Myslíte si, že je to těžké? Ukážeme vám, jak naložit zelí opravdu kdykoliv a kdekoliv. A nebudete potřebovat ani dřevěný sud, ani kameninový hrnec ani profesionální krouhačku…
Konec října se blíží a je tak nejvyšší čas nakládat zelí. To domácí je jednoznačně lepší, chutnější, bohatší na vitamíny, ale mnoho z nás odrazuje na první pohled složitá výroba. A přitom na tom nic není.
Začít musíme nákupem vhodné nádoby. Dřív bylo dobrým zvykem dělat zelím v dřevěných 100 litrových sudech, ale to je pro naše potřeby zbytečné. Stačí asi 30 l soudek, klidně plastový, samozřejmě vhodný na potraviny.
Dalším krokem je nákup zelí a to buď už nakrouhaného nebo vcelku. Pokud kupujete hlávky, je dobré vědět, že by mělo by několik dní ležet na tmavém místě, aby se zbarvilo doběla, tzn. zbavilo se chlorofylu. Zelené zelí je nahořklé.
Zelí pak nakládáme spolu s mrkví, jablky a kořením. Na 25 kg zelí potřebuje asi 4 kg jablek a mrkví (dohromady), poměr si pak můžete upravit podle sebe. Klidně začínejte „půl napůl.“ Nikdy byste však neměli ve směsi mít méně než jeden kilogram mrkve nebo jeden kilogram jablka (a zbytek doplňte druhým druhem ovoce).
Nakládané zelí – recept
Ingredience:
- 25 kg zelí
- 4 kg jablek a mrkve – nastrouhané
- kmín celý asi 100 g
- pepř – kuličky – 100g
- sůl 350 g
- bobkový list cca 20 ks
Začneme napěchováním zelí do sudu. Postupujte takto:
- 15cm zelí
- 1 hrst mrkve a jablek
- nasolení
- lžička kmínu
- 2 bobkové listy
- několik kuliček pepře (asi 10ks)
Promícháme a pak dobře napěchujeme – nejlépe nohou, obalenou v igelitovém pytli. A postupujte stejným způsobem dál. Ovšem pozor, vždy míchejte pouze aktuální vrstvu, nikoli to, co je již zhutněno!
Při míchání je objevující se šťáva signálem, že je soli dostatek. Odebíráme ji naběračkou do hrnce ale nevyléváme, ještě se bude hodit.
Pokud vše opravdu důkladně prohnětete a promícháte, zabere vám tato činnost včetně krájení zeleniny asi dvě hodiny. Nakonec přilijte do sudu trochu odebrané šťávy tak, aby bylo zelí zcela zakryté.
Obalte igelitovým sáčkem a dobře uzavřete. Odneste vše do suterénu a nechte týden odpočívat. Po této době je zelí připraveno ke konzumaci. Ovšem nechat ho tam můžete až do dubna. Poté je vhodné ho zavařit, aby se nezkazilo. Nic víc opravdu není třeba, díky tomuto postupu se vám domácí nakládané zelí vždy povede.
Proč solíme tak málo?
Možná vás překvapí, jak málo soli v receptu je. Ale položte si otázku, zda je lepší solit zelí hodně a později ho oplachovat ve vodě, nebo hned na začátku zvolit vhodný poměr. Takto připravené zelí není příliš slané a dá se konzumovat okamžitě. Navíc je domácí nakládané zelí opravdovou pokladnicí vitamínů a stopových prvků. Je ideální pro saláty, dušené maso, polévku nebo třeba ke knedlíkům.