Kobalt v potravinách

Stopový prvek kobalt je pro správnou funkci lidského organismu velmi důležitý. Hraje totiž významnou roli při krvetvorbě. Kobalt je součástí vitamínu B12, a tak je obsažen zejména v potravinách bohatých na tento vitamín. Pojďme se zaměřit na to, v jakých potravinách se vyskytuje ve větší míře.

Kobalt

Kobalt je pro lidský organismus důležitým stopovým prvkem. Podílí se na stavbě vitamínu B12. Ten je současně jedinou sloučeninou kobaltu, která je pro život nezbytná. V lidském organismu je kobalt uložen především v ledvinách a játrech.

Organismus jej také vylučuje, a to prostřednictvím žluče či ledvinami. I kdy doporučená dávka kobaltu není stanovena, měli bychom jej v potravě přijímat v dostatečné míře. Důležité je především konzumovat potraviny, které jsou bohaté na vitamín B12. Ve kterých potravinách se tedy kobalt nachází?

Játra

Játra – bohatý zdroj kobaltu i B12.

Živočišné zdroje kobaltu

Na vitamín B12 a tedy i kobalt jsou bohaté především potraviny živočišného původu. Na pozoru by tak měli být zejména vegetariáni a vegani, kteří na nedostatek tohoto vitamínu mohou trpět. Kobalt se nachází především v hovězím, vepřovém a rybím mase, velké množství pak najdeme ve vnitřnostech, ale také vejcích či mléčných výrobcích. Za bohatý zdroj kobaltu se považují zejména játra, která si můžete připravit různým způsobem. Je na vás, po jakém typu jater sáhnete, kobalt a sním vitamín B12 obsahuje vepřová, drůbeží i jiná játra.

Rostlinné zdroje kobaltu

I když se kobalt nachází zejména v potravinách živočišného původu, najdeme jej i v rostlinné stravě. Bohatým zdrojem tohoto stopového prvku jsou například nejrůznější ořechy, stejně tak i listová zelenina. Proto do svého jídelníčku pravidelně zařazujte i různé typy ořechů či semen, které mimo jiné obsahují i zdravé tuky, řadu vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek.

Riziko předávkování kobaltem je minimální

Riziko otravy kobaltem je minimální, k otravám dochází jen velmi vzácně. Nejčastěji je způsobeno vystavení organismu velkému množství kobaltu, což je při běžném stravování téměř nemožné. Rizikové však může být umělé dodávání kobaltu, které může vést k selhání některých orgánů. Pokud by k předávkování přece jen došlo, projevuje se nevolností, problémy se štítnou žlázou či neurologickými potížemi. Běžnou populaci však trápí spíše nedostatek vitamínu B12 a kobaltu než jeho nadbytek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno