Obvykle ji používáme jako přísadu do jídel, ovšem má i četné léčivé účinky. Ovšem sehnat ji mimo sezónu je často nadlidský úkol a právě proto vám dnes poradíme, jak uchovat petrželovou nať několika různými způsoby.
Nať z petržele obsahuje zejména hodnotný chlorofyl, který jí dodává onu nasládlou chuť. Dále tu pak najdeme kyselinu listovou, fosfor a spoustu vitamínu C (více než v citrusech). A jsou tu samozřejmě i další složky: vitamín A, vápník, sodík, hořčík a železo. Mimochodem právě železo se z listů petržele díky přirozené přítomnosti vitamínu C vstřebává velmi dobře. A jde také o jeden z nejlepších zdrojů vitamínu K.
Věděli jste, že: naši denní potřebu vitamínu C pokryje už jedna kávová lžička čerstvě petrželové nati denně?
V kosmetice se také petrželová nať používá k péči o mastnou pokožku, akné, ale také o zralou a unavenou pleť.
Jak ji uchovat
Existuje několik způsobů, jak si tento poklad uchovat na horší časy. Poradíme vám, jak na to, aby vám co nejdéle vydržela v lednici, ale nevyhneme se ani uložení do mrazáku.
Petržel velmi důkladně omyjeme a dobře oklepeme od přebytečné vody. Pak odtrhneme kus hliníkové fólie a obalíme jí konce petržele. Zároveň si necháme dostatečně dlouhý kus, který vytvarujeme do tvaru V a naplníme ho trochou vody, vznikne vlastně takový žlab, díky němuž si petržel načerpá potřebnou vodu a vydrží tak v perfektním stavu po mnoho dní. Tato metoda umožňuje vychutnat si její zelené lístky čerstvé až podobu 1,5 týdne.
Lidoví léčitelé však říkají, že vitamín C, přítomný v petrželi, by mohl s kovovou hliníkovou fólií reagovat a oxidovat. A co tedy s tím? Pak nejdříve zabalte petržel do vlhkého ručníku a teprve poté obalte alobalem. Tím se sníží kontakt petrželky s hliníkem a současně nebude trpět přítomností okolního vzduchu. Při použití této metody petržel nehnije.
Jak petržel zamrazit
Zmrazení nasekané petržele je určitě velmi dobře známé, protože v tomto případě jsou šance na zachování vitamínu C obrovské. Takto uchovaná petržel je skvělá zejména pro koktejly, polévky a omáčky, ale lze ji přidat třeba i do salátů nebo sendvičů. Aby byla však petržel po rozmrazení maximálně čerstvá, měla by být zamražena nejdéle do dvou dnů po utržení.
Další možností jsou bylinkové kostky do polévky. Petržel jednoduše nasekáme nadrobno třeba s libečkem, pažitkou a dalšími polévkovými bylinkami, napěchujeme do formiček na led a zalijeme vodou. Posléze pouze odebíráme jednotlivé porce a přidáváme do horkého vývaru nebo zeleninové polévky těsně pře servírováním. I tento způsob umožní petrželi zachovat si maximální množství všech cenných látek a zároveň vám významně šetří místo v mrazáku. Zásoby si dělejte nejpozději na podzim, když je čerstvých bylinek ještě všude v okolí dostatek.