Ančovičky patří mezi významnou součást středomořské kuchyni. Ačkoliv nemají v tradiční české gastronomii příliš prostory, není problém je zakoupit v běžných obchodních řetězcích a zvýraznit tak chuť svého pokrmu právě těmito mořskými rybkami.
Ančovičky – sardel obecná
Ačkoliv se v gastronomii používá označení ančovičky, jde o mořské ryby sardele obecné. Sardel obecná je drobná mořská ryba, která dosahuje velikosti jen přibližně 10 až 15 centimetrů. Sardel žije v Černém a Středozemním moři a v Atlantiku. Je třeba upozornit na rozdíl mezi sardelí a sardinkou – sardele jsou svou velikostí obvykle menší než sardinky. Za zmínku také stojí fakt, že slovo ančovičky pochází z velmi netypického jazyka – baskičtiny.
Základ italské kuchyni
Ančovičky jsou neodmyslitelnou přísadou mnoha pokrmů středozemní kuchyně, především pak Itálie. Dle historických pramenů v oblasti Itálie byla tato rybka konzumována již za dob Římanů. Tehdy používali ančovičky do pokrmu garum, které bylo naprostým základem staré italské kuchyně. Pokud používáte worcestrovou omáčku, pak vězte, že jedna z důležitých ingrediencí je právě ančovička. Ovšem nejen italská tradiční kuchyni využívá sardel jako součást svých pokrmů. Velkou oblibu získala rybka i na území Španělska, Francie, ale také třeba Švédska, Turecka nebo Maroka.
Konzumace ančoviček a vliv na zdraví
Ančovičky obsahují poměrně velké množství omega 3 mastných kyselin, ale také vápník, železo a další vitamíny a minerály. Je vědecky prokázané, že konzumace ančoviček může pozitivně ovlivnit kardiovaskulární systém, dále pak vede k posílení svalstva a kostí. Konzumace také pozitivně ovlivní kvalitu zraku, vlasů, pokožky či nehtů. Je však třeba také upozornit na negativní účinky na lidský organismus. Ačkoliv obsahuje velké množství tuku, které je pro tělo blahodárné, ani s ním by se to nemělo přehánět. Nadměrná konzumace by mohla způsobit žaludeční potíže. Problém může být také s ančovičkami, naloženými ve slaném nálevu, které jsou pak pro organismus nevhodné právě pro vysoký obsah soli.
Nákup ančoviček
V současnosti se můžete s ančovičkami setkat i v běžných obchodních řetězcích. Nejčastěji je zde můžete najít pod označením „sardelová očka“, výjimkou však není ani přímé označení „ančovičky“. Prodávají se nejčastěji jako konzervované v oleji či mořské soli, a to ve sklenicích nebo konzervách. Doporučuje dát přednost spíše ančovičkám ve skleněných nádobách. Pokud totiž nespotřebujete všechny. (a to obvykle nespotřebujete, do pokrmů obvykle stačí přidat jen několik kousků pro zvýraznění chuti), můžete sklenici opět zavřít a z hlediska trvanlivosti vám vydrží ještě chvíli. To se o sardelích v konzervách říci nedá. Pokud budete mít štěstí, můžete v obchodě narazit také na čerstvé ančovičky. Chcete-li tuto šanci maximalizovat, navštivte obchod specializovaný pro prodej mořských ryb. Ty si můžete doma sami namarinovat.