Do Černé Hory autem, na motocyklu

Vzdálenost mezi Českou republikou a Černou Horou není tak velká, aby se do Černé Hory nedalo docela pohodlně cestovat vlastním dopravním prostředkem. Rychlost přejezdu je ale závislá na zvolené trase, a především na sezoně, v níž se cesta podniká. Cesta autem je vhodná zejména na přepravu celé rodiny a při individuálním cestovním plánu. Pro motocyklisty je výlet do Černé Hory nezapomenutelnou cestou.

Z Česka do Černé Hory

Do Černé Hory to je z Česka asi 1200 až 1300 kilometrů. Záleží na tom, z kterého místa se vyjíždí a jaká se zvolí trasa. Když zdatný a zkušený řidič osobního auta cestu pojme jen jako nezbytný přesun, zvládne cestu za jeden den (počítáno s bezpečnostními přestávkami). Na motocyklu je cesta z Česka do Černé Hory namáhavější a motorkáři si ji obvykle rozdělí na dva i více úseků s přenocováním. Záleží na plánování předem, bez kterého by se asi v současné době na cestu nevydal nikdo.

Než se řidič vydá na cestu

  • Černohorská silniční síť je dlouhá celkem 7,624 km, přičemž  5,097 km komunikací je zpevněných.
  • Celkový stav silnic: Hlavní silnice jsou v přiměřeném stavu, ale komunikace ve venkovských oblastech jsou špatně udržované.
  • Zahraničním motoristům je doporučeno používat komunikace zobrazené na mapách jako mezinárodní nebo turistické silnice. V blízké budoucnosti budou vyznačeny další dvě z hlavních os: hlavní komunikace z města Bar do Boljare (Srbské hranice) a komunikace podél Jaderského moře, Herceg Novi do Ulcinj (údaj 5/19).

Silnice a dálnice v Černé Hoře

  • V Černé Hoře jsou k dispozici dvě hlavní silnice vedoucí od Jadranské magistrály do vnitrozemí Černé Hory: z města Budvy, přes Cetinje; z města Sutomore, skrze tunel Sozina.
  • V Černé Hoře se nejsou žádné dálnice.
  • V Černé Hoře se nejsou žádné mýtné mosty s povinností mýta

Čerpací stanice pohonných hmot

Dostupnost paliva: Benzín a nafta jsou široce dostupné po celé zemi. Většina čerpacích stanic je otevřena v čase 08.00 – 20.00 hodin. Čerpací stanice přijímají hotovost (euro) i kreditní karty.

  • Zahraniční motoristé mohou bezcelně dovážet benzin v běžné nádrži svého vozidla, současně s přiměřeným množstvím benzinu v náhradních nádobách.

Z dopravních předpisů

Přednosti: Na křižovatkách platí přednost pro vozidla jedoucí zprava, pokud toto není upraveno např. prioritou komunikace.

  • Na kruhových objezdech mají přednost také vozidla jedoucí zprava, tzn. že vozidla vjíždějící na kruhový objezd mají přednost před vozidly, která se již na kruhovém objezdu pohybují.
  • V zastavěných oblastech musí účastníci silničního provozu dát přednost vozidlům veřejné dopravy a speciálně označeným vozidlům přepravujícím školní děti, v momentě, kdy tato vozidla opouští vyznačenou zastávku.

Alkohol: Řidič je považován za řídícího pod vlivem alkoholu, jestliže je úroveň alkoholu přítomného v krvi řidiče 0,03% nebo vyšší, případně pokud lékařské vyšetření ukáže, že jsou jeho běžné funkce narušené nebo snížené, bez ohledu na výši alkoholu v krvi.

  • Řidiči z povolání mají zcela zakázáno požívání alkoholu během pracovní doby.

Další dopravní předpisy v Černé Hoře

Řidičské průkazy: Zahraniční návštěvníci, kteří vlastní platný řidičský průkaz vydaný v jakékoli zemi, mohou v Černé Hoře řídit vozidlo po dobu šesti měsíců. Tato možnost zahrnuje jak soukromá, tak i komerční vozidla registrovaná v Černé Hoře (najatá nebo vypůjčená návštěvníkem) nebo v zahraničí (dočasně dovezená), je-li řidičský průkaz platný pro daný typ řízeného vozidla.

  •  Návštěvníci Černé Hory užívající motocykly nad 125 ccm nebo dočasně dovezené osobní automobily musí být starší 18 let a musí vlastnit řidičský průkaz.

Dopravní značky jsou v souladu s předpisy Úmluvě o dopravních značkách a signálech (Vídeň, 1968) a dle Evropská dohody doplňující tuto Úmluvu. Veškeré texty na dopravních značkách jsou uvedeny v latince.

Všechny osoby, přepravující se ve vozidlech vybavených bezpečnostními pásy, podléhají povinnosti mít zapnutý bezpečnostní pás po celou dobu, bez ohledu na fakt, zda se jedná o přední či zadní sedadlo, nebo na zemi registrace vozidla.

  • Děti mladší dvanácti let nesmí být přepravovány na předním sedadle automobilu.
  • Pro přepravu dětí mladších pěti let věku musí být použita vhodná sedačka
  • Motocyklisté, stejně jako jejich spolujezdci a řidiči mopedů musí nosit ochrannou helmu po celou dobu jízdy. Tyto předpisy se vztahují také na zahraniční návštěvníky
Slovinsko, Maribor

Cesta do Černé Hory přes Chrovatsko

Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Zagrab – Zadar – Dubrovník – Herzeg Novi – Budva – Bar

Tato varianta měří necelých 1300 km a je na ni třeba počítat 15 až 17 hodin (podle aktuálních dopravnách omezení). Jedná se o rychlou variantu, kterou mají dost často „najetou“ řidiči jezdící do chorvatských letovisek. To je také jedna z nevýhod této volby – cesta bývá v sezoně dost ucpaná. Je vhodná pro ty, kdo cestu pojmou jako poznávací a hodlají se zastavit v některém z průjezdních zemí či měst.

  • Kolem Zadaru, Šibeniku, Splitu, přes Dugopolje a Zagvozd se dojede až na hranice s Bosnou a Hercegovinou.
  • V Bosně cesta míjí města Stolac a Deleuša a míří do Černé Hory.
  • Po rychlostní silnici se pak lze pohodlně dostat až do Podgorice.
Bosna a Hercegovina, Sarajevo

Černá Hora přes Maďarsko a Bosnu a Hercegovinu

Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Mohacs – Udvar – Osjek – Šamac – Doboj – Sarajevo – Brod – Plužine – Nikšič – Podgorica – Bar.

Obyvatelé Moravy a Slezska spíš volí trasu přes Maďarsko. Cesta trvá sice o něco déle než přes Slovinsko, ale je kratší, méně frekventovaná a bez velkých povinností silničních a dálničních poplatků.

  • Po překročení maďarsko-chorvatských hranic následuje úsek Chorvatskem kolem měst Osijek a Dakovo až k hranicím s Bosnou a Hercegovinou.
  • Dál přes Doboj, Zenicu a Sarajevo se lze dostat až do Podgorice.

Silniční poplatky při cestě do Černé Hory

  • Pro průjezd Slovenskem a Maďarskem je možno uhradit silniční poplatky on-line.
  • Rakousko: Elektronicky a už z domu lze uhradit rovněž rakouskou dálniční známku.
  • Slovinsko: Dálniční známka je týdenní nebo měsíční. Vyplatí se koupit si ji, vedlejší silnice jsou pomalé a mnohdy nevedou k chorvatskému hraničnímu přechodu určenému pro opuštění Schengenského prostoru.
  • Chorvatsko. Mýtné je povinné pro všechny typy vozidel.
  • Bosna a Hercegovina. Mýtné se platí za  využití dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné se vybírá v mýtných branách a celková částka závisí na délce projeté trasy. Platit lze v hotovosti (eury) nebo kartou
  • Černá Hora. Cestování autem po Černé Hoře není nijak zpoplatněno. Výjimkou je tunel Sozina (cca 2,5 EUR) na silnici E65 a silnice na trase Herceg Novi – Trebinje (cca 3 EUR v jednom směru).

Zdroj: S využitím informací uamk.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno