Klášter Ostrog zasazený do skalního masivu je podivuhodným místem, které si chtějí návštěvníci Černé Hory prohlédnout. Klášter Ostrog je poutním místem pravoslavných věřících, kteří sem konají poutě zejména v období svátků. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších pravoslavných staveb na celém Balkánském poloostrově.
Ostrog: Nejznámější poutní místo na Balkáně
Nedaleko Nikšiće v Černé Hoře, vysoko ve skalnatém pohoří, často zakrytý mraky a mlhou, se nachází klášterní komplex Ostrog. Byl postaven v 17. století metropolitou Vasilijem z Hercegoviny, zde také i v roce 1671 zemřel a jeho tělo bylo uloženo do zdejšího relikviáře. Později byl svatořečen. V místě, kde naposledy vydechl, totiž vyrostl keř vinné révy. Protože pro révu nejsou v kraji klimatické podmínky, bylo to chápáno (a uznáno) jako zázrak.
Největší pouť k svatému Vasiliji se koná na den svatého Vasilije 12. května, kdy před vchodem do kláštera čekají zástupy poutníků na možnost vstoupit do svatyně a poklonit se ostatkům světce. Velkým poutním dnem je i svátek svaté Trojice. Ostatkům je připisována zázračná moc: kdo se jim pokloní, ozdraví.
Klášter Ostrog je nejslavnější poutní místo v Černé Hoře. Historie ostrožského kláštera je velmi pohnutá, neboť vždy hrál významnou úlohu v dějinách Černé Hory a byl střediskem odporu proti tureckým okupantům.
Klášter vtesaný do skály
Klášter se vypíná ve výšce 900 m n.m. a vypadá, jako by byl „přilepen“ ke skále. Ve skutečnosti je vsazen do přírodního výklenku jeskyně. Některé jeho prostory jsou vytesané přímo do skály. Vstup do jeskyně uzavírá klášterní fasáda. Klášter stojí nad Bjelopavličským údolím kterým protéká řeka Zeta.
Ke klášteru ještě náležejí dva kostely, které se nacházejí pod hlavní budovou – kostel sv. Vavedenja a kostel sv. Krista.
V klášterním komplexu je rovněž zřízen poutní dům (ubytovny pro poutníky). K přenocování slouží více lůžkové místnosti, poutníci si mohou uvařit čaj nebo kávu. V současné době se platí jen jedno euro za za nocleh pro osobu a noc.
Klášter Ostrog se jeví jako „zázrak“ postavený přírodou a dotvořený lidským důmyslem. Je dnes perlou černohorského spiritualismu. Místo každoročně navštěvuje více než sto tisíc poutníků z celého světa. Dokonce se někdy uvádí, že to je jedna ze tří nejnavštěvovanějších křesťanských destinací na planetě.
Cesta ke klášteru Ostrog
Autobusem: Ke klášteru je možno dostat se linkovým autobusem z Podgorice nebo z Budvy přes Podgorici. Stačí řidiči říct a zastaví na správném místě. Ze zastávky autobusu je možno jít pěšky – osm kilometrů. Cesta vede po klikaté silnici, stoupání proto není nijak razantní. V létě se ovšem do silnice opírá slunce a není kam se schovat. Poslední částí cesty jsou kamenné schody. U zastávky autobusu obvykle také postávají taxíky, které vyvezou nahoru ke klášteru.
Vlakem: Druhou možností je cestovat vlakem, který jezdí mezi Podgoricí a Nikšićí. Je třeba podívat se do jízdního řádu, jestli ovšem vlak ve Ostrogu zastavuje. Vlaková zastávka je jen tak „mezi poli“, k dolní části kláštera to je asi hodina chůze. Cesta se snadno najde podle mapy nebo podle aplikace v mobilním telefonu.