I když u nás stále není tohle ovoce ještě úplně běžné, přesto v našich zahradách a parcích utěšeně přibývá. Ukážeme vám, jak zpracovat moruše se vším všudy – od lahodných kompotů až po báječné marmelády.
Vcelku nezáleží na tom, zda máte po ruce moruši bílou, černou či jakoukoli jinou. Plody morušovníku se zpracovávají prakticky stejně. Ještě ve středověku se používaly k barvení látek a také v lidovém léčitelství. Dnes se zaměřujeme spíše na jejich zavařování a podobně trvanlivé zpracování. A sušené nám dokonce dokáží nahradit cukr v mnoha zákuscích, kaších a obdobných pokrmech.
Zpracování moruší
Máme pro vás několik zajímavých receptům zpracování moruší. Začneme jednoduchým sirupem.
Morušový sirup – recept
Ingredience:
- 1 litr morušové šťávy
- 800 gramů cukru
- 250 ml vody
- dva citrony
Moruše rozmačkáme a získáme z nich maximum chutné šťávy. Dobře to půjde například v odšťavňovači, ovšem v nouzi nám poslouží i obyčejné kovové nebo plastové sítko. Citrony omyjeme, rozkrojíme a také z nich vymačkáme šťávu. Na sporáku svaříme vodu s cukrem a následně do ní zamícháme šťávu z moruší a citrónů. Dovedeme k bodu varu a od tohoto okamžiku ještě dvě minuty vaříme. Odstavíme z plotny a ještě horký sirup plníme do lahví a dobře zavíčkujeme. Můžeme s ním ochutit vodu, čaj nebo třeba ovocné dezerty.
Jednoduchá marmeláda z moruší – recept
Ingredience:
- 1 kilogram zralých moruší
- 1 sáček želírovacího cukru
- 500 gramů cukru
- 2 gramy kyseliny citronové
Moruše je nejdříve třeba omýt, zbavit stopek a rozmačkat vidličkou na hrubou kaši. Pak je vložte do hrnce, podlijte lžící vody a za stálého míchání lehce rozvařte. Během této doby k nim postupně přidávejte cukr. Až bude vmíchaný všechen včetně želírovacího, plamen mírně ztlumte a ještě asi deset minut povařte.
Těsně před koncem této doby rozpusťte kyselinu citronovou ve lžičce vody a rovněž přimíchejte k morušové marmeládě. Poté ještě horkou směs plňte o předem vymytých y vařených sklenic, dobře je uzavřete, otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a uložte do spíže. Pasterizace není třeba.
Kompot z moruší
Ingredience:
- 1litr vody
- 400 gramů cukru
- moruše
Vodu svaříme s cukrem, čímž si připravíme nálev. Moruše dobře opereme a naskládáme do vhodných sklenic – nemačkáme! Zalijeme je ještě horkým nálevem, dobře uzavřeme a sterilujeme při 90 °C. stačit by mělo 15-20 minut. Skleničky vyjmeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Tipy k vaření kompotu:
Pokud zavařujete pouze bílé moruše, přidejte do nálevu 5 gramů kyseliny citronové.
Moruše se skvěle snoubí zejména s rybízem nebo meruňkami. Tyhle kompotové směsi vás dozajista nadchnou.
Při vaření marmelády je zase vynikající směs s jablky a to klidně v poměru 1:1. Výsledná marmeláda bude tak akorát sladká a s velmi příjemnou chutí.