Hornaté Králicko, region v okolí města Králíky na pomezí východních Čech a Moravy, býval ještě v historii docela nedávné pozapomenutý kraj. V současné době je Králicko vyhledávanou destinací. Region rádi navštěvují turisté, přírodovědci, milovníci a fotografové přírody, lyžaři, cyklisté, praktikující katolíci a znalci vojenské historie. Pro lidi, kterým nevadí nějaký ten krok směrem vzhůru, je oblast Králického Sněžníku dobrým dlouhodobým tipem na pobytový výlet nebo aktivní dovolenou.
Jednou nohou v Čechách, druhou na Moravě
Králicko je hornatá oblast v okolí města Králíky s nejvyšší dominantou Králickým Sněžníkem (1424 m.n.m.). Rozkládá se na severovýchodě Pardubického kraje, v někdejším okrese Ústí nad Orlicí. Některá místa regionu spadají správně již do Olomouckého kraje.
Doprava na Králicko
Největším (a možná opravdu jediným) problémem je dopravní dostupnost.
- Na Králicko je nejsnadnějším dopravit se autem, a to po státní silnici číslo 11 do Žamberka, respektive do Červené Vody, a dále po silnici číslo 43 nebo po místních komunikacích do Králík.
- Vlakem je cesta sice půvabná, ale poměrně zdlouhavá a s častými přestupy.
Kam na Králicku
Ubytování v oblasti Králického Sněžníku je možné spíše v penzionech, v soukromí (pokoje nebo apartmány) nebo v horských chatách. Ubytovací místa jsou moderně vybavena: wellness zařízení, televize na pokojích a bezdrátový internet není žádným nadstandardem. Nejvíc možností k ubytování je v lokalitě Dolní, Velké a Horní Moravy (zimní sporty). Turisté budou překvapeni nabídkou:
- sjezdovky,
- bobová dráha,
- paragliding,
- lanový park.
- Horní Morava je křižovatka běžeckých tratí, výchozí místo na Sněžník nebo na rozhlednu Klepáč.
Je vhodné hned po příjezdu navštívit informační centrum v Horní Moravě (na parkovišti na konci obce), kde turista dostane přehled zajímavostí a možných aktivit (například mapky naučných stezek a podobně).
Stezka v oblacích v Dolní Moravě
Od prosince 2015 je suverénně největší turistickou atrakcí Dolní Moravy tak zvaná Stezka v oblacích. Jedná se o vyhlídkovou konstrukci postavená ze dřeva a oceli, která se nachází poblíž chaty Slaměnka pod vrcholem Slamníku (50.1519314N, 16.8157628E). Autorem 55 metrů vysoké stavby je architekt Zdeněk Fránek.
Parametry
- Nadmořská výška je 1116 m n. m.
- Výška stezky je 55 metrů
- Délka dřevěné lávky 710 metrů
- Délka tobogánu 100 metrů
- Z vrcholku je výhled na celý masiv Králického Sněžníku i na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše.
- Na Stezce je několik adrenalinových atrakcí jako odpočinková síť, tzv. „kapka“, tobogán nebo rukáv.
- Na Stezku v oblacích se lze dopravit lanovkou, pěšky, na kole nebo třeba na skialpech.
- Stezka v oblacích je bezbariérová.
- Invalidní vozík je možné přepravit sedačkovou lanovkou (obyčejný nebo skládací do 50 kg) – stačí se domluvit s obsluhou lanovky nebo v Infocentru Marcelka +420 602 378 150.
- Přístup na Stezku v oblacích je bezbariérový – stačí následovat dřevěnou stezku až do oblak a pak už si jen užívat daleké výhledy na krajinu pod vámi.
- Psi a ostatní zvířata mají vstup na Stezku zakázán.
- Jsou pro ně připravené kotce u pokladen při vstupu, kde na své páníčky mohou počkat.
- Kotce jsou uzamykatelné oproti záloze 10 Kč.
Zdroj a další informace: dolnimorava.cz/stezka-v-oblacích.
Jmenovatel a dominanta kraje
Na Králický Sněžník je možno vydat se přímo z Králík (po červené značce), ale cesta tam a zpět je spíše pro fyzicky zdatnější.
- Obvyklejší je začínat cestu v Horní Moravě – buď se po modré dostat na červenou, a nebo protější stranou údolí: po modré dojít k lanovému centru a dále po žluté.
Varianta po červené je trochu náročnější, ale obě trasy se nejdřív „zrádně“ vinou úbočím, a v poslední fázi dost prudce stoupají.
Červená značka vedoucí přes Králický Sněžník je součástí evropské dálkové trasy E3 (úsek Králíky – Bumbálka), která vede ze Španělska do Bulharska (transatlantická, 6950 kilometrů dlouhá pěší trasa).
Slon na vrcholu česko-moravské hory
Vrchol Králického Sněžníku má mnohé zajímavosti.
- Jednak na něm pramení řeka Morava (ve výšce 1380 m.n.m.).
- Sněžník je „hraniční“ hora s Polskem (a v rámci našeho „zemského“ uspořádání vede po Sněžníku hranice mezi Čechy a Moravou).
- Další zajímavost je úsměvná: od roku 1932 je na vrcholu Sněžníku kamenná plastika slona. Exotické zvíře tam coby svůj symbol postavil německý umělecký spolek. Slon obstál v povětrnostních podmínkách a stal se atributem Králického Sněžníku.
Národní přírodní rezervace
Oblast Králického Sněžníku byla v roce 1990 vyhlášena národní přírodní rezervací. Národní přírodní rezervace se rozprostírá na ploše asi 1695 hektarů a má značný výškový rozdíl: nejnižší partie začínají v nadmořské výšce 820, vrcholové 1424 metry nad mořem. Rezervace je chráněna ochranným pásmem. Subalpínské rostliny porůstají kamenitá místa nad horní hranicí lesa (vrch Sněžníku je holý, což je dáno nadmořskou výškou). Původní smrky je možno vidět na hřebeni, v sedlech jsou zajímavé slatiny a mokřady. V Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník se zachovaly některé vzácné druhy rostlin a živočichů.
Králíky, to je také Cihelna
Znalcům novodobé vojenské historie není třeba Králicko představovat. Příhraničním krajem vedla linie československého opevnění. Sruby, „řopíky“, pozorovatelny a jiné stavby jsou v této oblasti doslova „opečovávány“ členy různých klubů vojenské historie, a nebo i soukromými osobami.
Koncem srpna se každoročně v Králíkách koná velká přehlídka vojenské techniky zvaná Cihelna (podle srubu U Cihelny), na kterou se sjíždějí vojenské spolky a tisíce fanoušků.
„Hlavní program pro veřejnost probíhá vždy v sobotu v době od 10.00 do 17.00 hodin na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K – S 14 U Cihelny. Bojové ukázky doplňují stacionární ukázky historické a současné vojenské techniky z expozic muzeí a sbírek soukromých sběratelů, dynamické ukázky historické vojenské techniky a jednotek – prezentace klubů vojenské historie, ukázky historické ho polního vojenského ležení. Součástí programu jsou rovněž ukázky Integrovaného záchranného systému ČR, Vězeňské služby, Policie ČR a Celní správy,“ píšou organizátoři. Přesné datum platné pro konkrétní rok lze snadno dohledat na webu pořadatele.
Poutní místo Hora Matky Boží
Architektonickou dominantou Králicka je Hora Matky Boží s klášterem do dálky viditelným. Hora Matky Boží je jedním z nejstarších poutních míst. V poutním areálu (kostel, ambity, zahrada, Památník internace, stylový obchůdek s církevními upomínkami a řemeslnými výrobky) je možno levně se ubytovat nebo občerstvit v Poutním domě. Pouť a setkání, na něž se poutníci vydávají i ze vzdálených míst Královéhradecké diecéze, nebo i jiných lokalit, se koná pravidelně v neděli, která je nejblíže datu 15. srpna (svátku Nanebevzetí Panny Marie).
Svatomichalská světská pouť
Světskou protiváhou církevní pouti je rovněž tradiční svatomichalská pouť v Králíkách, konaná obvykle na přelomu září a října (v roce 2013 27. až 29. 9.). Do města se sjíždějí návštěvníci z širšího okolí, protože králická světská pouť patří mezi tak zvaně „vyhlášené“: kolotoče, houpačky, stánky s občerstvením, ryčná hudba – prostě všechno takové, jaké má o lidové veselici být.