Jak zalepit karimatku

Chystáte se vyrazit pod stan, ale vaše výbava není v pořádku? Poradíme vám, jak zalepit karimatku, aby se vám na ní leželo stejně pohodlně, jako když jste si ji pořizovali.

Máme samozřejmě na mysli karimatku nafukovací. Ta bývá velmi náchylná k poškození zejména ve spojích. Vzduch tak často velmi pomalu a téměř nepozorovaně uchází, takže se ráno probudíte téměř „na podlaze.“ A jak takové poškození opravit?

Zjistěte, kde karimatka uniká

Je-li dírka velká, zpravidla ji nepřehlédnete a stačí postupovat po sluchu. Menší poškození však tak snadné odhalit nebývá. A jak tedy na to? Připravte si k ruce mýdlovou vodu a pěnu postupně nanášejte na celou plochu karimatky. Poté vždy karimatku lehce stiskněte a sledujte, zda se na nějakém místě nebudou tvořit bublinky. Pokud ano, našli jste poškození.

Náš tip: Často bývá vadný rovněž ventilek. Ten lze zpravidla snadno vyměnit svépomocí. V sadě se zakoupenou karimatkou bývá pro jeho vyjmutí umístěn speciální háček. Nový ventilek pak zakoupíte v obchodech za pár desetikorun.

Vhodná záplata zalepí téměř vše

V obchodech se pak poohlédněte po lepidle na PVC. Je pružné, nevadí mu změny tlaku ani teplota a v neposlední řadě odolá i vlhkosti. Navíc s většinou lepších značek bývá prodávána i šikovná záplata z PVC, obvykle průhledná. Ale lze ji zakoupit i samostatně a opět jde o opravdu minimální investici.

A jak díru na karimatce zalepit? Nemusíte se bát, pokud jste jí předtím namočili. Stačí ji jednoduše osušit textilií. Žádné pečlivé vysoušení např. fénem nebo odmašťování jarem není třeba. Záplatu upravte podle velikosti trhliny. Na každé straně musí být nejméně o jeden centimetr delší.

Následně naneste dostatečně velkou vrstvu lepidla do okolí trhliny. Záplatu silně přitiskněte a poté pečlivě vyhlaďte směrem od středu k okrajům. Doporučujeme nechat lepené místo alespoň 12 hodin odpočívat, teprve poté karimatku nafoukněte, sbalte apod. V nouzi nejvyšší je samozřejmě možné její okamžité používáni, připravte se však na to, že taková záplata se nejspíš časem odchlípne a budete muset přistoupit k pečlivější opravě.

Když už máte lepidlo na PVC doma

Ale nemusíte se bát, že drahou tubu lepidla použijete jen jednou jedinkrát. Stejným způsobem lze opravit například paddleboard, dětský nafukovací bazének nebo běžný bazén s vnitřní plachtou. A to dokonce i za mokra.

Při lepení pod vodou nebo na vlhkém povrchu však musíte postupovat odlišně. Lepidlo především nanášejte na záplatu a nikoli na lepenou plochu, nesmí stékat dolů, zanechává totiž na PVC nevzhledné stopy. A určitě chraňte lepené místo následující půl den před nadměrnou zátěží. Na lepené dno bazénu například nikdy nešlapejte apod. Jedině tak vám oprava vydrží téměř věčně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno