Někteří lidé, kteří často používají šalvěj, se rozhodnou pěstovat své vlastní rostliny a vytvářet si tak vlastní sušené listy. Šalvěj jde velice snadné pěstovat, a to, co je skvělé na sušených listech této rostliny, je to, že si mohou udržet svou účinnost po dlouhou dobu – klidně i celá léta, pokud jsou skladovány v nádobách, které jsou odolné vůči vzduchu a světlu. Naučit se, jak sušit listy, je nutností pro lidi, kteří chtějí využít co největší potenciál této rostliny.
Co je to šalvěj?
Šalvěj je rostlina z čeledi hluchavkovitých, kterou považujeme za léčivou bylinku. V České republice se jedná o velice oblíbenou rostlinu, která poskytuje celou škálu zdraví prospěšných účinků. Lidé ji pěstují na zahradách, nebo i balkonech v truhlících. Její listy používáme sušené často jako koření (někteří aniž by věděli o tom, jaké zdravotní účinky rostlina má). Chuť sušených listů je trpká a nahořklá, ale skvěle se hodí k masům, jako je například telecí nebo vepřové.
Jak šalvěj vypadá?
Tato rostlina je typická zejména svými fialově zbarvenými kvítky, které se objevují od května do července (někdy mají kvítky taktéž bílou barvu). Rostlina je poměrně vysoká, dosahuje výšky od 30 do 70 centimetrů. Jedná se o vytrvalou rostlinu s aromatickou vůni. Listy jsou podlouhlé a vejčité, okraje mají mírně vroubkované. Často ji můžeme najít na slunném stanovišti, kde je dobře propustná půda.
Šalvěj jako bylinka
Na šalvěj můžeme pohlížet jako na koření (ve staročeské kuchyni byla dokonce používána naprosto stejnými způsoby jako dnes známější petrželka), nebo jako bylinku. Má totiž široké využití v lékařství, kde se využívá zejména pro své protizánětlivé účinky. Velice oblíbená je také při použití proti různým nemocem, má totiž antivirotické a antibakteriální účinky. Využívá se na odstraňování průjmů, ale také při nadměrném pocení, které je vyvolané klimakterickými změnami u žen, nebo u jedinců, kteří dosáhli puberty.
Vhodná pro trávicí ústrojí
Šalvěj by měli používat ti, kteří trpí některými trávicími obtížemi, jako je nadýmání nebo bolesti břicha a žaludku. Účinná je taktéž při střevních a žlučníkových potížích. Někteří ji dokonce považují za účinný lék proti různým druhům rakovin, zde je však na místě dalšího zkoumání. Velice vhodné je přijímat šalvěj také prostřednictvím čaj.
Pozor na dávkování
V odborných zdrojích se uvádí, že rostlina může při vyšších dávkách působit i toxicky. Avšak otrava je zaznamenána pouze ojediněle, obvykle se tak stalo u jedinců, kteří si dopřáli jak nadmíru šalvěje, tak také alkohol. Častokrát se z rostliny připravují éterické oleje, které mohou obsahovat vysokou koncentraci rostliny, a zde je potřeba vyvarovat se nadužití (které může způsobit i riziko poškození jater). Pokud si budete připravovat čaj z listů šalvěje, nemusíte se bát toho, že byste si dopřáli až příliš mnoho z této rostliny (dovoleno je až šest šálků šalvějového čaje denně).
Sušení listů šalvěje
Existuje šest různých způsobů, jak sušit listy. První metoda se provádí tak, že jednoduše čekáte, než vaše rostlina sama uschne. To znamená, že sbíráte čerstvé listy šalvěje a ukládáte je na určitý povrch. Ten by měl být plochý a poskytovat nízkou vlhkost (například suché plátno nebo noviny). Listy jsou rozložené tak, aby se sebe navzájem nedotýkaly. Občas je v průběhu sušení obraťte. Jakmile jsou suché uložte je do vzduchotěsné nádoby, která nepropouští světlo (nehodí se proto skleněné nádoby nebo průhledné plastové nádoby).
Sušení stohováním
Tento způsob se velice podobá první (výše popsané) metodě. Opět budete muset sbírat listy šalvěje z rostliny. Jakmile získáte dostatečné množství listů, nařežte je na půlcentimetrové stonky a dejte například na talíř. Dvakrát denně je otáčejte, aby neuschnuly. Takto si sušíte již nakrájené kousky šalvějových listů.
Sušení ve svazku
Posbírejte ze své rostliny několik listů a svažte je stonky k sobě. Pověste je vzhůru nohama v suché místnosti a počkejte, až se vysuší. Správně vysušené listy jsou křehké a drolí se.
Sušení v sušičce
Pokud toužíte po rychlejším způsobu sušení a máte sušičku, můžete ji použít. Výhodou je nejen rychlost, ale také to, že nemusíte listy obracet. Sušit můžete celé listy, i ty, které si nakrájíte na kousky. Pokud nemáte sušičku, můžete využít troubu. Teplota nesmí být nikdy vyšší než 80 °C a celý proces je poměrně rychlý, takže je potřeba listy hlídat. Až když jsou drolivé, můžete proces zastavit.
Sušení v mikrovlnné troubě
Tato metoda je nejrychlejší – ale také velmi kontroverzní a spousta lidí jí nevěří (zejména ti, kteří považují vlny, které mikrovlnná trouba vydává, za jedovaté). Je to ale také poměrně pracné, protože listy sušíte po deseti sekundách a průběžně je neustále kontrolujete. Až když jsou dostatečně suché, můžete je uložit v nádobě odolné vůči světlu a vzduchu. Pokud nebudou listy před skladování dostatečně usušené, budou plesnivět.
Sušení pomocí chloridu vápenatého
Chlorid vápenatý vložte na dno polyethylenové nádoby. Na tuto vrstvu chloridu vápenatého umístěte hliníkovou fólii (alobal) – ovšem tak, aby se fólie nedotýkala této chemické látky (například na špejle nebo na dřívka. Na hliníkovou fólii umístěte první dávku šalvějových listů – ty by se taktéž neměly dotýkat chloridu vápenatého. Takto připravenou „sušírnu“ uzavřete. Po dvou dnech bude vše hotovo. Vyjměte listy tak, abyste je nesmíchali s chloridem vápenatým a snažte se je rozdrobit co nejméně. Uložte je do vhodné nádoby.