Třtinová melasa

Melasa, to je hustý sirup černý barvy. Současně jde o vedlejší produkt, vznikající při výrobě cukru. Je rovněž vhodnou alternativou pro cukr, obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a je přitom sladká. Proto si našla své místo u mnoha osob, upřednostňujících zdravý životní styl.

Třtinová melasa vzniká při zpracování cukrové třtiny. Cukrová třtina se seká v období sklizně, následně se drtí a slisuje. Tímto procesem se získává sladká šťáva, kterou je však nutné následně čistit, filtrovat a zahustit. Je třeba zmínit, že se sladkost a obsah vitamínů a zdraví prospěšných látek mění v závislosti na počtu extrakcí. Čím více extrakcí při lisování cukrové třtiny proběhne, tím méně bude melasa obsahovat cukru, za to se zvyšuje podíl zdraví prospěšných látek. Melasu poznáme na první pohled. Je velmi hustá, má tmavě hnědou až černou barvu a typickou výraznou vůni. Vyniká dlouhou trvanlivosti (půl roku a déle), díky čemuž ji můžete mít vždy po ruce a v případě potřeby po ní sáhnout. Pokud si však na používání třtinové melasy zvykneme, déle než půl roku vám jedna láhev rozhodně nevydrží.

Složení třtinové melasy

Na rozdíl od samotného cukru obsahuje třtinová melasa velké množství minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí velké množství železa, vápníku či draslíku, v menší míře obsahuje i fosfor, hořčík, zinek, chrom ad. Třtinová melasa je obzvláště pozitivně hodnocena díky velkému obsahu esenciálních mastných kyselin, které jsou pro organismus nesmírně důležité. Zmiňme pak ještě některé vitamíny – A, B, D nebo F.

Melasa a její účinky na zdraví

Třtinovou melasu bychom měla používat jako zdraví prospěšnou alternativu k jiným sladidlům. Pokud si zvykneme na poněkud netradiční chuť, po ničem jiném než po melase prakticky nesáhneme. Pravidelná konzumace třtinové melasy vede k preventivní ochraně před celou řadou onemocnění, pomáhá např. zabraňovat vzniku křečových žil, posiluje imunitu nebo zlepšuje celkový stav kloubů i kostí. Podle odborníků je konzumace či vnější užívání melasy vhodné při kožních zánětech, ekzémech, vysokém krevním tlaku, zácpě či žlučových kamenech.

Použití

Využití třinové melasy je velmi pestré, a to především kuchyni. I profesionální kuchaři neváhají využít melasu k dochucování masa i ryb či do pečiva pro získání tmavé barvy. Pokud chceme přijímat třinovou melasu čistě z důvodu zdraví prospěšnosti, lze ji konzumovat po lžících. Pokud někomu chuť melasy nevyhovuje, lze ji ředit vodou, ale také vylepšit citronovou šťávou nebo jablečným octem. Melasu lze rovněž přidávat do jogurtů nebo na palačinky. Blahodárně působí i zevní užívání melasy, proto je vhodná pro přípravu přírodní pleťové masky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno