Uhlohydráty (sacharidy) jsou pro lidský organismus nezbytností. O uhlohydrátech v potravinách slýcháme velmi často v různých souvislostech. Víme však, k čemu jsou a jaké existují druhy?
Uhlohydráty nebo také sacharidy, glycidy, v širším pojetí také cukry jsou nezbytnou součástí pro lidský organismus. V úvodu je třeba říci, že termíny uhlohydráty či karbohydráty se v dnešní době považují za zastaralé a nepřesné. Je dobré je lépe označovat jako sacharidy či glycidy. Fungují jako zdroj energie. Bez sacharidů nemůže lidský organismus správně pracovat, na druhé straně pokud se to s příjmem sacharidů přežene, dochází k nárůstu tukové hmoty. Právě proto bývají sacharidy velmi často zmiňovány v souvislosti s dietami, posilováním, hubnutí či obecně výživou. Tělo přijímané uhlohydráty rozkládá na krevní cukr (tj. glukózu), který následně slouží právě jako zdroj energie pro tělo. S uhlohydráty to není tak jednoduché, můžeme je totiž rozdělit hned do několika skupin.
Dělení uhlohydrátů
Sacharidy můžeme rozdělit do dvou, eventuálně tří skupin. Jsou přitom diametrálně rozlišné a je třeba je při dodržování jídelníčku striktně rozlišovat. Pojďme si jednotlivé typy blíže popsat.
Monosacharidy
První skupinu sacharidů tvoří monosacharidy, čili jednoduché cukry. Jde o základní, nejjednodušší sacharidy, které již dál nelze rozdělit. Jsou přitom základní složkou všech složitějších sacharidů. I když se monosacharidy často označují jako cukry, ne vždy jimi jsou. Cukry jsou jen ty monosacharidy, které mají sladkou chuť. Právě monosacharidy se podílí velkou mírou na hromadění tuku. Monosacharidy se v těle rozkládají okamžitě, a tak mu dodají velké množství energie najednou. To je pozitivní v případě velkého fyzického výkonu, kdy je třeba „dobít baterky“, ovšem nadměrná konzumace způsobuje ukládání tukových zásob. Nejčastějšími monosacharidy jsou glukóza a fruktóza, kterou nalezneme v ovoci.
Disacharidy
Jak je z názvu patrné, disacharidy jsou složeny ze dvou monosacharidů. V těle se pak rozkládají na samotné monosacharidy. Patří sem sacharóza, laktóza nebo maltóza. Právě sacharóza je nám dobře známý řepný cukr, tj. běžně dostupný. V potravinářském průmyslu nejčastější sladidlo. Nachází se ve všech cukrovinkách, sladkostech, sladkých nápojích.
Polysacharidy
Polysacharidy jsou složené cukry. Ovšem označení jako cukry je nepřesné, jelikož nemají sladkou chuť. Polysacharidy jsou živočišné škroby, dále glykogen, celulóza či iulin. Nejdůležitější je právě škrob, který je produktem metabolismu rostlin. Představuje hlavní energetický zdroj ve výživě. Rozklad polysacharidů a vstřebávání trvá delší dobu a je postupné, proto je tělu dodávána energie rovnoměrně. Polysacharidy nalezneme ve všech obilovinách, také v luštěninách a v bramborách.