Pitný režim a dehydratace

Pitný režim je jedním z nejsilnějších faktorů ovlivňujících naši sportovní výkonnost. Nejsem jistě sám, kdo již zažil pocit dehydratace při sportovním výkonu. A sami jistě víte, že to není nikterak příjemné, natožpak zdravé a o zdraví nám, do jisté míry, jde téměř každému.

Tekutiny, jako takové mají neuvěřitelnou schopnost ochlazovat tělo. Pominu-li skákání do ledové vody, pití studených nápojů a pobyt ve studené sprše v horkých letních dnech, tak tekutiny slouží pro odvod odpadního tepla ze svalů při sportu nebo jakékoli fyzické aktivitě. Hlavním projevem tohoto procesu je pocení. Ano, právě pocení způsobuje, že se naše tělo může samo ochlazovat.

Pot je u každého sportovce nutné zlo. Pocením se z těla dostává mnoho minerálů, solí, ale také odpadních látek. Pokud k pocení nedochází je to prvotní znak dehydratace. K tomuto jevu může docházet i při zvýšené fyzické zátěži, a to pokud sportovec zanedbal pitný režim před sportovním výkonem nebo během dne. Tělo se totiž snaží zachovat základní životní funkce a proto je pro něj důležité udržet si aspoň minimální množství tekutin.

Dostatečný příjem tekutin je důležitý zvláště v případě vytrvalostních sportů, jelikož jejich trvání je někdy podstatně delší než 1 hodina, která je považována za limitní pro sportovní aktivity prováděné bez příjmu tekutin. Mnoho kulturistů a silových sportovců teď namítne: Vždyť trénuji méně jak hodinu a téměř hned po začátku cvičení cítím silné nutkání na pití .Ano, to je pravda, avšak tento pocit je spíše způsoben odpovědí našeho mozku na vzrůstající únavu organismu.

Zpět tedy k pitnému režimu. Během jedné hodiny výkonu dochází přibližně ke ztrátě dvou litrů tekutin (toto je ovlivněno velikostí těla, teplotou prostředí ). To např.: v cyklistice znamená ztrátu 6 litrů tekutin během jedné tréninkové jednotky. Jak je doplnit nebo lépe,  jak předejít stavu dehydratace?

Obecnými zásadami proti dehydrataci  jsou

A)    Přiházejte na trénink dostatečně zavodněni.
B)    Nepožívejte alkoholické nápoje těsně před tréninkem ani po něm.
C)    Smíte použít tonikum pro zlepšení koncentrace na výkon (guarana, kofein). Zde však pozor na hypertenziky.
D)    Těsně před tréninkem dejte pozor na příliš obohacené minerální vody, a  to jak minerály tak i kysličníku uhličitého.
E)    Můžete použít nějaký nápoj s obsahem jednoduchých sacharidů (fruktóza, maltodexin), to však v případě předpokládaného dlouho trvajícího výkonu. I zde však dávejte pozor na hypoglykemii.

Tak a co tedy pít při výkonu?
Nejlepším nápojem je čistá voda, a to jak z kohoutku, tak balená. Dále pak čaje a při déle trvajícím výkonu nápoje hypotonické (vhodné také pro regenerační fázi po tréninku) nebo zředěné isotonické. Při déle trvajícím výkonu přichází na řadu samozřejmě také doplňování spálených sacharidů. To by však přesáhlo rámec tohoto článku, takže se tomu budu věnovat v některém z příštích článků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno