Kerblík – pěstování

Vypěstujete ho i ve stínu a mladé lístky lze sklízet opravdu brzy. Pěstování kerblíku je ideální pro všechny, kteří na zahradě nechtějí strávit příliš času a přitom mají rádi čerstvé a chutné bylinky.

Jde o jednoletku, která se spokojí opravdu s jakýmkoliv koutkem vaší zahrady. A když ji smícháte s petrželkou, pažitkou a estragonem připravíte si vlastní kořenící směs chutných bylinek, známých původně zejména z Francie. Jmenuje se fines herbs a namíchat si ji můžete zcela podle vlastního uvážení.

Pěstování

Správně se kerblík jmenuje kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) a divoce na něj můžeme narazit zejména v jižní Evropě nebo v Orientu. Potěší mnoha důležitými živinami – zejména železem, kyselinou listovou, hořčíkem a vitamínem A.

Kerblík lze na záhon vysít kdykoliv, nejchutnější jsou totiž stejně velmi mladé lístky. Pokud začneme už v dubnu, stihneme za sezónu 4-6 výsevů, které nás zásobí šťavnatým materiálem opravdu po celou vegetační sezónu. Kerblík potřebuje zejména lehkou výživnou půdu a stín. Ovšem velmi brzké nebo naopak pozdní výsevy si budou libovat i na slunci.

Do půdy musí semínka přijít asi půl centimetru hluboko a mezi každým semínkem necháme odstup asi 30 cm. Kerblík totiž roste poměrně rychle. Zaléváme jen za sucha a zbavujeme plevelů, jinak se kerblík obejde bez naší péče prakticky úplně.

Je nutné pouze odstraňovat stonky, které se snaží vybíhat do květu. Rostliny by se zbytečně vysilovaly a jejich listy by navíc nepříjemně zhořkly. A zabráníte tak i samovýsevu. V opačném případě by se vám kerblík rychle rozšířil po zahradě jako úporný plevel. Samozřejmě lze nechat okolíky dozrát i na semeno, v takovém případě je však důsledně musíme sklidit dřív, než vypadají na zem. Jeden okolík na příští sezónu zpravidla bohatě stačí.

Jak na pěstování kerblíku v květináči

Ale kerblík třebule nemusí přijít jen na záhony, zalíbí se mu i v květináči nebo v truhlíku. V takovém případě si úplně vystačíme s 5-6 semeny a vzniklé rostliny poté zredukujeme na poloviční počet. I tak se i do většího truhlíku vejde v takovém množství kerblík jen tak tak.

Kerblík lze pěstovat i za oknem a to přes celou zimu. Nejde nám totiž o květ, ale o zásobárnu šťavnatých lístků a těch bude i v zimě opravdu dost a dost. Sklízet lze za 6-8 týdnů od výsevu. Lístky je nejlepší použít čerstvé, případně je zamrazit. Vzhledem ke své křehkosti se bohužel jen velmi špatně suší.

Listy kerblíku se hodí do salátů, ale i do teplých jídel. Ozvláštní polévky, omáčky i nejrůznější přílohy, velmi chutné jsou také v orientálním humusu nebo jako součást marinád na grilované maso. A pokud je svážete do snítky a přivážete na kulatý konec vařečky, můžete je použít i jako netradiční mašlovačku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno