Hrášek

Hrášek, jehož latinské jméno je Pisum sativum (Hrách setý), je původem ze střední Asie. Římané pěstovali přes 37 druhů hrášku, avšak hrách sladké chuti byl poprvé vypěstován v 18. století Thomasem Edwardem Knightem. Stojí také za zmínku, že Gregor Johann Mendell použil hrách ve svém genetickém výzkumu. Hrášek můžeme konzumovat na spousty způsobů. Má se za to, že hrášek vařený s cibulkou a kořeněný skořicí je silné afrodiziakum.

Hrášek rostlina

Hrášek na talíři

Hrášek známe v mnohých podobách, nejchutnější je samozřejmě čerstvý hrášek, sotva utržený na poli. Mnohem častěji ale přicházíme do styku s hráškem mraženým (jako první hrášek údajně zmrazila Clarence Birdseye ve 20. letech minulého století), konzervovaným nebo sušeným. Pokud jej dostanete jako součást zeleninové přílohy svého pokrmu, podle etikety byste jej měli rozmačkat zadní stranou vidličky. Avšak Janet Harris ze Sussexu pojala kulatý hrášek jako výzvu a za minutu snědla 7175 kuliček hrášku hůlkami. Je to světový rekord!

Druhy hrášku

Tuto malou kulatou luštěninu můžeme obvykle klasifikovat jako čerstvý (neboli cukrový) hrášek, polní hrách (hrách setý) nebo hrachové lusky. Čerstvý hrášek je malá kulatá zelená zelenina, která se pěstuje v lusku a obvykle se sklízí počátkem léta. Čerstvý hrášek se pěstuje pro své sladké kuličky, které najdeme uvnitř lusku. Můžeme je jíst syrové i vařené. Polní hrách se na rozdíl od čerstvého hrášku pěstuje k sušení a poté se používá jako pyré, v polévkách a pokrmech vyžadujících zahušťování. Existují také takové druhy hrášku, které se pěstují pro své lusky, a ty se pak mohou konzumovat syrové i vařené.

Hrášek na talíři

Hrášek v kuchyni

Hrách lze jíst syrový nebo vařený, má mírně sladkou chuť. Hrách se konzumuje samostatně jako zeleninová příloha nebo se přidává do jiné zeleniny, salátů, restovaných hranolků, dušené či vařené rýže, pikantních pokrmů, polévek a dušených pokrmů. Hrách lze použít jako náhradu ve většině receptů, které vyžadují zelené fazolky. Hrášek je univerzální zeleninou, kterou můžeme podávat k téměř jakémukoli pokrmu.

Dušený hrášek

Hrášek můžete využít jako zeleninovou oblohu. Pro tento účel je dobré jej povařit nebo podusit. Do hrnce dejte dostatečné množství vody tak, aby její hladina nepřesahovala napařovací vějíř (síto nebo pařák). Přiveďte ji k varu. Čerstvý hrášek dejte na napařovací vějíř a přemístěte jej do hrnce nad vroucí vodu. Přiklopte poklicí. Po dvou minutách hrášek vyjměte, osolte, opepřete, přidejte trochu másla a po rozpuštění můžete podávat.

Smažené hrachové lusky

Asi 500 g hrachových lusků osušte papírovým ručníkem. Na pánev dejte dvě lžíce olivového oleje a až je horký, přidejte do něj půl lžičky soli a jednu lžičku cukru. Promíchejte, sůl ani cukr se nerozpustí. Přidejte hrachové lusky a opět promíchejte. Po minutě je pokrm hotový. Vyjměte jej z pánve na talíř a můžete podávat jako přílohu nebo klidně i hlavní chod.

Hrášek

Rychlá hrášková polévka

Na jedné lžíci oleje osmažte asi 50 g slaniny a 1 cibuli – obojí nakrájené na kostičky. Přidejte 300 g hrášku (čerstvého, ale může být i mražený) a dvě brambory nakrájené na kostičky. Krátce vše orestujte a zalijte zeleninovým vývarem. Jeho množství závisí na tom, jak moc hustou polévku chcete (budeme ji mixovat). Osolte, opepřete, můžete přidat prolisovaný česnek. Až brambory změknou, rozmixujte polévku do hladka. Můžete si předtím pár kuliček hrášku odložit stranou. Poté do polévky přilijte trochu smetany na zjemnění a nechte přejít varem. Odstavte a podávejte s opraženou slaninou a krutonky z toastového chleba.

Polévka z cukety a hrášku

Do hrnce dejte dvě lžíce olivového oleje a jednu lžíci másla. Až se máslo rozpustí, přidejte na kostky nakrájenou cuketu (500 g, neoloupanou), nahrubo nakrájenou cibuli a restujte asi 7 minut. Poté přidejte dva stroužky česneku (také nakrájeného nahrubo) a ještě minutu restujte. Zalijte 700 ml zeleninového vývaru, osolte, opepřete a povařte zhruba deset minut. Poté přidejte 200 ml smetany, 300 g čerstvého hrášku a citronovou šťávu podle chuti. Povaříme asi jen dvě minuty a rozmixujeme dohladka. Přidáme několik listů koriandru a znovu rozmixujeme. Podáváme s opraženými slunečnicovými semínky a posypané parmazánem.

Hrášková pomazánka s brynzou

150 g hrášku rozmixujeme nahrubo. Smícháme ho se 125 g polotučného tvarohu a 50 g brynzy. Vmíchejte taktéž jednu vrchovatou lžíci zakysané smetany. Pořádně vše promíchejte. Ředkvičky (asi 6 ks) nastrouhejte na jemném struhadle a dva kusy jarní cibulky nakrájejte najemno. Vmíchejte je do pomazánky a podle chuti osolíme a opepříme. Na závěr přidáme ještě jednu až dvě lžíce citronové šťávy (podle chuti).

Hrášek květ

Kde koupit hrášek?

Na konci jara můžeme na hrášek narazit v supermarketech a zeleninových trzích. V jiných částech roku je poměrně obtížné na něj narazit, protože hrachové lusky si svou čerstvost neudrží příliš dlouho. Vzhledem k různým způsobům zpracování je ale možné hrášek sehnat v různých formách – mražený, sušený či konzervovaný.

Hrášek

Skladování

Úplně nejlepší variantou je sníst hrášek čerstvý, těsně po sklizni. Někdy ho ale sklidíme víc, než sníme a pak nastává otázka, jak jej skladovat. Pro co nejdelší čerstvost dejte hrachové lusky do neprodyšného obalu nebo do perforovaného plastového sáčku. Takto vydrží ale jen tři až čtyři dny. Čím déle bude hrášek v lednici, tím méně sladký bude. Nenechávejte hrášek při pokojové teplotě. Přebytečné množství hrášku je vhodné zamrazit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno