Broskve patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Jsou nádherně šťavnaté s jednou velkou peckou uvnitř. Původně byly broskve pěstovány v Číně, odkud se dostaly do Evropy. Do Severní Ameriky je přivezl zahradník jménem George Minifie. Broskve jsou zmíněny ve starověkých čínských spisech již v 10. století před naším letopočtem. Tyto ochlupené plody byly oblíbené u králů a císařů a dostaly se do Evropy, kde byly ceněny jako drahý lék. Dnes se ale broskve běžně pěstují i na českých zahradách.
Různé odrůdy
Myslíte si, že broskev je jen jedna? Tak to se mýlíte! Existují stovky kultivarů nebo kultivovaných odrůd broskví. To znamená, že díky množení rostlin, vědecké metodě řezání stonků a používání semen a cibulí mohou pěstitelé broskví manipulovat s rostlinou tak, aby ji reprodukovali s požadovanými vlastnostmi (například odolnost vůči některým chorobám, velikost plodů apod.).
Sezóna broskví
S opravdu dobrými plody broskví se můžeme setkat od poloviny května do září. Nejlepší kvality ale dosahují plody, které si koupíme v létě a od českého pěstitele. Dužina broskví se může pohybovat v barvě od bílé do tmavě žluté v závislosti na odrůdě a oblasti, kde se pěstuje. Chuť je stejná, ať už si vyberete bílé nebo žluté broskve, ale bílé broskve jsou obvykle méně kyselé, což je užitečné pro lidi, kteří jsou citliví na kyselá jídla.
Výběr broskví
Pokud broskve kupujete, vyhýbejte se příliš měkkým plodům (ledaže je zkonzumujete do druhého dne). Broskve totiž i po sklizni nadále dozrávají, takže pevnost ovoce bude záviset na tom, jak brzy plánujete jeho konzumaci. Vybírejte broskve, které nemají známky zelené – měly by mít nažloutlou barvu s červeným místem (touto stranou byla broskev vystavena slunci). Pokud si koupíte příliš tvrdé broskve, počkejte 3 až 5 dní před jejich konzumací. Když necháte broskev dozrát, skladujte ji při pokojové teplotě, ne na slunci nebo v lednici.
Broskve v kuchyni
Nejčastěji si broskve dopřáváme jen tak. Velice často je zavařujeme nebo je používáme do dezertů a moučníků. Broskve jsou totiž samy o sobě velice sladké. Některé další způsoby, jak používat broskve, jsou příprava salsy nebo chutney, přidání do salátu (nejen ovocného) nebo si z nich připravit letní nápoj (skvělá je například sangria). Z broskví lze také připravit marináda pro kuřecí nebo vepřové maso.
Broskvová sangria
Ve velké nádobě smíchejte 750 ml červeného vína se 3 až 4 lžícemi cukru krystal (můžete také použít jakékoli tekuté sladidlo, nebudete muset příliš míchat, aby se rozpustilo). Pořádně směs promíchejte, aby se cukr rozpustil. Poté vmíchejte na plátky nakrájené broskve a nektarinky (tak tři kusy od každého). Doplňte hrnkem plným vypeckovaných a přepůlených třešní. Jeden malý pomeranč nakrájejte na tenké plátky a taktéž jej přidejte do vína. Přilijte ještě 1,5 hrnku perlivé vody, promíchejte a podávejte vychlazené.
BBQ broskvová omáčka a jalapeño
Nejprve si připravíme omáčku. Budeme potřebovat 4 broskve – přepůlíme je a pecku vyhodíme. Polovinu cibule nakrájíme na měsíčky, 4 stroužky česneku oloupeme a 1 až 2 jalapeño papričky zbavíme semínek. Všechny tyto ingredience opékáme nasucho v pánvi doměkka. Poté je vložíme do mixéru. Rozmixujeme dohladka a poté přidáme půl hrnku kečupu, 240 ml rajčatového pyré, 3 lžíce melasy, 1 lžíci worcesterské omáčky, 1 lžičku citronové šťávy, špetku mletého hřebíčku, muškátového oříšku a zázvoru, 1 lžičku uzené papriky a dochutíme solí a pepřem. Směs povaříme asi 15 minut do zhoustnutí. Podáváme ke grilovanému masu a klobáskám.
Salát s grilovanými broskvemi
Rozpalte troubu na 200 °C a na plech vyložený pečícím papírem naskládejte ½ hrnku nahrubo nasekaných pekanových ořechů. Pečte 4 až 6 minut, poté nechte vychladit. Mezitím si do malého hrnce dejte ½ hrnku medu, ¼ hrnku balsamicového octa, ¼ lžičky sušeného tymiánu, špetku soli a pepře a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a povařte tak 10 minut, aby se med rozpustil a ingredience se spojily. Poté směs odstavte. Rozpusťte si 2 lžíce másla a potřete s nimi 3 rozpůlené broskve, zbavené pecky. Grilujte poloviny broskví řeznou stranou dolů doměkka. Trvá to asi 5 minut. Poté si na šest talířů rozdělte 150 g rukoly a na každý talíř dejte jednu polovinu broskve. Posypte ji nivou (celkem bude potřeba asi jen 60 g). Na broskve rozdělte pečené pekanové ořechy a vše přelijte medovou zálivkou.
Co broskve obsahují?
Jedna středně velká broskev (cca 150 gramů) poskytuje přibližně:
- 58 kalorií,
- 1 g bílkovin,
- méně než 1 g tuku,
- 14 g sacharidů,
- 2 g vlákniny,
- 17 % doporučeného denního množství (DDM) vitamínu C,
- 10 % DDM vitamínu A,
- 8% DDM draslíku,
- 6 % DDM niacinu,
- 5 % DDM vitamínu E,
- 5 % DDM vitamínu K,
- 5 % DDM mědi,
- 5 % DDM manganu.
Kromě toho broskve obsahují také menší množství hořčíku, fosforu, železa a některých vitamínů B. navíc jsou plné antioxidantů, které bojují proti oxidačnímu poškození. Broskve tedy pomáhají chránit tělo před předčasným stárnutím a nemocemi. Čím je ovoce čerstvější a zralejší, tím více antioxidantů obsahuje.
Jak skladovat broskve?
Zralé broskve vydrží asi jeden týden při pokojové teplotě. Pokud je v tomto časovém úseku nesníte, uchovávejte je v lednici – tím zpomalíte jejich dozrávání. Zralé broskve lze také zmrazit – aby nedošlo k zhnědnutí, nakrájejte broskve na plátky a pokapejte je citronovou šťávou a teprve poté zamrazte. Broskve lze zakoupit také v konzervách nebo si připravit vlastní zavařené broskve. Konzervované broskve obsahují ale mnohem méně zdraví prospěšných látek (včetně antioxidantů) než čerstvé broskve.