Pěstování čočky

Čočka je oblíbenou rostlinou v kuchyni a tradiční medicíně již řadu let. Poradíme vám, jak na pěstování čočky na zahradě, aby se vám úroda letos zaručeně vyvedla. Není to tak těžké, jak se může na první pohled zdát.

Jedná se o jednoroční rostlinu. Výška rostliny se pohybuje mezi 10-60 cm, podle odrůdy a podmínek, v nichž je čočka pěstována. Plody mají podobu lusků. Liší se barvou. V závislosti na odrůdě mohou být černé, zelené, hnědé nebo dokonce červené. A poroste i na znečištěných půdách, protože tato jedinečná rostlina v sobě neshromažďuje nitráty ani radionuklidy. Proto zůstává produktem šetrným k životnímu prostředí, i když se pěstuje v kontaminovaných oblastech. Odolává mrazům i dlouhodobému suchu, a to díky masivnímu kořenovému systému.

Čočka má léčivé účinky. To je důvod, proč je široce používaná v tradiční medicíně, a to zejména jako prostředek proti otravě a k léčbě plicních onemocněním. Při onemocnění žaludku a při kolikách je pak nemocným doporučována čočková kaše. Odvar z čočky se pak používá k odstranění toxických látek z těla. Čočka navíc obsahuje hodně vlákniny, ale málo kalorií, také je vhodná i jako součást dietního menu.

Pěstování čočky

Jak už bylo uvedeno výše, čočka je docela nenáročná rostlina. Má ráda volné hlinité nebo písčité půdy, ovšem netoleruje ty kyselé. Proto, pokud máte takový pozemek, budete muset upravit jeho kyselost. Existuje mnoho způsobů – jednou z dobrých možností je například použití vápna.

Čočka by měla být vyseta na slunném místě. Ve stínu může také růst, nelze však doufat v dobrou sklizeň. Dobře poroste na místě, kde jste v předcházející sezóně pěstovali brambory, kukuřici nebo zimní plodiny. Před vysetím je vhodné do půdy zapracovat dobře vyzrálý hnůj. To lze udělat i na podzim předtím, než se rozhodnete čočku pěstovat.

Nejlepší je provést výsev brzy na jaře, kdy sníh roztaje a půda se mírně zahřeje. Semena před výsevem na jeden den namočte do vlažné vody. Usušte a teprve poté svěřte půdě a to do jamek s hloubkou nejméně 40 mm. Současně musí být mezi sousedními drážkami nejméně 120 mm volného místa. Jamky je třeba pečlivě zahrnout hlínou.

Po asi 14 dnech začne čočka klíčit. Během této doby je třeba pečlivě odstraňovat plevel. Měli byste vědět, že během prvního měsíce a půl roste čočka hodně pomalu. To je dáno především tím, že se během tohoto období připravuje na kvetení. Jakmile vykvete, začne růst doslova raketovou rychlostí. Čočka se obvykle sklízí koncem léta nebo počátkem podzimu. Je třeba mít na paměti, že dozrává nerovnoměrně. Nejprve zrají lusky na spodních částech keře a po určité době se objeví i v jeho horní části. Chcete-li maximální výnos,nevyhnete se proto ručnímu sběru. Lusky usušte a vyloupejte a čočka je připravena k použití.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno