Tento typ domácích i venkovních van je luxusem, který si pořizujeme stále častěji. A jak se každodenní péče o ně liší od procedur, které používáme při úklidu koupelny běžně? Zjistěte, jak vyčistit vířivku za pár minut.
Asi nepřekvapí, že tím prvkem, kterému je nutné při úklidu věnovat zvláštní pozornost, je ceněný, ale složitý hydromasážní systém. Co je dobré si zapamatovat o jeho údržbě, abychom si pohodlí vířivé vany užili opravdu dlouho?
Jaké negativní faktory ovlivňují vířivkový systém
Ať už vás to překvapí nebo ne, hlavní hrozbou pro vířivku jako takovou je voda, která zůstává po jejím závěrečném vypuštění v potrubí. Je tedy nutné se pečlivě starat o pravidelné čištění všech masážních trysek. Jinak se v jejich útrobách mohou velmi rychle rozmnožit nebezpečné bakterie.
Další potíží je také tvorba vodního kamene, usazování mazlavého mýdlového povlaku nebo usazování zbytků z éterických olejů, které ke koupání ve vířivkách tak často používáme. Není důležité, jak moc bio nebo přírodní jsou. Problém znamenají vždy.
Jde o ty nejčastější prvky mohou vést k porouchání samotného mechanismu hydro masáže. Případně „jen“ ke špinavé vodě, jež z trysek vychází. K ní se samozřejmě váže i tvorba nepříjemných pachů, které se po zapnutí vířivky objevují.
A jak tomu tedy zabránit? Podle doporučení výrobců by se měl hydromasážní systém pravidelně důkladně dezinfikovat – a to nejméně jednou za dva měsíce (i když tolikeré velmi sofistikované stroje nařizují desinfekci po každých 6-8 koupelích). Ovšem používáme-li mýdla, musíme celý proces provádět pokaždé, když se z vířivky vynoříme.
Jak by měla vypadat dobrá dezinfekce vířivky
Při mytí vířivé vany je možné úspěšně použít tradiční metody, které používáme k odstraňování nečistot v koupelně běžně. Vystačíme si pouze s houbou nebo měkkým hadříkem, které kombinujeme s šetrným a především vhodným čisticím prostředkem. Ale pro samotné trysky se budou dozajista hodit i speciální přípravky – pořizujte nejlépe takové, které jsou doporučeny výrobcem vašeho zařízení. Díky nim bude celý proces manuálního čištění vířivky maximálně efektivní.
A jak na něj? Nejdříve naplňte vanu teplou vodou. Nenapouštějte ji plnou, jen na úroveň, jež se nachází několik centimetrů nad tryskami. Poté nalijte dovnitř vybraný dezinfekční prostředek. Bude vás stačit asi 50-75 ml. Pak uveďte do provozu hydromasážní systém a nechte jej běžet 5-10 minut. Vanu vypusťte a znovu ji napusťte. Tentokrát stačí už jen studená voda. Opět zapněte trysky na několik minut. Poté vanu vypusťte a máte hotovo. A jak se přesvědčit o tom, že je opravdu všechno v pořádku? Pozorujte vodu, která z trysek vychází. Je-li dokonalé čistá, pak byl váš proces dezinfekce úspěšný.