macerací v této směsi, jsou obecně embryonální tkáně, jako jsou pupeny a mladé klíčky.
  • Glykolové extrakty: tyto vznikají po maceraci rostliny v propylenglykolu.

Infuze a glykolové extrakty jsou určeny pro vnější použití. Tinktury a glycerinové maceráty jsou určeny pro vnější i vnitřní použití.

Macerování

Jak macerovat?

Při macerování můžeme rostliny naložit do kapaliny studené nebo ohřáté (nikdy nesmí dosáhnout bodu varu). Zahřátá kapalina může urychlit maceraci. Do kapaliny naložíme rostlinné kousky, uzavřeme v nádobě a necháme stát. Doporučuje se alespoň jednou denně rostlinu v nádobě protřepat. Tím se zajistí, že kapalina prostoupí celým rostlinným materiálem. Po určité době se provádí filtrace macerované směsi, čímž se rostlinný materiál oddělí od kapaliny. Abychom maximalizovali užitek, je potřeba vytlačit kapalinu také ze všech částí macerovaných rostlin.

Olej jako kapalina pro macerování

Důležité je vybrat opravdu kvalitní rostlinný olej. Pokud zvolíte olej olivový, pak vyberte extra panenský. Obyčejně ale lze macerovat také ve slunečnicovém oleji. Pokud chcete ale získat nějaké prospěšné látky navíc, použijte mandlový olej nebo třeba jojobový. Pokud chcete silnější směs, experimentujte s kokosovým olejem.

Macerování

Jaké použít rostliny na macerování?

Při maceraci olejů pro péči o pleť zvažte použití některé z následujících rostlin: měsíček lékařský, pupeny a květy třezalky tečkované, semínka mrkve nebo bobule rakytníku. Všechny tyto rostliny dodají základnímu oleji nádherně bohaté barvy a zajistí skvělé terapeutické vlastnosti v kosmetických prostředcích.

  • Měsíček je protizánětlivý a prokázal velký úspěch v hojení ran.
  • Třezalka tečkovaná byla historicky používána k lokální léčbě modřin a mírných popálenin – a pro urychlení hojení ran.
  • Mrkev uklidňuje pokožku a předpokládá se, že pomáhá při svědění kůže.

Macerování čerstvých rostlin

Obecně je jednodušší macerovat vysušené rostliny. Čerstvá rostlinná hmota se používá také, ale v maceraci je potřeba ji pravidelně vyměňovat, protože obsahuje velké množství vody a může změnit váš tuk a podpořit mikrobiální růst. Také se snažte rostliny nasekat na co nejmenší kousky, ovšem tak veliké, abyste byli schopni je po ukončení macerace přefiltrovat.

Macerování ovoce

Macerovat můžeme rostliny, ale také ovoce. Macerace mění chuť a texturu ovoce a je užitečná pro zlepšení textury tvrdého, nezralého čerstvého ovoce a pro ochucení ovoce na vrcholu zralosti. Když je ovoce macerováno, změkčuje se a uvolňuje některé ze svých aromatických sloučenin. Po maceraci se ovoce stává něčím novým, složitým mísením chutí a textur. Měkké ovoce a tekutina mají mnoho použití: chutný dezert sám o sobě přelitý šlehačkou; omáčka na zmrzlinu nebo dort; nebo náplň do koláče či dortu, kde dodává nejen chuť, ale i barvu a vlhkost.

Ovoce

Jak macerovat ovoce?

Ovoce jednoduše namočíme v nějaké chutné tekutině, jako je šťáva, víno, likér nebo balzamikový ocet. Aromatická tekutina proniká do ovoce, zatímco přirozené ovocné šťávy jsou extrahovány. To zvyšuje chuť. Pokud tedy macerujete několik různých druhů ovoce, řekněme banány, jahody, borůvky a ananas, nejen že pohlcují aroma macerující tekutiny, ale také sladidla jednotlivých plodů se spojují a vytvářejí sladký, aromatický sirup. Výsledek je skutečně víc než jen součet jeho částí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno