Angrešt

Angrešt je listnatý keř, který pochází z Evropy, severozápadní Afriky a jihovýchodní Asie. Angrešt lze také nalézt v mírných oblastech Severní Ameriky či Ruska. Upřednostňuje oblasti s chladnými, mrazivými zimami a vlhkými léty. Divoký angrešt roste v alpských oblastech, skalnatých oblastech, lesích a podhůřích. Upřednostňuje úrodné, hlinité půdy a oblasti, které poskytují dostatek slunce (také se mu daří v částečném stínu). Lidé pěstují angrešt jako zdroj potravy. Dříve se věřilo, že víly používaly keře angreštu, aby se schovaly před nebezpečím.

Angrešt rostlina

Pozor na trny

Angrešt roste ve formě keře, který má dřevnaté větve s dlouhými ostny (existují ale i speciálně upravené odrůdy, které již ostny nemají). Obvykle má tento keř velikost okolo 1,2 do 1,8 metru. Listy jsou tmavě zelené nebo také šedozelené (v závislosti na odrůdě; šedavé listy jsou pokryty jemnou vrstvou chloupků). Listy jsou uspořádány střídavě. Angrešt produkuje malé, zelené květy zvonovitého tvaru. Rostou na postranních větvích jednotlivě nebo uspořádaných do skupin až 4 květů. Tyto květy na jaře přitahují různé druhy hmyzu. Květy jsou ale také vhodné pro opylení větrem. Bisexuální květy angreštu (květiny s oběma typy reprodukčních orgánů) jsou schopné samoopylení v případě, že hmyz nebo vítr je nedokáže opylit. Angrešt se šíří semeny a řízky.

Plody angreštu

Plodem jsou malé bobule. Mohou mít kulatý, hruškovitý, podlouhlý nebo také oválný tvar. Barva ovoce závisí na odrůdě. Může být žlutá, zelená, bílá, červená, fialová nebo téměř černá. Kůže na povrchu je pokryta výraznými žilami. Může být hladká nebo chlupatá. Každé bobule obsahuje 15 až 30 miniaturních semen. Jeden keř angreštu může produkovat až 5 kilogramů ovoce za sezónu. Angrešt dokáže produkovat ovoce a přežít ve volné přírodě nejméně 20 let.

Angrešt červený

Angrešt je zdrojem významných látek

Angrešt je dobrým zdrojem vitamínu C a vitamínů skupiny B a minerálů, jako je měď, vápník, fosfor a mangan. 100 g ovoce obsahuje pouze 44 kalorií. Bobule mají chladící účinky, kterých bylo využíváno ve středověku pro sražení horečky. Angrešt obsahuje sloučeniny, které mohou zabránit rozvoji určitých typů rakoviny, neurologických poruch a zánětů.

Angrešt v kuchyni

Angrešt má sladkou, lehce nakyslou chuť. Tyto bobule lze konzumovat syrové nebo jako přísada muffinů, koláčů, ovocných salátů a zmrzlin. Angrešt se často používá k přípravě želé a džemů. Může být také kombinován s pokrmy z masa a ryb. Indické ženy jsou zvyklé vařit ovoce s cukrem a šafránem a tento pokrm podávat dítětem každé ráno svým dětem. V Indonésii a Malajsii se toto ovoce používá jako kyselé koření v sambalu namísto tamarindové buničiny. Ovocná šťáva se používá k ochucení octa.

Bezinkovo-angreštová vodka

Zkuste si k letošnímu grilování přidat vůni angreštu a bezových květů! Budete k tomu potřebovat 300 g angreštu, který rozdělíte do dvou litrových lahví. Bobule lehce pomačkejte. Do každé z těchto lahví přidejte deset květů bezových květů (můžete přidat i bezový sirup, pokud zrovna není sezóna bezových květů) a několik plátků citronové kůry. Zalijte 750 ml vodky (rozdělte do obou lahví). Nechte stát dva až 7 dní (čím déle, tím výraznější bude chuť). Poté slijte a vymačkejte co nejvíce tekutiny z květů a plodů. Vodku si dejte stranou, květy a vymačkané plody vyhoďte. Svařte 350 g třtinového cukru a 350 ml vody. Výsledná konzistence by měla být sirupová (vaření trvá tak 10 minut). Poté 100 ml tohoto cukrového sirupu smíchejte s bezovou vodkou. Dobře promíchejte a ochutnejte. V případě potřeby přidejte více cukrového sirupu.

Angrešt ovocné keře

Osvěžující jogurtový dezert s angreštem

Nejen na léto se hodí tento skvělý dezert! V hrnci smíchejte 250 g angreštu a 3 lžíce třtinového cukru. Přidejte trošku vody a pomalu zahřívejte. Míchejte, aby plody pustili šťávu – poté je můžete rozmačkat. Pořádně promíchejte a nechte vychladit na pokojovou teplotu. Mezitím smíchejte 200 g řeckého jogurtu s jednou či dvěma lžičkami moučkového cukru a lžičkou vanilkového extraktu. Rozdělte do čtyř skleněných misek a přidejte angrešt. Ozdobte šlehačkou a podávejte.

Angreštový kečup

Tento kečup se skvěle hodí ke grilovanému masu – obzvláště k rybám. Začněte tak, že v hrnci smícháte 50 ml bílého vinného octa, 2 lžíce třtinového cukru, 1 lžičku soli, 4 kuličky jalovce, 1 lžičku hořčičných semínek, 3 kuličky pepře, jeden bobkový list a 150 ml vody. Přiveďte k varu. Po třech minutách odstavte a nechte 10 minut stát, aby se chutě propojily. 150 g omytého angreštu smíchejte se strouhanou okurkou a dejte do sklenice. Zalijte připravenou směsí a nechte marinovat – minimálně dvě hodiny, ideálně však přes noc. Druhý den slijte (tekutinu nevyhazujte) a nakrájejte angrešt na kousky. Smíchejte jej s jednou cibulí nakrájenou na tenké plátky a jedním zeleným jablkem nakrájeným na kostičky (obě ingredience jsme krátce osmažili na lžíci olivového oleje se špetkou fenyklových semínek a utřeným česnekem; kdo má rád, může přidat i chilli papričku nakrájenou na jemno). Přidejte lžičku třtinového cukru a jednu lžíci nálevu. Promíchejte, aby se angrešt co nejvíce rozbil a nechte odstát 10 minut. Poté ochutnejte, bude-li potřeba, přisolte. Nakonec smíchejte se 100 g řeckého jogurtu a podávejte vychlazené.

Angrešt zahrada

Na co se angrešt používá?

Thajci používají toto ovoce k uhašení žízně při svých procházkách v thajských lesích. Nápoj, který je připravený z angreštového extraktu, nese název Phallanthus a jedná se o víno, které se prodává v Číně. Kyselejší plody se v Thajsku často používají v kombinaci s rybami. Angrešt se používá také k aromatizaci nápojů, jako jsou sodovky, samotná neperlivá voda či dokonce mléko – a z angreštu se dá vyrobit také víno a čaj. Velice často se s angreštem setkáváme v podobě džemu, ale najdeme ho také jako sušené ovoce nebo naložený v cukrovém sirupu.

Angrešt bobule

Co má společného s jostou?

Josta je ovoce, které vzniklo křížením angreštu a černého rybízu. Dříve se věřilo, že víly používaly keře angreštu, aby se schovaly před nebezpečím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno