Svědění nohou a svědění chodidel může mít různé příčiny. Na tyto příčiny se v dnešním článku zaměříme a všechny příčiny si vypíšeme.
Svědění nohou může mít různou intenzitu. V některých případech svědí noha od koleno dolů a někdy může svědit pouze chodidlo. V některých případech není na kůži nic vidět, ale někdy jsou tam různé kožní projevy. Svědění je vždy nepříjemné a obtěžujicí.
Příčiny svědění nohou
Zaměříme se na jednotlivé příčiny, které mohou stát za svědění nohou:
- plíseň na nohou – často se používá také výraz mykóza nohou. Plísně jsou vůbec nejčastější příčinou proč lidi svědí jejich nohy. K přenosu plísně často dojde na příklad na veřejném bazénu, nebo ve sprchách atd. Plíseň se rozvine zejména u jedinců s oslabenou imunitou. Plíseň se často uzazuje i mezi prsty na nohou. Tvoří se tam malé bílé šupinky. Plíseň je třeba léčit, jinak plíseň postupně přejde i na nehty. Na plísně se používají antimykotika. Potíže s plísněmi mají častěji muži než ženy.
- žilní problémy – svědění nohou může být vyvolané také různými žilními potížemi. Například takové křečové žíly. V tomto případě svědí často nohy okolo kotníku.
- suchá kůže na nohou – viníkem suché kůže na nohou jsou však opět plísně, o kterých jsem si uváděly více informací již výše.
- lupénka – v tomto případě je svědění silné a na kůži se objevují malé pupínky.
Léčba
Léčba se bude lišit podle přesné příčiny svědění nohou. Ale v případě nejčastější příčiny, kterou jsou plísně se většinou úspěšně využívají antimykotika. Ty se podávají ve formě různých mastiček a krémů. V případě, že jsou plísně v celém těle (tedy zejména ve střevech), tak se využívají antimykotika v tabletách. Je dobré také postupně pracovat na posilování imunitního systému. Přečti si také článek jak posílit imunitu.