Brokolice

Brokolice, latinsky Brassica oleracea var. Botrytis italica, je zelenina z čeledi brukvovitých. Do stejné čeledi náleží také kapusta či květák. Brassica oleracea je brukev zelná, jejímž druhem je právě brokolice. Vzhled brokolice připomíná miniaturní strom – jen místo kmenu je silný košťál a celá prokolice má tmavě zelenou barvu. Brokolice je plná vitamínů, minerálů, vlákniny, antioxidantů a neobsahuje velké množství kalorií – což je důvod, proč je oblíbená i při dietním stravování.

Baby brokolice

Pokud chcete ochutnat něco nového, zkuste broccolini, nebo-li baby brokolici. Jedná se o křížence klasické a čínské brokolice. Její chuť by měla být o něco sladší, než je tomu u běžné brokolice. Pro jemnější chuť ji mají v oblibě i ti, kteří si na klasické brokolici příliš nepochutnají. Zatímco hlavičky připomínají chuť brokolice, stonky mají chuť jako chřest. Narazit na ni není příliš jednoduché, když se vám to ale podaří, zkuste to s ní!

Jak vybírat brokolici v obchodě?

Jen málokdo z nás brokolici pěstuje na své zahradě. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří brokolici kupují v obchodech, máme pro vás několik typů, jak na to. Hledejte pevně uzavřené, tmavě zelené pupeny se štíhlími a pevnými stonky. Také listy by měly být ještě křupavé. Žluté nebo kvetoucí pupeny, zvadlé listy a gumové stonky jsou znakem, že brokolice již nějakou dobu v regálu ležela. Rozhodně ji nekupujte, není už tak dobrá.

Skladování brokolice

Poté, co si svou brokolici přinesete z obchodu ji nevybalujte z obalu. Nechte ji neotevřenou a uložte do lednice na dobu 3 až 5 dní. Poté už ji zpracujte do nejrůznějších pokrmů. Pokud jste si koupili brokolici na trhu, takže ji nemáte v obalu, vždy je lepší ji před uložením do lednice zabalit – například do plastového sáčku. Brokolice tak bude déle čerstvá. Čerstvou brokolici můžete také zmrazit – a to na 12 až 18 měsíců. Můžete ji tedy zakoupit v sezóně, kdy je levnější, a použít ji kdykoli v průběhu roku. Můžete ji zmrazit čerstvou, nebo ji povařte dvě až tři minuty a poté zamrazte.

Brokolice je výživná volba

Brokolice je bohatá na kyselinu listovou, vitamíny C a K, vlákninu, vitamín A a draslík. Čím déle brokolici namáčíte ve vodě (například při vaření), tím méně vitamínů v ní zůstane. Proto by její příprava měla být co nejrychlejší – vařte ji jen krátkou dobu a při mytí ji raději oplachujte, než namáčejte ve vodě. Díky svému nutričnímu obsahu má brokolice následující přínosy pro lidské zdraví:

  • Snižuje riziko vzniku rakoviny: díky obsahu antioxidantů, které odstraňují potenciálně škodlivé volné radikály, může konzumace brokolice předcházet takovému typu poškození buněk, které vede k rakovině.
  • Lepší zdraví kostí: vápník a kolagen vytváří silné kosti – oba jsou v brokolici obsaženy.
  • Lepší imunitní zdraví: Vitamin C je antioxidant, který poskytuje celou řadu výhod, mezi jinými i lepší imunitu a zdravější pokožku.
  • Lepší trávení: Vláknina je zodpovědná za zlepšení trávicího systému obecně. Harmonizuje hladinu cukru v krvi, usnadňuje vyprazdňování a pomáhá udržovat pocit sytosti.

Brokolice v kuchyni

Před použitím brokolici krátce opláchněte pod proudem studené vody. Do pokrmů je lepší použít pouze růžičky brokolice – pevný stonek můžete ale oloupat a použít do vývarů, takže brokolici využijete celou. Pokud chcete brokolici jíst dušenou nebo vařenou, nakrájejte ji na stejně velké kousky, abyste dosáhli rovnoměrného provaření. Chcete-li zachovat co nejvíce živin a jasně zelenou barvu, zkuste některý z následujících tipů:

  • jezte brokolici syrovou nebo ji vařte jen v malém množství vody,
  • po vaření brokolici propláchněte ledovou vodou,
  • při smažení poznáte, že je brokolice uvařená tak, že do ní píchnete vidličkou – jakmile se bez problémů zapíchnete, je hotovo,
  • při vaření v páře nechte brokolici 8 až 15 minut vystavenou páře, pak ji opět zkuste propíchnout vidličkou,
  • při vaření v mikrovlnné troubě postupujte tak, že brokolici podlijete vodou a vaříte 8 až 10 minut – připravenost opět zkoušíte vidličkou.

Jak brokolici použít?

Níže je několik tipů, jak můžete brokolici uvařit.

Vejce a brokolice

Použít brokolici do všech vaječných pokrmů je naprosto skvělý nápad! Brokolice a vejce se k sobě hodí a můžete je spojovat v takových receptech, jako jsou omelety, quiche, frittaty, ale i pomazánky.

Syrová brokolice

Syrovou brokolici si nejlépe vychutnáte v hummusech či jogurtových dipech. Přidat ji ale můžete i do zeleninových salátů, tortil nebo i v luštěninových salátech.

Pečená brokolice

Brokolici lze snadno zapékat, skvělé jsou kombinace se sýrovými omáčkami nebo zakysanou smetanou a parmazánem. Tuto zeleninu ale můžete přidat také na domácí pizzu nebo do zapečených brambor.

Smažená brokolice

Brokolici lze snadno připravit na pánvi s jakýmkoli druhem masa, tofu nebo jinou zeleninou. Příprava je snadná a rychlá. Pokud chcete něco nového, pak místo olivového oleje použijte sezamový olej, nebo brokolici po smažení posypte sezamem. Smaženou brokolici můžete dochutit sójovou nebo hoisin omáčkou. Pro inspiraci zavítejte do asijských receptů.

Polévky a těstoviny

Brokolice je velmi univerzální zeleninou, proto ji můžete bez problémů přidávat k rajčatovým omáčkám, přidávat je ke svým špagetám nebo i do lasagní. Brokolicová polévka je další velice chutná varianta, na kterou nesmíme zapomenout. Na internetu je spousta receptů, od těch nejradičnějších až po sýrové varianty polévek. Brokolici ale můžete přidat i do polévek jiných, například do vývarů masových či zeleninových.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno