Mišpule – pěstování

U nás je nejčastěji k vidění ta německá. A protože pěstování mišpule není těžké, můžete se do něj pustit i vy. Seznámíme vás s několika šikovnými tipy a triky, které vám s tím pomohou.

I když k tomu pojmenování německá svádí, ve skutečnosti pochází mišpule z dálného Orientu. Ovšem už před několika tisíce let se odtud díky své nenáročnosti rozšířila do Evropy, a to konkrétně do oblasti Germánie.

Příliš se nepěstuje, nevěříme totiž jejím plodům

Mišpule má ráda osluněné polohy, jinak však náročná není. Ovšem v zahrádkách se přesto příliš nevyskytuje. Důvodem jsou její „podezřelé“ plody. Na první pohled vypadají jako malá jablíčka, zblízka však zjistíte, že jde o poměrně hustě chlupaté malvice. Jíst je ovšem lze až poté, co na stromě přejdou mrazem. Tehdy změknou (zhniličkovatí) a jsou připraveny ke konzumaci.

Jejich chuť není špatná, leckdo ji přirovnává k pikantní marmeládě. Využít je ovšem lze i do nejrůznějších receptů. Plody, které jsou vhodné ke konzumaci, poznáte podle toho, že ztratí svůj dokonale kulatý tvar. A sklízet je může i uprostřed zimy, kdy už všude okolo leží sníh.

Co potřebujete k úspěšnému pěstování mišpule

Musíte si vybrat tu správnou odrůdu. Na trhu najdete jak ty s malými plody (okolo 2 cm) tak i poměrně velké krasavice s pěticentimetrovými plody. Oba však vyrostu poměrně shodně, svou výškou nikdy nepřerostou třeba broskvoně, vejdou se tedy i do menší zahrádky.

Potřebuje slunečné a nejlépe i závětrné místo. Oproti tomu vůči mrazům je velmi odolná a ani malé rostliny nepotřebují žádné zakrytí. Nejlépe roste ve výživné a vápenité půdě, ale dařit se jí bude i v té těžší a kamenité. A to samé platí i pro polostín. Potěší vás také tím, že prakticky netrpí škůdci.

A kdy a jak mišpuli sázet? Pořiďte si nejlépe prostokořenné sazenice, ty se ujímají nejlépe. Sázejte je nejlépe v období vegetačního klidu, tedy od podzimu až do jara. Jejich kořeny nesmí vyschnout, doporučen je proto transport ve vlhké textilii. Doma je pak přes noc namočte do sud s vodou a teprve poté přistupte k samotné výsadbě. Pokud tato pravidla dodržíte, budete se moci velmi brzy těšit z jejích květů a později i plodů, které vás potěší od podzimu až do jara. Musíte jen překonat počáteční nedůvěru při jejich konzumaci. Nic jiného na tom není.

A dekorativně vyhlíží zejména na podzim. Kromě plodů totiž její větvě ozdobí i půvabně dočervena zbarvené listy. Plody pak vydrží jako ozdoba po celou zimu – nebo až do doby, než se je rozhodnete sklidit. Ptáci o ně obvykle příliš velký zájem nemají, takže ani v tomto bodě se konkurence bát nemusíte.

Mišpule by si zkrátka a dobře zasloužily mnohem větší pozornost, než jak se ji dnes dostává. Patří do každé zahrádky a pokud si je pořídíte, určitě neuděláte chybu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno