Vlašské, lískové a mnohé další ořechy jsou plné esenciálních mastných kyselin a minerálů důležitých pro lidský organismus. Pokud si na ořeších rádi pochutnáváte, jistě jste se už setkali s tím, že byly hořké. Hořkost ořechů je částečně přirozené, může však signalizovat i vznik plísně.
Některé druhy ořechů jsou přirozeně hořké, jiné mají zase spíš nasládlou chuť. Extrémní hořkost ořechů však signalizuje, že je něco v nepořádku. Je častým problémem zejména u vlašských ořechů, které se uchovávají po delší dobu. Pokud se ořechům dlouhodobě vyhýbáte kvůli jejich hořkosti, možná jste vždy narazily na špatný druh nebo měli štěstí na zkažené plody. Nenechte se však odradit a zkoušejte dál. Ořechy jsou totiž bohatým zdrojem minerálů (vápníku, hořčíku a dalších), navíc obsahuje poměrně velké množství zdraví prospěšných esenciálních kyselin.
Co způsobuje hořkost ořechů
Často se na nás obracíte s dotazem, proč jsou vaše vlašské ořechy hořké. V první řadě je potřeba počítat s mírnou přirozenou hořkostí, která rozhodně není na závadu. Extrémní hořkost ořechů však může být způsobena 2 hlavními důvody:
Ořechy jsou napadené plísní
Bohužel, ořechy jsou poměrně choulostivé a snadno podlehnou zkáze v podobě výskytu plísně. Tu často ani na pohled nepoznáte. Ve skutečnosti mohou být plody, které na pohled vypadají v pořádku, plesnivé. Poznáte to právě podle velmi silné hořkosti doprovázené zatuchlým zápachem (ta se však neprojevuje vždy). Ořechy napadané plísněmi rozhodně nekonzumujte, mohli byste si způsobit zažívací potíže.
Ořechy začaly žluknout
Dalším důvodem hořkosti ořechů je jejich žluknutí. Obsahují totiž poměrně velké množství tuků, které se může při nevhodném skladování začít kazit. Ořechy žluknou zejména při skladování v teple a při vystavení slunečnímu záření. Často jsou nahořklé i ořechy skladované při pokojové teplotě. Abyste hořknutí předešly, skladujte je v suchu, temnu a chladnu. Žluklé vlašské ani jiné ořechy nekonzumujte.
Čerstvé vlašské ořechy mají sladkou chuť
Pokud vám vadí přirozená hořkost sušených vlašských ořechů, máme pro vás tip, jak se jejich hořkosti zbavit. Ořechy vyloupejte ze skořápek hned po jejich sběru, nečekejte, až začnou usychat. Vyloupané ořechy budou mokré a zčásti ještě syrové. Hořkost se u nich neprojeví. Větší množství vyloupaných čerstvých ořechů nasypejte na plech a sušte v troubě při teplotě kolem 50 °C. Poměrně rychle se zbaví vody a budou příjemně křupavé. Po hořké chuti nebude ani památka.
Hořkost ořechů často signalizuje výskyt plísně nebo žluknutí plodů. Takové ořechy byste neměli používat ani pro pečení či jinou tepelnou úpravu. Vyloupáním a okamžitým vysušením plodů se vyhnete hořkosti. Takové ořechy byste však měli zpracovat během několika týdnů, případně je zamrazit.
Je zcela zbytečné hořké ořechy vyhazovat.
Jednoduchým řešením je naložit je cca na 24 hodin do čisté vody. Můžete použít studenou vodu, nebo pro účely uspíšení procesu mírně vlažnou vodu do 35°C. Pozor aby jste tím neponičili výživové hodnoty ořechu.
V průběhu odmáčení a především zpočátku, vodu často vyměňujte. Voda bude žloutnout až hnědnout a na povrchu se může udělat i lesklý škraloup, stejně jako u přeluhovaného černého čaje.
Po dokončení procesu chutnají dříve hořké ořechy skoro jako čerstvé, doběla oloupané 😉
Dobrou chuť
Dobry den! Po vyndani z vody staci orechy nechat susit na plechu nebo ususit v troube? Dekuji