Víte, jaké může mít kreatin dopady na organismus?

Kreatin je populárním výživovým doplňkem mnoha vrcholových i rekreačních sportovců. Jeho použití je rozšířené v mnoha silových sportech. S jeho užíváním je však spjato mnoho etických i zdravotních otázek.

Kreatin je v lidském těle volně se vyskytující aminokyselina, složená z glycinu, argininu a metioninu. Z těchto tří látek pak jeho tvorba probíhá játrech, ledvinách a slinivce břišní. Poté je krevním oběhem přenášen do srdce, svalů a mozku a slouží jako jeden ze zdrojů energie. Ve sportovní medicíně se jako podpůrný prostředek začal používat v 90. letech minulého století. Průměrný, 70 kilový člověk – nesportovec ho má v těle asi 120 gramů, přičemž jsou z těchto zásob denně spotřebovány přibližně 2 gramy kreatinu. Člověk může vedle přirozené tělní syntézy získávat kreatin také z potravy, zejména z živočišných prodůktů a masa.

Užití kreatinu ve sportu

Na to, zdali kreatin skutečně zvyšuje aerobní, či anaerobní výkon ve sportu proběhla již řada studií. Všeobecně se prokázalo, že nějaké zlepšení po suplementaci kreatinem opravdu nastalo, avšak výsledky jsou velmi nejednoznačné a jsou ovlivňovány řadou vedlejších faktorů. Účinnost kreatinu je například závislá na věku sportovce, přičemž s přibývajícími léty klesá. Ke zvýšení účinnosti kreatinu dochází, pokud je kreatin přijímán společně s jednoduchými cukry a naopak ji snižuje současný příjem kofeinu.

Argumenty pro užívání kreatinu

Bylo otestováno, že kreatin zlepšuje svalovou sílu a pomáhá k tvorbě nové svalové hmoty. Zlepšení však bylo možno pozorovat zejména u silových druhů cvičení, kdy dochází k intenzivní svalové práci v krátkém časovém horizontu (sprinty, zvedání závaží). Neprokázalo se zvýšení výkonnosti u aerobního druhu cvičení.

Byla vypozorována souvislost mezi užíváním kreatinu a snížení hladiny krevního cholesterolu a triglliceridů (hlavní složka rostlinných olejů a živočišných tuků). Zhruba po měsící užívání došlo také ke zvýšení hladiny HDL – “dobrého cholesterolu”

Z dlouhodobých výzkumů se ukázalo, že při nabírání tělesné váhy za pomocí kreatinu dochází ke zvýšení poměru čisté svalové hmoty. Kreatin je proto vhodný i pro sportovce, kteří chtějí při nabírání váhy snížit procento tělesného tuku.

Argumenty proti užívání kreatinu

Všeobecně lze říci, že pokud je kreatin podáván v doporučeném dávkování, nehrozí z medicínského hlediska žádné nebezpečí poškození organismu. Jako vedlejší efekt se ve vědecké literatuře popisuje nárust tělesné váhy, což je však paradoxně mnohdy důvod, proč jej sportovci užívají.

Podle některých vědců však může kreatin vést k vychýlení rovnováhy tekutin ve svalech a zapříčinit tak svalové křeče a dehydrataci. Proto se při užívání kreatinu doporučuje i konzumace dostatečného příjmu tekutin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno