Jak skladovat mrkev

Během prvních pěti měsíců skladování mrkve dojte ke zvýšení jejího obsahu vitamínu A. A pokud chráníme mrkev před teplem a sluncem, můžete udržovat obsah těchto živin po další dva až tři měsíce. Křupaovost mrkve je výsledkem ztužení buněčných stěn nestravitelnými potravinovými vlákny celulózy, hemicelulózy a ligninu. Abychom mrkev zachovali co nejdéle čerstvou je důležité minimalizovat množství vlhkosti. Hlavní způsoby skladování mrkve jsou: chlazení, mrazení, konzervování, sušení, nakládání, podzemní skladování.

Příprava čerstvé mrkve

Neprve odstraňte zeleň – čím dříve, tím lépe, protože zelená nať odvádí vlhkost z kořene. Nemytou ji skladujte vybraným způsobem (viz níže). Umýváme těsně před použitím, protože přidaná vlhkost způsobuje znehodnocení mrkve. Nejlepším způsobem, jak mrkev zužitkovat, je jíst ji syrovou nebo ji jen lehce povařit (vhodná je úprava na páře). Pokud není potřeba, mrkev neloupejte – spousta prospěšných látek se nachází v její slupce.

Mrkev obličej

Jak dlouho vydrží mrkev?

Svou kvalitu si mrkev dokáže udržet minimálně 10 dní. Mrkev by měla být skladována mimo jablka, hrušky, brambory a další ovoce a zeleninu, které produkují ethylenový plyn, protože by to způsobilo její hořkost.

Skladování v lednici

Pokud je mrkev správně připravena ke skladování, můžeme ji uchovávat v lednici po dobu dvou až tří měsíců. Odstraňte veškerou zelenou nať, aby nedocházelo k hnilobě. Každá lednice je vybavena šuplíkem na zeleninu, kde bychom i mrkev měli uchovávat. Existují dva způsoby skladování v lednici.

V šuplíku na zeleninu

Někteří lidé doporučují olemovat šuplík silnou vrstvou savého kuchyňského ručníku, který odsaje vlhkost a udrží čerstvost mrkve po delší dobu (jednou za týden papír kontrolujte a v případě potřeby vymeňte). Předtím, než mrkev uložíte do lednice, ujistěte se, že je suchá (zvláště pokud ji koupíte v plastovém sáčku).

V míse s vodou

Vložte mrkev do velké mísy tak, aby bylo možné celý její povrch zalít vodou. Misku s mrkví zalitou vodou následně zakryjeme sáčkem nebo nějakým plastovým víčkem a umístíme do lednice. Jednou denně je potřeba vodu vyměnit. Takto můžete mrkev skladovat dva až tři týdny maximálně.

Fermentovaná mrkev

Skladování s pomocí mikrovlnné trouby

Blanšírování zeleniny v mikrovlnné troubě může být vhodnější, protože nedochází k inaktivaci některých enzymů. To by mohlo mít za následek mraženou zeleninu nízké kvality s barevnými skvrnami, špatnou vůní i texturou. Blanšírování v mikrovlnné troubě zachová všechny důležité vlastnosti zeleniny. Navíc šetří čas a energii.

Jak na to?

Mrkev (ať už celou nebo nakrájenou na plátky) v množství půl kilogramu vložte do skleněné žáruvzdorné misky. Zalijeme ji vroucí vodou tak, abychom spařili celý povrch mrkve. Vodu necháme na dně a misku přikryjeme. Dáme do mikrovlnné trouby na plný výkon po dobu asi 8 minut.

Skladování v mrazničce

Mrkev, stejně jako většinau zeleniny, je potřeba blanšírovat před zmrazením. Zeleninu, kterou před zmrazením neblanšírujete, můžete taktéž konzumovat, pravděpodobně ale nezachováte její skvělou chuť, barvu, texturu ani množství živin. Správně připravená zelenina pak může být v mrazničce až 9 měsíců.

Blanšírování

Prostřednictvím blanšírování se vám podaří zastavit enzymatickou aktivitu, která rozkládá zeleninu. Tyto enzymy se v zelenině přirozeně vyskytují a pomáhají jí růst a zrát. Po sklizni nadále působí. Zmrazování zpomaluje působení enzymů, které ale mohou pokračovat v procesu rozkladu, i když je jídlo zmrazené. Předúprava potravin ve vroucí vodě nebo páře zabíjí enzymy. Blanšírování je krátké vaření (nebo úprava v páře) zeleniny na krátkou dobu.

Jak blanšírovat?

Na půl kila připravené zeleniny použijte asi 3,5 litru vody. Vložte mrkev do blanšírovacího koše (jakýkoli drátěný koš – například z fritovacího hrnce) a spusťte ji do prudce vroucí vody. Voda v tuto chvíli přestane vařit. Počkejte, až se opět vařit začne a pak nechte mrkev blanšírovat ještě pět minut. Udržujte vysokou teplotu tak, aby voda během procesu blanšírování pokračovala v varu. Malé mrkve nechte celé. Ostatní nakrájejte na plátky, kostky nebo jak budete chtít (čím menší kousky, tím kratší je doba blanšírování). Až uplyne doba blanšírovaní, vytáhněte mrkev a ihned ji ponořte do ledové vody. Poté už můžete zmrazit.

Mrkev

Konzervování a nakládání

Obě metody jsou dobré, když chcete mrkev udržet co nejdéle křupavou a chutnou. Nakládáme většinou do octa, což je kapalina, která inhibuje růst nejrůznějších kvasinek a bakterií – díky tomu se zelenina nekazí. Existuje malé množství mikroorganismů, které jsou přizpůsobeny k přežití v extrémní kyselosti. Proto, protože prakticky nic nemůže kolonizovat v octě, bude jídlo velmi účinně konzervováno. Vyzkoušejte různé recepty a najděte svůj oblíbený.

Sušení mrkve

Sušení mrkve je velice jednoduché. Nakrájejte ji na plátky o tloušťce 2 až 4 mm a dejte do sušičky (nebo trouby) na 55 °C po dobu 10 hodin. Mrkev je z 88 % tvořena vodou, takže se výrazně zmenší. Sušenou mrkev můžeme před použitím zalít horkou vodou, aby znovu nabobtnala.

Skladování ve sklepě

Mrkev můžete skladovat také ve sklepě, při dodržení několika podmínek. Dejte ji do nádob naplněných slámou či vlhkým pískem nebo pilinami. Teplota nesmí být nad 0 °C, vlhkost 95 %. Skladujte pouze zeleninu, která je v dobrém stavu, odstraňte přebytečné stonky a listy a udržujte ji mírně vlhkou. Zabraňte také přístupu světla.

Nechte ji v zemi

Mrkev může být také ponechána pro skladování v zemi, kde rostla. Příliš dlouhé skladování může ale vést k dřevnatění stonků. Nechte mrkev tak jak je, i se stonky a přikryjte ji silnou vrstvou mulče. V posledních letech zimy u nás nebyly příliš silné, takže tato metoda se jeví jako optimální.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno