Co dělat, když praskne žluč u kapra

Pokud jste si domů přinesli čerstvého kapra a pustili se do kuchání, může se vám stát nemilá věc – při neopatrné manipulaci proříznete žluč. Co v takovém případě dělat? Je celý kapr skutečně na vyhození, jak se často proklamuje? Pojďme se na to blíže zaměřit.

kaprZákladní poučka kuchání ryb praví, že musíme být při manipulaci s nožem obzvláště opatrní, abychom nenarušili žluč. Tak bývá umístěna v tmavě zeleném až černém váčku. Žluč má výrazný zápach, je hořká a při prasknutí se rozteče po celé rybě. Základem úspěchu je samozřejmě prevence. Kapr by se měl nechat po zabití vykrvácet, následně se má položit na stranu a směrem od řitního otvoru malým ostrým nožem vykuchat. Pokud budete obezřetní, žlučový váček neprotrhnete. Co ale dělat, když k prasknutí váčku přece jen dojde?

Kapr s prasklou žlučí nemusí hned letět do koše

Spousta odborných příruček uvádí, že při prasknutí žluče a jejím rozlitím je rybí maso nepoživatelné. Ve skutečnosti tomu tak není, minimálně v případě, budete-li rychlí a situaci budete řešit okamžitě. Pokud byste si prasklé žluči nevšimli a nechali ji v mase delší dobu (v řádu minut), pak už bude ryba skutečně nepoživatelná. Při okamžitém zásahu však žluč po tepelné úpravě na chuti nepoznáte. Pojďme si říct několik tipů, co dělat, když praskne žluč u kapra.

Rybí maso ihned omyjte

Při prasknutí žlučového váčku musí rybí maso okamžitě pod vodu. Pokud tak učiníte bezprostředně po rozlití žluče, nedostane se hluboko do struktury masa a chuť neovlivní.

Kapra omyjte mlékem

Skvělou pomůckou pro odstranění hořké žluče z rybího masa je přírodní neutralizér v podobě mléka. Až kopra opláchnete ve vodě, polijte jej čerstvým mlékem, eventuálně jej na několik minut do nádoby s mlékem přímo naložte. Poté kapra osušte a můžete dále zpracovávat dle libosti, hořkou chuť žluče neucítíte. Mléko pak vylijte a dále nepoužívejte.

Roztok octu se solí

Kromě mléka můžete pro odstranění nahořklé žluči z rybího masa použít i ocet. Smíchejte 10% roztok octa se solí a kapra v tom pěkně vymáchejte. Stačí chvilka, aby nebylo rybí maso příliš kyselé a slané. Po vytažení z octa kapra opět opláchněte pod tekoucí vodou a vysušte utěrkou.

Citronová šťáva

Co dalšího můžete dělat, když praskne žluč u kapra? Potřete jej citronovou šťávou a vmasírujte ji do struktury masa. Výhodou citronové šťávy je její chuť, i kdybyste po tepelné úpravě nádech citronu v pokrmu cítili, nebude to na škodu.

Pokud se vám náhodou stane, že byste žlučový váček při kuchání kapra skutečně přeřízli, jednejte okamžitě. Maso opláchněte, naložte do mléka, osoleného octa či citronové šťávy, umyjte a usušte. Při rychlém zásahu žlučovou chuť po tepelné úpravě vůbec neucítíte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno