Lichořeřišnice větší nebo také Tropaeolum majus je pestrobarevná rostlina, jejíž domovinou jsou oblasti Střední Ameriky a Jižní Ameriky. V poslední době však není pěstována pouze jako okrasná, ceněno je i její kulinářské využití. Poradíme vám, jak zpracovat lichořeřišnici, abyste si jejích báječných léčivých vlastností mohli užít třeba i v zimě.
Dříve byla lichořeřišnice využívána téměř výhradně jen jako okrasná rostlina. V polovině léta se totiž začíná chlubit velkými žlutými a oranžovými květy, které ozdobí záhony, terasy i balkony často až do poloviny podzimu.
Její květy i listy mají ovšem i léčivé vlastnosti. Například listy lichořeřišnice ochucené olivovým olejem a citronem pomáhají bojovat proti nepříjemným bakteriálním infekcím močových cest. Stačí jíst tento salát jen jednou denně.
Salát připravený z 5-7 listů s přídavkem nastrouhaného křenu, opět ochucený olivovým olejem a ještě vylepšený třemi polévkovými lžícemi kefíru skvěle léčí překyselení žaludku. Pokud těmito problémy trpíme, jíme salát třikrát denně.
Vysoký obsah vitamínu C v listech pak zvyšuje odolnost našeho organismu a brání třeba nepříjemnému podzimnímu nachlazení. Lichořeřišnicová tinktura zase pomáhá s léčbou infekcí horních cest dýchacích a zmírňuje i menstruační obtíže. A jak ji připravit?
Sesbíráme květy lichořeřišnice v množství asi ½ šálku nebo použijeme ještě zelené tobolky semen v množství asi 100 g. Nasypeme do velké sklenice, zalijeme dvěma sklenkami vodky a necháme zrát na tmavém místě po dobu dvou týdnů. Po této doporučené době by tinktura měla být přefiltrována a přelita do lahví z tmavého skla, kde vydrží po mnoho měsíců. Takto připravená tinktura z lichořeřišnice se v případě obtíží užívá třikrát denně, vždy v množství po 30 kapkách.
Použití lichořeřišnice v kuchyni
Listy jedlé lichořeřišnice větší dodají mnoha pokrmům opravdu jedinečnou chuť. Mají spíše jemnou kořenitou vůni, proto se hodí zejména jako skvělá a originální ingredience do salátů. Ovšem snesou i krátkodobou tepelnou úpravu, takže není problém přidat je na konci vaření do polévky, omáčky nebo třeba k masu.
Ještě zelené semena lichořeřišnice pak lze přidat také do tatarské omáčky a doplnit je křenem. Získáte tak perfektní dip k masům nebo třeba pečeným bramborám. Květy lichořeřišnice se také mohou stát krásnou a především jedlou ozdobou slavnostně připravených a nazdobených pokrmů. Zajímavou kulinářskou alternativou jsou také marinovaná semínka lichořeřišnice, která lze použít místo originálních a drahých italských kaparů. Mimochodem úplně stejně se používají například poupata sedmikrásek. Nejlépe se sbírají ráno, kdy jsou ještě plné vlhkosti předcházející noci. Samotná úprava trvá asi tři týdny a poté je možno lichořeřišnici bez obav použít v kuchyni.