Bolest žlučníku

Žlučník patří sice k důležitým orgánům, ale člověk se bez něj obejde. Přesto bychom se ho měli snažit udržet zdravý co možná nejdéle. Proč? Pomáhá našemu tělu s lepším trávením potravy. Na každý jídelníček však nestačí. Zvláště pokud se člověk stravuje vyloženě nerozumně a dává přednost těžkým, tučným a průmyslově zpracovaným jídlům. V takovém případě se nemůžete divit, když se tento orgán po určité době ozve. V článku se podíváme na to, jak poznat bolest žlučníku a co to pro vás znamená.

Potíže se žlučníkem se nejčastěji projevují takzvaným žlučníkovým záchvatem (nebo také kolikou). Ten může Břicho po laparoskopické operaciprovázet žlučníkový kámen či kameny, žlučníkový zánět i nádor. Všechny tyto nemoci se projevují podobně a ani jednu není dobré zanedbávat.

Většina pacientů nejprve několik let pociťuje problémy s trávením a bolesti po určitých typech potravy. Často však není bolest nebo nevolnost tak velká, aby to člověka donutilo zajít k lékaři a s problémem se mu svěřit. Tento stav ale nevydrží věčně a dříve či později si každý žlučníkář prožije svůj první žlučníkový záchvat. Ten ho už spolehlivě donutí jít k lékaři (bolest je nesnesitelná).

Podle jakých znaků poznáte, že se jedná skutečně o bolest žlučníku:

·         Pocit plného břicha

·         Bolestivé píchání pod pravou stranou žeber

·         Pocity napětí pod pravou stranou žeber

·         Bolest často vystřeluje do zad a k pravé lopatce

·         Člověk je celkově ochromený (se žlučníkovým záchvatem nevyrazíte do práce)

·         Může se objevit i říhání, škytání nebo zvracení

·         Situace je vážná pokud na sobě pozorujete zažloutlé oční bělmo nebo máte-li horečku

Léčba zánětu a žlučníkových kamenů

V obou případech se připravte na žlučníkovou dietu. Ta vám z jídelníčku na delší dobu (někdy i navždy) vyřadí alkohol, potraviny obsahující semínka, pálivá jídla, tučná jídla atd. Doporučuje se vyhýbat se stresu a naučit se pravidelně jíst čerstvou a zdravou stravu.

Malé žlučníkové kameny z těla vyjdou většinou sami močovou trubicí. Někdy si toho člověk ani nevšimne, jindy to bolí jako čert. Větší kameny je třeba odstranit pomocí operace. V dnešní době se už jedná o běžný, málo riskantní a neinvazivní zákrok. Operace se provádí laparoskopicky a pacient je do několika dní opět na nohou. Samozřejmě se neodstraní pouze kámen, ale je vyoperován celý žlučník.

Neléčené žlučníkové kameny mohou vést k rakovině žlučníku. Proto je lepší se nemocného žlučníku raději zbavit úplně. Následně se dodržuje žlučníková dieta.

Lze zánětu a žlučníkovým kamenům předcházet?

Ne vždy, ale zdravým životním stylem rozhodně nic nezkazíte. Někteří lidé mají žlučníkové kameny již v pubertě, náchylné k jejich vzniku jsou maminky po porodu a lidé, kteří jedí nepravidelně a holdují chemicky zpracovaným jídlům. Žlučníku například nesvědčí ani káva na lačný žaludek nebo instantní polévky.

Jednoduše se držte zásad zdravého stravování a doufejte, že vám žlučník vydrží zdravý a funkční co nejdéle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno