Máte chuť na křehkou zeleň svěžích cibulových výhonků, ale nechce se vám za ně v obchodech platit nehorázné sumy? Jarní cibulka je na pěstování vcelku nenáročná, potřebuje jen správný termín a způsob výsevu, dostatek vody a samozřejmě živiny.
Samozřejmě najdeme i mnohem méně náročné plodiny, ovšem také obtížněji pěstovatelné. Cibule a jarní cibulka je tedy takový zlatý střed. Nepouštějte se do nich, pokud je tenhle rok na zahrádce vaším prvním. Zkušenějším pěstitelům však už vrásky na čele jistě přidělávat nebude.
Jaro je pro výsev cibulky ideálním okamžikem. Ale začít pěstovat jarní cibuli můžete i později. Ještě červencové výsevy přinesou poměrně pěknou a křehkou úrodu. Péče o samotnou zeleninu není obtížná, zejména pokud se staráme o náležitou pH reakci substrátu a dostatečnou vlhkost během nejkritičtějších období růstu mladých cibulek.
Tato oblíbená zelenina se objevuje na našich zahrádkách stále častěji. Jistě za to vděčíme kulinářským ambicím mnoha restaurací, které ji přidávají do svých pokrmů, odkud si pak lehce prošlapává cestu i k nám. A samozřejmě cena a především čerstvost (jež mnohdy pokulhává) v běžných obchodech je onou příslovečnou poslední kapkou i pro ty zahradníky, kteří se zařekli, že s pěstováním cibule jak takové už nechtějí mít nikdy nic společného.
Z výsevu i z mladých cibulek
Cibuli lze pěstovat z přímého výsevu, ale i z mladých sazenic a pomocí balónků. Cibule, stejně jako většina jejích příbuzných, je vytrvalá rostlina, ale v našich klimatických podmínkách se pěstuje jako dvouletá.
Ze všeho nejvíce je nutné zdůraznit, že cibule má vysoké požadavky na půdu a také na vodu (z těchto dvou veličin je půda ovšem důležitější). Roste nejlépe na humusových půdách s pH 6,5-7. V žádném případě se však nesmí se pěstovat na zamokřených, těžkých, kyselých a silně zaplevelených půdách. V takovém případě budou výnosy z výsadby malé, nebo dokonce celá kultura zahyne úplně.
Naopak není příliš citlivá na střídání roslin v půdě. Nejlépe poroste tam, kde předcházejícího roku rostly brambory nebo okurky a na stejnou pozici se může vrátit už po 3-4 letech. Semena odrůd, určených pro jarní sklizeň, by měla být zaseta co nejdříve. Dodržíte-li to, pak budou rostliny produkovat onu kýženou velkou listovou růžici a teprve potom soustředí své síly do tvorby cibule. Tou dobou už však budou s největší pravděpodobností dávno na talíři.
Vzhledem k pomalému klíčení semen (v optimálních podmínkách se mladé rostlinky objevují až po cca 3 týdnech), se zdržte předčasného zasahování do záhonu. Pravidelně zavlažujte a pamatujte na to, že cibule je během svého klíčení velmi citlivá na plevele, proto je třeba všechnu nežádoucí zeleň ze záhonu pravidelně odstraňovat. Posledním klíčem k úspěchu je pak přiměřená zálivka.