V obchodech patří mezi dražší zboží a přitom je pěstování cibule šalotky poměrně jednoduché. Z jedné cibule vám vznikne celé hnízdo a ani péče není nijak náročná, musíte jen začít s její výsadbou včas.
Jde o rostlinu tzv. třetí trati, ale vysazovat ji můžeme i do půdy v tzv. staré síle. Cibule šalotka (Allium ascalonicum) byla našim babičkám známá i pod přezdívkou množilka. A to právě díky způsobu, jakým jí na záhonku skoro zázračně přibývá.
Pěstování
Základním kamenem úspěchu je její výsadba brzy na jaře. Půdě byste ji měli svěřit už v březnu nebo nejpozději do poloviny dubna. Sázíme ji po jednotlivých cibulkách a to tak, že je podpučím jednoduše zapíchneme do země. A to tak, aby se celá cibulka včetně vrcholu ukryla v zemi. Dáváme pozor, abychom dodrželi dostatečných časový odstup po cibuli nebo jiných cibulovinách. To jako prevenci před nejrůznějšími nemocemi.
Pěstování cibule šalotky se neobejde bez pečlivé okopávky a odplevelování. Má totiž jen velmi málo listů, které by mohly zastínit povrch záhonku, což dává plevelům jedinečnou příležitost k růstu. Rozrostení listového závoje tvá dlouho a i poté je nutné čas od času záhon projít a odstranit ty nejúpornější plevely.
Na vodu náročná není, takže zpravidla nevyžaduje zálivku. A co do výsadby se osvědčuje spona 30×10 cm. A jak je to se sklizní? Protože se cibule šalotka klíčí takhle brzy, dočkáme se úrody nejpozději koncem července. Cibuli je nutné nechat dobře vyzrát na záhonech, poté dobře usušit a nakonec uskladnit doma. Během zasychání dochází k pokládání natě, podobně jako to dělá její příbuzná cibule kuchyňská. Nad půdu pak vystupuj šalotkové cibulky, narostlé v typických hnízdech. Není to tedy ani tak o velikosti, jako spíše o množství.
Další tipy ke sklizni šalotky
Pro sklizeň si vyhlédneme období se slunným počasím. Vyjmeme je z půdy a necháme zaschnout přímo tam, kde rostly. Vyplatí se už teď natáčet cibule natí na stejnou stranu. Usnadníme si pak následný sběr.
Určitě nenecháváme nať uschnout úplně. Snadno se trhá a z dobře vyschlé půdy byste cibulky nemuseli dostat vůbec. Naopak je-li mokro a deštivo, ale cibule už jsou zralé ke sběru, vybereme je z půdy také a necháme doschnout pod střechou. Čekáme, dokud nať nedoschne a cibule šalotka se nezatáhne. Vyplatí se občas cibule otočit nebo s nimi jinak pohnout, celý proces je pak mnohem rychlejší. Cibuli šalotku pak uskladníme standardním způsobem, podobně jako jiné cibule.
Do jídel ji používáme podle potřeby. Dodá jim jemnost a menší štiplavost než její příbuzná cibule kuchyňská. Při dobrém skladování nám navíc šalotka vydrží poměrně dlouho v perfektním stavu. Nemusíme za ni tedy utrácet v obchodech.