Určitě jste již v některém z obchodních řetězců narazili na sýr označovaný jako Babybel. Prodává se ve výrazné červené síťce a obsahuje několik malých bochánků sýra, které jsou zavoskované. Jaký je sýr Babybel, z čeho se vyrábí a jak? Právě na to se na následujících řádcích zaměříme.
Sýr Babybel se u nás prodává pod značkou výrobků Veselá kráva. Protože se produkce této značky zaměřuje především na výrobu tavených sýrů, spousta konzumentů se domnívá, že i sýr Babybel je „taveňák“. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Jedná se totiž o polotvrdý sýr, který se uchovává ve speciálním voskovém obalu. Díky tomu si zachová svou typickou vůni a chuť. Vzhledem je také sýr Babybel typický. Prodává se obvykle v provedení mini, kdy v červené síťce je uloženo několik malých zavoskovaných bochánků sýra. Jeden malý bochánek je tak ideální malou svačinou a obvykle se konzumuje s pečivem.
Dva druhy s různým obsahem tuku
Sýr Babybel je obvykle označován jako sýr vhodný pro děti. Při výběru takových sýrů bychom se měli zaměřit především na to, kolik obsahují soli a tuku. Možná vás tak překvapí, že na trhu narazíte na dva různé druhy. Kromě tradičních polotučného provedení existuje i light verze, která obsahuje nižší množství tuku. Pro mnohé konzumenty je tak vhodnější volbou a hodí se třeba i ke svačině během redukčních diet.
Nutriční hodnoty sýru
Je třeba říci, že konkrétní nutriční hodnoty tohoto sýru samozřejmě závisí na tom, jaký typ si pořídíte. Běžný polotučný sýr, resp. 1 dvacetigramová porce, má energetickou hodnotu 60 kcal. Obsahuje pak 4,4 g bílkovin, 4,8 g tuku, 146 mg vápníku. Aby měl tento tvrdý sýr slanou chuť, samozřejmě musí obsahovat i sůl. V tomto případě jí obsahuje 1,8 %.
Jak se polotvrdý sýr Babybel vyrábí
Výrobní proces sýru Babybel si výrobce pečlivě střeží. I tak se dá výrobní postup odhadovat, a tak si sýr podobného typu můžete vyrobit i v domácích podmínkách. Největší problém však budete mít pravděpodobně s typickým voskovým balením, i to je však proveditelné.
Babybel je tedy polotvrdý sýr, který vychází z konceptu tradičního holandského Eidamu. Sýr se však vosku v rané fázi přípravy, a to hned po nasolení a krátkém schnutí. Připravuje se z kravského pasterizovaného mléka. Důležitý je pak samotný proces voskování. Na sýr se umístí papírový proužek a následně se na něj nanáší 2 typy vosku. První vrstka je z průhledného vosku, druhá pak z vosku červeného.