Rádi byste si jejich delikátní nakyslou chuť dopřáli i na zahradě? Pěstování lesních jahod není těžké. A i když vás vysokými výnosy asi neoslní, co do chuti budou určitě stát za to.
Lesní jahoda (Fragaria vesca L.) není divoká forma jahody, jak si často myslíme, protože jsou si navzájem tak podobné. Ve skutečnosti jde o samostatný druh z čeledi Rosaceae.
Pěstování lesních jahod
Lesní jahoda je nízko rostoucí, ovšem velmi dekorativní trvalka, která nás navíc oslní svými chutnými plody. Patří do stejné rodiny jako růže nebo třeba maliny. Lesní jahoda může v zahradě plnit funkci půdokryvné rostliny a přitom nás obdarovávat chutnými plody.
Pamatujte si, že lesní jahody obvykle dorůstají do výšky 5 až 30 cm. Jsou tedy menší, než jejich známější příbuzné. Její pětilisté malé květy mají průměr pouhé 1 až 2 cm a jsou bílé s jemně žlutými tyčinkami uvnitř. Samotné plody jahod obsahují hodně vitamínu C, jakož i další vitamíny a minerály a organické kyseliny.
Je dobrou zprávou, že lesní jahody jsou mnohem odolnější vůči nepříznivým podmínkám v okolí. Porostou ochotně tedy prakticky kdekoliv. V přírodních podmínkách je totiž najdeme nejen podél slunných okrajů lesa a cest, ale rovněž uvnitř poměrně vysokých porostů. Vyhovuje jim tedy slunečné až polostinné místo, vybavené úrodnou s humusovou půdou. Její reakce by měla být mírně kyselá až neutrální.
Před výsadbou lze samotný substrát pro pěstování lesních jahod obohatit kompostem, rašelinou a pískem. Čím více se bude podobat čerstvé lesní půdě, tím lépe vám jahody vykvetou a zaplodí.
Jak pěstovat lesní jahody?
Místo pro lesní jahody musí být vybráno tak, aby byly chráněny před větrem. Zasaďte je klidně v okolí ovocných keřů. Kořeny lesních jahod jsou mělké a nebudou svým sousedům nijak konkurovat. Určitě je naopak nepěstujte na vyvýšených venkovních plochách. V zimě tu totiž rády namrzají, v létě pak pro změnu trpí nedostatkem vlhkosti. Jen špatně rostou a málo plodí.
Pokud je chcete sázet na jaře, připravte si půdu včetně okopání a zbavení plevele už na podzim. Pro podzimní výsadbu pak dbejte na to, aby záhon 15-20 dní před samotnou výsadbou již odpočíval a lesní jahody tedy přišly do mírně slehlé půdy. Výsadba se provádí pokud možno v chladnější denní době (ráno a večer) nebo za oblačného či přímo deštivého počasí.
Sazenice se vysazují od sebe nejlépe v 30-40 cm intervalech. Sazenice se vloží do jamky a kořeny se opatrně rozloží. Okolní zeminu důkladně přitlačte, ale tak, aby horní pupen (srdce) vždy byl na úrovni země. Nakonec sazenice lesních jahod dobře zalijte. A v zálivce pokračujte i během prvních 14 dnů. Dále pak jen v obdobích silných přísušků. Nic víc lesní jahody nepotřebují, na pěstování opravdu náročné nejsou.