Už jste někdy slyšeli o Lykopenu? Pokud vám tohle jméno nic neříká, pak vězte, že se jedná o silný antioxidant, který se nachází v ovoci a zelenině, zejména v rajčatech a melounech a který podle posledních průzkumů výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny a srdečních chorob. Najdete ho také v produktech, které jsou prodávány na problémy s prostatou, antioxidačních komplexech nebo v produktech na posílení funkce očí.
Lykopen je přírodní pigment, který dodává některým druhům ovoce a zeleniny jejich typickou červenou barvu. Lykopen však není pouze barvivo, ale i silný antioxidant, který pomáhá regenerovat buňky, podporuje vývoj sliznic a tkání a příznivě působí proti degenerativním chorobám, například srdečním poruchám.
Odhaduje se, že je až desetkrát silnější, než vitamin E. Pozornosti lékařské veřejnosti a hlubšího zkoumání se však dočkal až relativně nedávno. Je jedním z několika set karotenoidů, látek, které si lidské tělo není schopno samo vytvořit a musí jej tedy přijímat z potravy. Je nerozpustný ve vodě, dobře se však rozpouští v tucích. Jeho největším zdrojem je rajčatová šťáva, přičemž je však zajímavé, že tepelně upravená rajčata jej obsahují více, než rajčata syrová. Při vyšších teplotách se lykopen uvolňuje a je lépe absorbován v organismu. Dále se Lykopen nachází v šípcích, vodním melounu, červeném grapefruitu a guavě. Do některých potravin se Lykopen přidává jako přírodní barvivo (E 160d).
Účinky Lykopenu na lidské zdraví
Studie prokázaly, že pravidelná konzumace rajčat. a tedy i Lykopenu, snižuje riziko infarktu a rakoviny prostaty o třetinu až polovinu. Absorbuje volné radikály, které často stojí za rakovinným bujením a působí tak jako prevence proti mnoha druhům rakovin, například proti rakovině plic, slinivky, prsu, kůže, trávícího traktu nebo děložního čípku. Antioxidanty (a tedy i Lykopen) se na tyto radikály napojují a jsou pak přirozenými cestami společně vyloučeny z organismu. Omezuje také rozšiřování metastáz, pokud již rakovinné bujení započalo. Dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje imunitní systém a chrání kůži proti škodlivým účinkům UV záření. Zajímavostí však je, že u kuřáků tyto pozitivní vlivy pozorovány nebyly.