Březen je měsícem celeru – tedy toho celeru, jehož celý názem zní miřík celer a latinské označení má Apium graveolens. Tato rostlina pochází z čeledi miříkovitých. Můžeme rozlišovat hned několik druhů celeru, podle toho, pro kterou část je celer pěstován. V České republice se největší oblibě stále těší celer bulva. Ten je pěstován jako kořenová zelenina. Celer řapíkatý a celer listový se pěstují pro své listy, přičemž celer listový je podobnější spíše salátu a není až tak oblíbený. V Americe a Velké Británii se největší oblibě těší celer řapíkatý.
Trochu historie
Pěstování celeru bylo zaznamenáno již před třemi tisíci lety v oblasti Středomoří. Původně byl používán jako lék při bolesti zubů, nespavosti, hypertenzi, úzkosti, artritidě a revmatismu. Starověcí Římané používali celer jako afrodiziakum. Jako jídlo byl ale poprvé použít v 16. století v Itálii. První písemná zmínka o celeru pochází z roku 1623 ve Francii. V Anglii byl celer poprvé zmíněn v roce 1664. V Americe byl celer poprvé představen roku 1856, když Skot jménem George Taylor přinesl celer do Kalamazoo v Michiganu.
Celer v kuchyni
Použití celeru se liší podle toho, jaký typ celeru zpracováváte. Řapíkatý celer je vhodný ke konzumaci přímé – bez tepelného opracování. Je tak vhodným doplňkem salátů. Nejinak je na tom celer listový. Avšak celer bulva je trošku problematičtější. Samozřejmě, můžete jej jíst syrový, ale vzhledem k jeho aromatické chuti a tvrdosti je potřeba jej předtím nakrájet na velice tenké plátky (nebo jej nastrouhat). Mnohem častěji se celer bulva přidává do vařených pokrmů, protože pak změkne – bývá součástí celé řady polévek a omáček. Připravit si z něj můžete také pečenou přílohu – například ve formě celerových hranolků. Pří úpravě na páře si uchovává (na rozdíl od jiné zeleniny) i většinu svých živin.
Celerové hranolky
Celer bulva si oloupejte a nakrájejte na tenké hranolky. Promíchejte je s trochou oleje a osolte je podle chuti. Můžete zvolit své oblíbené koření nebo bylinky a k celeru je přimíchat. Pečte v troubě vyhřáté na 200 °C doměkka. Trvá to asi 20 minut.
Celerové pyré
Místo kalorické bramborové kaše si můžete připravit celerové pyré. Stačí celer uvařit doměkka (můžete i na páře, aby si zachoval větší množství živin) a rozmixovat. Na rozdíl od brambor neobsahuje škrob a nestane se z něj lepidlo. Nemusíte přidávat mléko ani máslo – na zjemnění ovšem můžete.
Gratinovaný celer s bulgurem a fazolemi
Půl šálku bulguru uvařte podle návodu. Slijte, osolte a opepřete podle chuti a zastříkněte trochou olivového oleje. Mezitím si rozpalte troubu na 180 °C. 750 g celeru bulva oloupejte a nakrájejte na stejně velké kostičky (velké cca 1 cm). Smažte jej na oleji asi osm minut, poté přidejte jednu nakrájenou cibuli a smažte ještě tři minuty. Odstavte a přidejte jeden utřený česnek, dvě plechovky fazolí i s nálevem (ve vlastní šťávě) a jednu lžičku mleté papriky. Směs dejte do pekáčku a pečte 45 až 55 minut doměkka. Podáváme s bulgurem.
Kuřecí polévka s řapíkatým celerem
2 litry vývaru přiveďte k varu (může být i z kostky, nejste-li proti). Mezitím si oloupejte a na kostičky nakrájejte dvě mrkve a dva řapíky celeru. Přidejte jednu konzervu rajčat (400 g) a maso z kuřecích nohou nakrájené na kousky (pokud chcete, můžete přidat i kosti, aby byla polévka silnější). Vařte asi 30 minut. Poté přidejte 250 g těstovin dle vašeho výběru a vařte doměkka. Na konci ještě přidejte lžíci olivového oleje.
Dušený řapíkatý celer
Toto jídlo můžete podávat jako přílohu nebo klidně i jako hlavní chod. Osm řapíků z celeru oloupejte a nakrájejte na dvoucentimetrové kousky. Tyto kousky smažíme na lžíci másla po dobu asi pěti minut. Osolíme a opepříme podle chuti. Zalijte 120 ml hovězího vývaru a duste asi 5 minut doměkka. Poté odklopte a nechte vařit ještě tak dlouho, než se vypaří přebytečná tekutina.
Celerovo-jablečný salát
Celer bulva a jablka ve stejném poměru nastrouháme nahrubo. Na 400 g celeru a 400 g jablek použijeme 100 g bílého jogurtu, který přidáme ke strouhané směsi. Osolíme a přídáme cukr a citronovou šťávu podle chuti. Můžete přidat rozinky.
Zdravotní přínosy celeru
Celer je velice známý tím, že má nízký obsah kalorií, ale jeho obsah fytonutrientů, vitamínů a minerálů je obrovský. Z vlákniny může těžit nejen váš trávicí, ale taktéž kardiovaskulární systém. Celer také obsahuje antioxidanty, které mohou hrát roli v prevenci onemocnění.
Hubnutí
Vzhledem k velmi nízkému počtu kalorií, je celer velice používaný těmi, kdo se snaží hubnout. Obsahuje vlákninu, která napomáhá delšímu pocitu nasycení a omezuje chuť na sladké. Pouhé přidání vlákniny do stravy může být kritickou součástí hubnutí.
Protizánětlivé účinky
Celer je bohatý na fytonutrientní antioxidanty, které obsahují protizánětlivé vlastnosti. Proto může být jeho konzumace vhodná při chronických zánětech v těle, jako je revmatoidní artritida, astma, Crohnova choroba či zánětlivé onemocnění střev.
Celer řapíkatý – zdrojem vody
Vzhledem k tomu, že řapíkatý celer obsahuje asi 95 % vody, je možné jej zahrnout do stravy pro udržení potřebné hladiny hydratace. Můžete si jej dát v horkých letních dnech.
Pálení žáhy
Celer je starý lidový lék na pálení žáhy – vzhledem ke své nízké kyselosti.
Cholesterol a krevní tlak
Vláknina obsažená v celeru může snižovat hladinu cholesterolu, protože zachycuje přebytečné sloučeniny cholesterolu ve střevě a vytlačuje je v procesu vyprazdňování.
Trávení
Stejně tak je vláknina známá pro své blahodárné účinky na zažívání. Pomáhá udržovat pravidelné pohyby střev, čímž snižuje zácpu.