Chystáte se na dovolenou někam mimo civilizaci a nechcete se spoléhat jen na okolní restaurace? Poradíme vám, jak zavařit omáčku i mnohá další jídla, která při stravování v kempu, pod stanem apod. určitě využijete.
Správně provedeného zavařování se není třeba bát. Určitě se při něm uvnitř jídel nepomnoží bakterie ani nic podobného. Všeobecně platí, že každá skupina potravin, kterou chcete zavařit, má svá vlastní pravidla. Pokud je dodržíte, bude vše úplně bezpečné.
Zavařování omáček a dalších jídel s masem
Máte připravenou rajskou nebo třeba boloňskou omáčku? Nezáleží na tom, jaké maso jste při jejich přípravě použili, může jít třeba o hovězí, drůbeží, vepřové, krutí či například rybí. Nic z toho není problém. Maso je samozřejmě nutné upravit a to buď vařením, pečením nebo dušením. Do sklenic ho dejte ještě teplé a ihned zalijte horkou omáčkou. Je-li to možné, pak zahřejte i sklenice.
A jak sklenici naplnit? Výška omáčky by neměla přesáhnout dvě třetiny sklenice. Ovšem maso můžete zavařit i samotné – bez šťávy a omáčky. Sklenice opravdu důkladně uzavřete. Musíte mít čisté ruce, abyste si mohli být jistí, že jste víčka omylem nekontaminovali. Poté vložte sklenice do vody, která má teplotu 100 °C. Zavařujte asi 90 minut. Nechte ve stejné vodě vychladnout. Ráno opět vodu přiveďte k varu a zavařujte další hodinu. Opět nechte vychladnout a máte hotovo.
Jak zavařovat uzeniny
Můžete si s sebou samozřejmě zavařit třeba i párky nebo klobásy. Je vcelku jedno, na co vsadíte. Vždy však uzeniny tepelně upravte. Zavařujte je do sklenic o objemu 0,7 litru. Uzeninu napěchujte dovnitř a přidejte asi dva centimetry vody. Dobře zavíčkujte a zavařujte při 100 °C na sporáku asi hodinu. Nechte vychladnout a druhý den celý postup zopakujte. Získáte perfektně upravené uzeniny, vhodné na cestování kamkoliv.
Jak na vývar a polévky
Vývary byste měli začít, protože tady je celý postup zdaleka nejjednodušší. Nikdy nedávejte do polévek nudle ani jiné zavářky, ty tam vždy přidejte až těsně před konzumací. Polévku nalijte do sklenic ještě horkou. Poté vložte do vody o 100 °C a zavařujte hodinu. Nechte vychladnout a následujícího rána zavařujte dalších 45 minut. Máte hotovo a můžete se vydat na cestu.
A co paštiky a pomazánky?
I ty se vám budou jako rychlá svačina nebo dokonce oběd hodit. Nezáleží na tom, jaká je vaše oblíbená. Škvarková, rybí, masová – vše je povoleno. Napěchujete je do vymytých sklenic a dobře uzavřete. Zavařování probíhá na rozdíl od masa při 90 °C a paštikám a pomazánkám bude stačit 30 minut. Poté je nechte vychladnout a zopakujte další den. Opět stačí jen třicet minut. A máte hotovo.
Rychlejší, jednodušší a hlavně levnější jídlo na cestách jen těžko sežnete. Tak proč se nepustit do zavařování třeba hned teď?