Našli jste v lednici dva dny prošlý jogurt a říkáte si, jestli ho máte vyhodit, nebo ho můžete v klidu sníst? Nebo jste v obchodě narazili na jogurt s prošlý datem doporučené spotřeby, který je mnohem levnější, a přemýšlíte, zdali si ho koupit? Pojďme se společně podívat na to, jak to s prošlými jogurty vlastně je.
Hned na úvod vám prozradíte, že právě jogurty patří mezi ty potraviny, které můžete ve většině případů bez obav zkonzumovat i po uplynutí data minimální trvanlivosti. Ačkoliv nelze pojídání prošlých jogurtů přímo doporučit, riziko, že by vám uškodil, je skutečně minimální.
Výrobci jogurtů se totiž musí řídit přísnými pravidly a normami, které garantují, že bude daný výrobek v období trvanlivosti stoprocentně nezávadný. Jogurt však není nijak naprogramovaný, a tak se rozhodně nezkazí přesně v den, kdy jeho trvanlivost skončí.
Rozdíl mezi minimální trvanlivostí a „spotřebujte do“
Pokud přemýšlíte, jestli můžete prošlý jogurt nebo jinou potravinu zkonzumovat, zkontrolujte datum trvanlivosti. Je přitom třeba rozlišovat mezi minimální trvanlivostí, která udává, do kdy je produkt stoprocentně poživatelný, a formulkou „spotřebujte do“.
Ve druhém případě se skutečně nedoporučuje potraviny konzumovat po datu uvedeném na obalu. Minimální trvanlivost se obvykle uvádí právě na jogurtech a dalších mléčných výrobcích, „spotřebujte do“ pak najdete zejména na masu a uzeninách.
Řiďte se selským rozumem
Pokud přemýšlíte, jestli prošlý jogurt sníst, nebo raději ne, řiďte se selským jogurtem. Pokud je víčko na jogurtu nafouklé, pak v něm pravděpodobně začaly pracovat biologické procesy a už se nehodí ke konzumaci. Pokud je víčko v pořádku a jogurt vypadá i voní jako čerstvý, nemusíte z něj mít žádné obavy.
Plesnivý jogurt a další potraviny vůbec nejezte
Pokud po otevření jogurtu nebo jiné potraviny objevíte znaky plísně, potravinu celou vyhoďte. Prošlý jogurt v takovém případě vyhoďte i když narazíte třeba jen na malou tečku plísně. Spory plísní totiž prorůstají celou potravinou, a i když nejsou okem viditelné, mohou jej narušit v celém rozsahu.
Další prošlé potraviny, které můžete konzumovat
Prošlé jogurty rozhodně nejsou jedinou potravinou, kterou je možné konzumovat i po překročení data trvanlivosti. Ve většině případů můžete bez obav konzumovat také rýži, těstoviny, mouku, luštěniny, čokolády, sušenky, mléko, sýry a podobně. Rozhodně však nekonzumujte maso, lahůdkové zboží, cukrovinky a podobně.