Červené maso by mělo být nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Víte, jaké druhy masa patří mezi červené, jaký vliv má na lidský organismus a proč na něj nezapomínat, ale ani to s ním nepřehánět? Právě na tyto otázky si odpovíme na následujících řádcích.
Než se pustíme do hlubší analýzy vlivu červeného masa na lidský organismus, musíme si ujasnit, co vše se do něj řadí. Červené maso je především maso vepřové, hovězí, ale také skopové, jehněčí a telecí. Oproti tomu maso drůbeže se řadí do kategorie bílého masa. Co spojuje zmíněné druhy masa od vepřového po telecí? Je to zejména vysoký zdroj zinku a vitamínu B12, navíc obsahuje i zdraví prospěšné mastné kyseliny. To je také hlavní důvod, proč bychom na červené maso v našem jídelníčku rozhodně neměli zapomínat.
Proč jíst červené maso
Hlavní důvod, proč do vyváženého jídelníčku zařadit i maso červené, jsme naznačili dříve. Obsahuje totiž poměrně vysoké množství minerálů, vitamínu B12 a mastných kyselin. Červené maso obsahuje také velké množství bílkovin, které jsou navíc plnohodnotné. Na rozdíl od jiných druhů masa jsou totiž v tom červeném všechny esenciální aminokyseliny, které jsou základním stavebním kamenem pro budování svalové hmoty. Podobně jako ryby i červené maso obsahuje Omega3 mastné kyseliny, které výrazně snižují riziko onemocnění srdce a cév. Vepřové, hovězí, telecí i skopové maso je také plné železa, jehož příjem je důležitý jako prevence proti chudokrevnosti.
Všeho moc škodí
Ačkoliv obsahuje červené maso vysoký podíl zdraví prospěšných látek, s jeho konzumací by se to rozhodně nemělo přehánět. Červené maso totiž obvykle obsahuje poměrně vysoké množství tuku, jehož nadměrný příjem organismu příliš neprospívá a je častou příčinou řady onemocnění. Červené maso má však v omezené míře místo i v jídelníčku během redukční diety, je však důležité vyhnout se masu s velkým množství tuku a ten ideálně odstranit. Mezi nejméně tučné druhy červeného masa se řadí maso telecí a hned po něm divočina.
Nakupujte jen čerstvé maso
Pokud si chcete na červeném masu opravdu pochutnat a vyvarovat se případným zažívacích problémů, kupujte jen ověřené a čerstvé maso. Zhodnotit jej můžete už na pohled, musí mít hezkou barvu a nemělo by být šedé či dokonce nazelenalé. Maso nesmí zapáchat zkaženě a také na něm nesmí být slizký povlak. Pokud se vám takové maso dostane do ruky, rozhodně jej dále nepřipravujte. Chcete-li si červené maso zamrazit, měli byste tak učinit hned, jak si jej přinesete z obchodu. Pokud vám bude nějakou dobu stát při pokojové teplotě, okamžitě jej zpracujte a nemrazte.
Vepřové, hovězí, telecí, skopové maso i divočina, všechny tyto druhy se řadí do kategorie červených mas, které mají mít v našem jídelníčku pevné místo. Pokud to s množstvím konzumovaného červeného masa nebudete přehánět, vašemu zdraví jedině prospěje. Je jen na vás, pro jakou tepelnou úpravu se rozhodnete, nebo pustíte-li se do přípravy tataráku. V takovém případě se na výběru čerstvého masa ale dejte opravdu záležet.