Z Chrudimi do Chrudimi přes Podhůru, Kočičí hrádek a slatiňanský zámek

„Na jednom výletu tolik zábavy.“ To si řeknou návštěvníci Chrudimi, které moc nebaví jen „chodit po památkách“, ale mají rádi i pohyb a sport. Na asi desetikilometrovém okruhu z Chrudimi do Chrudimi čeká na návštěvníky tolik sportovních, adrenalinových a poznávacích příležitostí, že je nejspíš při jedné návštěvě ani nestihnou využít. Program je pro celou rodinu s dětmi všeho věku, turistické „pasáže“ jsou uzpůsobeny i pro pohyb na invalidní vozíku nebo s dětským kočárkem.

Chrudim, Podhůra, unikátní rozhledna Bára od architekta Martina Rajniše.

Přírodní sportoviště v Městských lesích

Město Chrudim (východní Čechy, Pardubický kraj) je náležitě pyšné, jak se jim v relativně krátkém čase podařilo upravit partie Městských lesů ležících na jižním kraji města. Část lesa místně zvaném Podhůra město vytvořilo sportovní rekreační zónu. Je primárně určena k oddychu místních, ale turisté zde jsou rovněž vítáni.

Jak na Podhůru

Z centra Chrudimi se turisté nejdřív musejí dostat na jižní okraj města. Bezpečně je ulicemi provede žlutá turistická značka, která začíná vlakového a železničního nádraží. Vede souběžně s železniční tratí. V sobotu, v neděli a ve státem uznané svátky je možno dostat se Na Podhůru autobusem, který odjíždí z autobusového nádraží, nástupiště A, a to v 9.30 a ve 13.30 hodin.

  • Žlutá značka (nebo autobus) dovedou přes město na rozcestí Půdhůra-bus. Od rozcestí pokračují po žluté.

Aktivity na Podhůře

U bývalé restaurace Kometa je vybudováno parkoviště a hned za ním je prostor určený jako nouzové nocoviště. Slouží pro jednorázové přenocování od 18.00 do 9.00 hodin. V místě není pitná voda, toalety jsou za obslužným domkem u rozhledny Báry.

Fit okruh Kometa

Na druhé straně cesty si návštěvníci mohou poprvé protáhnout těla. V červnu 2017 v rekreačních lesích vybudován Fit okruh Kometa. “Fit okruh Kometa vede po opravených lesních cestách. Měří přesně pět kilometrů a je vyznačen speciálním značením v červeno-bílé barvě. Fit okruh je možné využít k chůzi, běhu, k nordic walkingu a k dalším pohybovým aktivitám, kterým vyhovuje přesně změřená vzdálenost včetně kilometrovníku. Pohyb na okruhu je na vlastní nebezpečí,“ uvádí provozovatel.

Singletreková stezka

O pár desítek metrů dál, vlevo ve směru chůze, je zbudována sigletreková dráha. Základní modrý okruh dlouhý 1,6 km nabízí především začátečníkům a dětem zajímavou jízdu v terénu s různě náročnými pasážemi. Stezka ale přiláká i zkušené „bajkery“ ke kondičním jízdám.

Chrudim, Podhůra, dětský lanový park.

Kolem rozhledny

Dalším zájmovým místem je vrcholová partie kopce Podhůry. Na něm se nachází dominantní rozhledna, lanový park a lanový park pro děti, lezecká stěna,dřevěný domek s občerstvením, přírodní útvar Čertova skalka, místo k odpočinku a sociální zařízení.

Lanový park a lanový park pro děti

Návštěvníci nejprve dojdou k lanovému parku a k lanovému parku pro děti.

Pořadatelé uvádějí: „Lanový park je zavěšen v korunách stromů ve výšce 3 – 10 metrů. Obsahuje 21 překážek v celkové délce téměř 250 metrů. Pro zdolání lanového parku si můžete vybrat jednu ze dvou cest s různou obtížností:

  • Červený okruh vede po celém obvodu lanového parku, obsahuje snadné i náročnější překážky. Doporučujeme pro ty, kteří chtějí vyzkoušet svoji fyzickou kondici kvalitním sportovním zážitkem.
  • Modrý okruh vede po méně náročných lanových překážkách a doporučujeme ji pro ty, kteří si lanový park chtějí vyzkoušet poprvé nebo se snaží překonat svoje obavy z pobytu ve výškách.“

Otevírací doba: 

květen, červen víkendy a svátky      10.00 – 18.00
červenec, srpen denně                        10.00 – 18.00
září, říjen víkendy a svátky      10.00 – 17.00

Za nepříznivého počasí (déšť, teploty pod 15°C, silný vítr) může být lanový park uzavřen.

Chrudim, Podhůra, lanový park.

Ceník vstupného

kategorie modrý okruh červený okruh
dospělí 230 Kč 260 Kč
skupina (min.10 osob) 200 Kč 200 Kč
skupina (min. 25 osob) 180 Kč 180 Kč
rodinné vstupné – 3 členná rodina 600 Kč 600 Kč
rodinné vstupné – 4 členná rodina 700 Kč 700 Kč

 

Cena vstupného zahrnuje:

  • vstup do lanového parku + na lanovku na Čertovu skalku
  • zapůjčení jistících prostředků
Chrudim, Podhůra, unikátní konstrukce rozhledny od architekta Rajniše.

Rozhledna Bára povstala z trosek. Doslova

Rozhledna Bára, unikátní atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu. Rozhledna, jejímž autorem je architekt Martin Rajniš, je postavená z modřínového a dubového dřeva. Bára byla slavnostně otevřena 21. 6. 2008, ale čtyři dny nato byla dne  25. 6. 2008 zničena orkánem, který se přehnal nad krajem a napáchal miliónové škody (zůstala z ní jen hromada prken). Obnovená rozhledna byla znovu otevřena 3. 9. 2009. Atypická a unikátní konstrukce je dle autora rozhledny ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě.

  • Rozhledna stojí v nadmořské výšce 346,5 m.n.m.,
  • je vysoká 25,7 metru,
  • vyhlídková plošina se nachází ve výšce 14,8 m.
  • Nabízí výhled na oblast Železných hor.
  • Rozhledna je otevřena ve stejnou dobu jako obslužný domek s občerstvením
  • Vstupné je zdarma, a na vlastní nebezpečí
Chrudim, Podhůra, lesní tělocvična.

Menhir a lesní tělocvična

Pak se turisté vydají dál po zeleně značené naučné stezce Podhůra. Další zastavení je křižovatce cest, kde byl vztyčen menhir, symbolický strážce brány Železných hor. Kámen je z křemencové horniny, která tvoří podloží Podhůry, a je součástí geoparku Železných hor. U menhiru je umístěna informační tabule. Od menhiru vlevo a na další křižovatce vpravo se nachází lesní tělocvična.

Pokračování ve Slatiňanech

Slatiňany, Kočičí hrádek

Kočičí hrádek ve slatiňských lesích

Turisté se moc zdržovat nemohou. Jejich dalším postupovým cílem je Kočičí hrádek (1,5 km po modré turistické značce). Kočičí hrádek je spíš kuriozita než nějaké stavitelské dílo. Je součástí areálu slatiňanského zámku a pro své děti jej nechala v letech 1898–1901 vybudovat hraběnka Vilemína Auerspergová. Z hrádku mají dodnes radost hlavně děti.

Muzeum starokladbruského koně

Další zastávkou je tak zvaná Švýcárna. „V muzeu se seznámíte s problematikou chovu starokladrubských koní, zachráncem starokladrubských vraníků profesorem Bílkem a se standardem starokladrubských koní. V rámci prohlídky si můžete prohlédnout box pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech, vyzkoušet jízdu na kočáře a řízení koňského spřežení. V promítacím sále zhlédnete odborné i tematické filmy o koních, kování, reprodukci koní, životu koní a mnoho dalšího,“ píše se v oficiálním průvodci.

Slatiňany, státní zámek

Hipologické muzeum a zámecká expozice

Zámeckým parkem projdou ke slavnému hřebčínu (zde se v roce 1982 natáčel televizní seriál Dobrá voda), a dále k zámku s ojedinělým hipologickým muzeem a zámeckou expozicí.

  • Je vhodné předem si zjistit otevírací dobu slatiňanských expozic (na internetu). Některým návštěvníkům stačí prohlédnout si jen zámecký park.
Chrudim, řeka Chrudimka, oblíbená vycházková cesta do Slatiňan.

Zpět do Chrudimi podél vody

Modrá turistická značka vyvede ze zámeckého areálu, překoná frekventovanou !státovku“. Po cestě jsou dvě „nebezpečné“ nástrahy: cukrárna a zámecká restaurace (letní zahrádka, výtečná kuchyně). Modrá značka se stočí vlevo od hlavní cesty, spojí svou trasu s řekou Chrudimkou a podél ní zavede zpět do Chrudimě. Cesta je společná s cyklostezkou. Jedná se cestu velmi malebnou, a proto i hojně využívanou.

  • Pozor: K místnímu nešvaru patří, že cyklisté nepoužívají zvonek a na chodce pískají nebo varovně pokřikují. To je asi jediná vada kráse této desetikilometrové cestě s mnoha možnostmi aktivního pohybu.

Výlety v okolí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno