Fata morgana

Fata morgana – s touto pozoruhodnou podívanou se nejčastěji potkáte v polárních oblastech nebo v horských sedlech. Podobný jev ovšem není výjimečný ani v našich zeměpisných šířkách. Fyzikové jej nazývají jako jev „mokré silnice“, s nímž se můžete setkat nejčastěji v létě při jízdě autem.

Název fata morgana

Kde má pojmenování fata morgana kořeny? Tento název je odvozen od Morgany Le Fay (tj. víly Morgany), jež byla mytická sestra anglického krále Artuše. Fata morgana je totiž pouhý optický klam – předměty, které se v ní nachází, jsou neskutečné a vznášejí se jako by ve vzduchu.

Fata morgana

Vznik

Jak fata morgana vzniká? Jde o optický jev v atmosféře. Během fata morgany lze vidět obraz vzdáleného objektu, který se zrcadlí ve vzduchu atmosféry díky teplotní inverzi. Nutno podotknout, že fata morgana vzniká v důsledku nerovnoměrného ohřevu vzduchu nad zemí.

Totální odraz světla

Díky nerovnoměrnému ohřevu vzduchu se následně utvoří vrstvy vzduchu o různé teplotě a také o různém indexu lomu. Podstatné ale je, aby byly vrstvy vzduchu při povrchu země studenější, a tedy i hustší nežli vrstvy vzduchu nahoře.

Deformace vzniklého obrazu

Fyzikové poukazují na to, že právě na rozhraní těchto vrstev může docházet k totálnímu odrazu světla. Vrstva vzduchu se tak může chovat jako zrcadlo. Vzniklý obraz ovšem bývá často deformován. Nejčastěji je zvětšený nebo obrácený.

Nejčastější výskyt

Fata morganu lidé nejčastěji pozorují v místech, kde se nachází rozsáhlé, rovné a jednotné plochy. Jde například o polární oblasti s ledovou plání, o horská sedla, o studené moře za pěkného počasí či o další vodní hladinu po chladném ránu nebo s rychlým ochlazením navečer.

Spodní vrstva teplejší než horní               

Pro fata morganu je tedy typické, že spodní vrstva vzduchu musí být chladnější nežli vrstva horní. Díky tomu tak lze vidět zrcadlení předmětů, které se vznášejí jako by ve vzduchu.

Ovšem v některých případech může být spodní vrstva vzduchu teplejší nežli horní vrstva. V tomto případě dochází k podobnému optickému jevu, který je často rovněž označován jako fata morgana.

Poušť či rozpálená silnice

Nad pouští či nad rozpálenou silnicí platí, že spodní vrstva vzduchu je teplejší než vrstva horní. A jak v tomto případě k fata morganě dochází? Sluneční paprsek, který přichází shora, se zakřivuje. Než stihne dopadnout na zem, ohne se tak, že do oka pozorovatele přichází zespodu.

Obloha na zemi

Z toho důvodu pak vidíme oblohu také na zemi, což vyvolává dojem zrcadlení na vodní hladině. Právě s touto iluzí se často setkávají žízniví poutníci na poušti. Fata morgana je tak láká, kde voda široko daleko není.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno