Pěstování salátu dubáčku – oblíbené součásti nejenom středomořské kuchyně, je poměrně snadné. Poroste vám klidně i na balkóně a sklízet ho můžete i po jednotlivých listech, takže vždy budete mít dostatek čerstvé zeleninové oblohy.
Vypadá krásně, skvěle chutná a opravdu rychle roste. Zamilujete si ho v salátu, na sendviči nebo jen tak, čerstvě utržený přímo z květináče nebo ze záhonku. Salát dubáček stojí za to mít vždy po ruce.
Salát dubáček
Jeho kultivace je prakticky bezproblémová. Koření mělce, takže se mu bude dařit třeba i v truhlíku.
K jeho výsadbě můžeme využít prakticky jakékoliv volné místo, a to v období od jara až do do zimy.
Salát dubáček je třeba vysévat 5 až 6 týdnů přes samotnou výsadbou na záhon, ale možný je v teplejším období i přímý výsev. Není příliš citlivý na mráz, můžeme ho na zahrádku přesadit už na začátku dubna nebo na konci března – podle počasí.
Použijte sponu 25×30 cm. Salát dubáček má jen průměrné požadavky na půdu, rychle roste a hodí se i jako předplodina pro jiné druhy zeleniny. Při výsadbě dávejte pozor, aby se srdíčko salátu vždy nacházelo nad povrchem půdy a nikoli pod ním.
Pěstovat ho můžete na jednom záhonku s mnoha druhy plodin. Nejlépe se snáší s:
- brokolicí
- cibulí
- řepou
- fazolí
- hráškem
- květákem
- fenykle
- zelím
- růžičkovou kapustou
- okurkou
- rajčaty
- mrkví
- ředkví
- rebarborou
- mátou
Naopak mu silně nesvědčí přítomnost petržele, celeru a pastináku. V jejich blízkosti poroste jen málo nebo vůbec ne.
Před výsadbou salátu dubáčku bychom měli přemýšlet i o jeho největších nepřátelích – hlemýždích. Vyplatí se obsypat okraj záhonu silnou vrstvou písku nebo pěstovat dubáček na vyvýšeném záhonu, kam se přece jen tito škůdci dostávají o něco hůře.
Náš tip: použijte pasti, naplněné pšeničnými otrubami nebo suchým krmivem pro psy a kočky. Hlemýždě poté stačí vysbírat a zlikvidovat.
Jak pečovat o salát dubáček
Péči věnujte zejména systematickému odstraňování plevelů. Ty odebírají dubáčku vodu, kterou potřebuje. Ovšem přemokření nemá rád a díky jeho mělkému kořenovému systému tedy vyžaduje pravidelnou zálivku, aby se zabránilo vysychání půdy. Při zavlažování se snažte nelít vodu na jeho listy, což by mohlo vést k jejich uhnívání.
V chladnějších jarních obdobích můžeme salát dubáček zakrýt netkanou textilií nebo perforovanou fólií. Na méně úrodných půdách lze jeho růst podpořit tekutým hnojivem s přídavkem slepičího hnoje, který je běžně k dostání jako suchý koncentrát. Sklízet můžete kdykoliv. Stačí, aby listy trochu poporostly a už můžete podle chutí odebírat do salátu či na jiné kuchyňské využití. Pokud však nechcete hlávku odřezat celou, neodebírejte nikdy více než jednu třetinu listů a poté dejte salátu dostatečný čas na vzpamatování. Vyplatí se to.