Barevné stonky a jasně zelené listy dělají z mangoldu jeden z nejzajímavějších druhů listové zeleniny. Bohužel špatně snáší transport, takže ho v obchodech příliš často neuvidíte. Poradíme vám, jak na pěstování mangoldu doma.
Mangold se naštěstí snadno pěstuje téměř v jakékoli půdě a poroste dokonce i v nádobě. Je také jedním z mála druhů zeleniny, která dobře snáší chladné i horké počasí. Poroste až do zámrzu a nevadí mu ani sousedství jiných druhů zeleniny.
Pěstování
Sazeničky by měly být zasazeny 2-4 týdny před svátkem zmrzlých v květnu. Jarní výsadba přinese úrodu totiž třikrát – na jaře, v létě i na podzim, dokud ji nezničí silné mrazy. Dobře snáší i teplo, pokud je zajištěno jejich řádné zalévání.
Mangold roste nejlépe v úrodné, vlhké půdě s pH mezi 6,0 až 6,8. Před výsadbou vyhnojte půdu substancemi bohatými na dusík – např. kompostovaným hnojem. Jednotlivé rostliny vysaďte asi 30 cm od sebe.
Je třeba myslet i na pravidelné zalévání. Pokud jsou totiž mangoldy vystaveny stresu, spatně rostou nebo dokonce kvetou. Mangold je také skvělý pro pěstování v nádobách. Snese se i s okrasnými nebo chilli papričkami.
Co může mangold ohrozit
Rostliny obvykle nemají žádné výrazné problémy, ale mohou být napadeny mšicemi, roztoči a housenkami, proti kterým je třeba zasáhnout. Mangold je také citlivý na napadení houbou Cercospora hydrangeae, způsobující chorobu, která narušuje listy a vytváří na nich nevzhledné šedé skvrny s fialovou kůrou. Vyloučena není ani moučnatka. Obojí je třeba řešit postřikem.
Náš tip: Pokud vám mangold požene do květu, jednoduše ho vystřihnete a pokračujte ve sklizni jako obvykle.
Sklizeň a skladování mangoldu
Listy jsou nejsladší a nejjemnější v chladných obdobích, tedy brzy na jaře a na podzim. Sklizeň začínáme sběrem vnějších listů a postupně podle růstu postupujeme do středu. Nesklízíme tedy celou rostlinu najednou.
Před vařením nebo použitím mangoldu do salátů odřízněte tuhou stopku. Starší listy nakrájejte a spařte jako špenát nebo je přidejte třeba do omáčky, polévky nebo k těstovinám.
Celé listy mohou být uloženy v lednici po dobu asi 2 týdnů v čistém plastovém sáčku nebo dobře uzavřené nádobě. Velké listy vždy sbírejte čistým řezem nikoli odtrháváním!
Je mangold odolný vůči chladu?
Ano, mangold snáší mírný mráz. Není tak odolný vůči mrazu jako třeba zelí a kapusta, ale první podzimní mrazíky určitě přežije. V teplejších oblastech ho lze dokonce pěstovat i jako rostlinu víceletou. Zpravidla stačí zakrytí netkanou textilií. A podobného efektu docílíte i přesením mangoldu zasazeného v nádobě do zimní zahrady nebo jiného vhodného prostoru. Šťavnaté listy tak můžete sklízet třeba i uprostřed zimy! Získáte tak skvělý základ salátů i hlavních jídel při minimální námaze.