Rostlinné tuky se dnes používají opravdu v hojné míře. Možností je však velké množství a byla by škoda se omezovat jen na použití slunečnicového, řepkového či olivového oleje. V tomto článku se dozvíte zajímavé informace o lněném oleji, který není moc známý, ale je velmi zdravý.
Len
Lněný olej se získává ze lnu setého. Len setý je jednoletá bylina, která se v hojném množství pěstuje i u nás. Má všestranné použití, nejčastěji se využívá pro lněné vlákno a také pro lněná semena, ze kterých se právě lněný olej vyrábí. Lněná semena lze koupit v obchodech a jejich konzumace podporuje zažívání. Obzvláště při problémech se zácpou je vhodné lněná semínka konzumovat.
Lněný olej
Lněný olej je žlutá tekutina, která se získává právě ze sušených lněných semen. Lněný olej se získává lisováním těchto semen za studena. Lněný olej není v gastronomii velmi oblíbený, jelikož sám o sobě má výraznou chuť a ne každému voní. Lněný olej se používá také v průmyslu. Má však řadu léčivých a zdraví prospěšných látek, byla by tak škoda jej ve stravě zcela opomenout.
Účinky
Lněný olej je doporučovaný jako doplněk stravy především pro obsah velkého množství esenciálních mastných kyselin. Konzumací tohoto oleje dopravíte do těla důležité omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny. Lněný olej podporuje zažívání a stejně jako semena pomáhá při zácpě. Mimo to funguje jako léčivo při různých typech onemocnění od Alzheimerovy choroby až po určité typy neplodnosti. Mírní bolesti při menstruaci a urychluje hojení. Je dokázáno, že lněný olej pomáhá pro snižování hladiny cholesterolu a také při zánětech různého druhu.
Konzumace lněného oleje
Jak bylo zmíněno, v gastronomii se lněný olej zase až tak nepoužívá, a to z důvodu, že je výrazný. Jak jej tedy do sebe dostat?
Na lžíci
Pokud zjistíte, že vám chuť oleje nevadí, můžete do sebe dostat lněný olej přímou konzumací ze lžíce. Většině lidí takový způsob nevyhovuje, možná ale budete výjimkou. Lněný olej by se však měl jíst společně s jídlem, po konzumaci ze lžíce je dobré jej zajíst např. pečivem.
Do salátů
Lněný olej je možné použít místo olivového či slunečnicového do nejrůznějších zeleninových salátů. Je vhodný do těch salátů, které obsahují další výrazné potraviny, aby se chutě trochu vyrovnaly a aby lněný olej nebyl tím jediným, co ucítíte. Do salátů můžete přidat další semena (např. slunečnicová), nebojte se jej zakápnout citronem. Nepokoušejte se však smažit na lněném oleji. Výsledný pokrm by vám jednak příliš nechutnal a jednak tepelnou úpravou se z oleje dostává řada zdravých látek pryč. Telené upravený lněný olej tak pro náš organismus moc pozitiv nepřináší.
Lněný olej se považuje za doplněk stravy či za léčivo, ovšem při troše experimentu může být i vynikajícím doplňkem moderní gastronomie.