Urodilo se vám letos na zahrádce nebo máte dokonce domácí pěstírnu těchto lahodných hub? Poradíme vám, jak zpracovat žampiony, abyste si jejich jedinečné chuti mohli užívat kdykoliv během roku.
A rozhodně to stojí za to. Dokonce i jeden nebo dva sušené žampiony vhozené do polévky jí dodají jedinečnou vůni. Nemluvě o vylepšení nádivek k masu nebo omáček. Mnoho příznivců mají také marinované houby, jež poslouží jako perfektní jednohubka třeba na párty. Možnosti zpracování těchto hub je však mnohem více. Vše záleží na vašich potřebách a osobním vkusu.
Zpracování žampionů
Rozhodně nepodceňujte přípravu. Houby musí být správně sklizeny včetně předčištění a skladování. Čerstvé vydrží jeden den, déle tedy jejich zpracování neodkládejte.
Pamatujte si: Ponechání neošetřených čerstvých hub do dalšího dne může vést k tvorbě nebezpečných toxických látek! Proto také nedoporučujeme kupovat čerstvé houby od prodejců u silnic. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho a za jakých podmínek byly uskladněny.
Marinované žampiony na zimu
Trvanlivost takto zpracovaných hub je zajištěna kyselou zálivkou a pasterizací. Můžete k nim rovněž přidat nejrůznější zeleninu, koření a bylinky, ovlivňující chuť, vzhled a samozřejmě i trvanlivost vašeho hotového výrobku. Marinované žampiony jsou skvělým doplňkem k jakémukoliv jídlu.
Žampiony je třeba očistit, opláchnout a převařit ve vodě s přídavkem soli, octa nebo citronové šťávy. Doba vaření závisí na typu houby. Hřiby a žampiony se vaří 10-15 minut a lišky apod. asi 20 minut.
Zchlazené žampiony přesypeme do sklenice a zalijeme marinádou. Pasterizujeme asi 15 minut. Na 1 kg očištěných budeme potřebovat asi 0,6 l zálivky.
Zmrazené žampiony snadno a rychle
Čerstvé žampiony očistěte a omyjte standardním způsobem. Pokud jsou houby vlhké, osušte je předem například na papíře. Jestliže chcete zmrazit lišky nebo hřiby, povařte je nejprve asi 5 minut v horké vodě se solí a citronovou šťávou. Díky tomu nebudou hořké. Pak je sceďte, ochlaďte a zmrazte. Žampiony se bez tohoto kroku obejdou.
Zmrazené houby skladujte v mrazáku po dobu maximálně půl roku a do jídla je vždy přidávejte bez předchozího rozmrazování.
Sušené žampiony mají v kuchyni univerzální využití
Sušení je nejjednodušší způsob, jak zpracovat jakékoliv houby. Zároveň tak získáte i jejich nejširší kulinářskou aplikaci. Hodí se do knedlíků, palačinek omáček i polévek. Žampiony (celé, klobouky nebo jejich řezy) lze sušit na slunci, v troubě nebo ve speciální sušičce.
Sušíme je, dokud se nezačnou rozpadat. Sušené houby je třeba uložit do vzduchotěsně nádoby a tu skladovat na suchém a tmavém místě. Odebírejte podle potřeby a před použitím na několik minut namočte do horké vody.