Vyvážený jídelníček pro lepší zdraví

Všichni známe nesčetné množství pouček týkajících se toho, jak, kdy a v jakém množství se stravovat. Málokdo však ví, že je důležité sestavit pro sebe jídelníček vyvážený – takový, ve kterém nebudou chybět žádné základní potraviny a látky, bude v něm dostatek vitamínů a stravy, po které se zkrátka budeme cítit fit.

Ukázkových jídelníčků publikovaných v magazínech a časopisech se přitom nelze držet striktně, obvykle totiž bývají zaměřeny na detoxikaci či třeba hubnutí jednotlivých partií. Neobsahují však všechny látky, které je vhodné denně přijímat pro zdravou životosprávu – a proto je třeba je brát jako pouhou inspiraci.

Co by náš denní jídelníček měl obsahovat?

Obsah jídelníčku si nyní detailněji popíšeme a seřadíme dle doby, ve které se zrovna stravujeme.

Snídaně

Snídaně by nás, jakožto první jídlo dne, měla patřičně nabudit a nastartovat, vytváří tedy jakýsi základ. Tvořit má správně 20 – 25% denní dávky energie. A složení?
  • Bílkoviny pro zasycení, kterými se pro vás může stát například sýr cottage, tvaroh či (ale jenom občas) vejce.
  • Komplexní sacharidy, mezi které patří třeba celozrnné pečivo či celozrnné cereálie. Vyrábí je například Nestlé či BeBe.
Abychom byli trochu konkrétnější, můžeme si uvést i několik příkladů pro vyváženou snídani:
  • Mléko s celozrnnými cereáliemi
  • Nízkotučný jogurt s celozrnnými (mini) sušenkami BeBe
  • Ovesná či jáhelná kaše
Za vhodnou „snídaňovou tekutinu“ je považován zelený čaj, ale ruku na srdce – kdo z vás se obejde bez ranního šálku kávy?

Cereálie

Oběd

Na rozdíl od snídaně by nám měl oběd dodat energie o něco více, a to 25 – 30% její denní dávky. Bude tedy o něco vydatnější. S jeho složením se budeme (alespoň z hlediska látek) trochu opakovat. Vyvážený oběd obsahuje:
  • Bílkoviny v podobě masa, luštěnin či třeba tofu.
  • Komplexní sacharidy ve formě příloh – tedy například rýži, těstoviny či kuskus. Smažené přílohy či knedlíky na talíři v tomto případě příliš vítány nejsou.
Rovněž je vhodný čas pro konzumaci zeleniny, která se může stát další přílohou či dezertem. Také bychom neměli zapomínat na pitný režim a pamatovat, že bychom během celého dne měli vypít přibližně 2 litry tekutin (záleží ale i na fyzické zátěži a ročním období).

Večeře

Konzumace večeře je poměrně diskutovaným tématem, často totiž právě v tuto dobu hřešíme. Problémem mnohých je to, že se snaží konzumaci co nejvíce oddálit od spánku – pokud ale jíme například v 17:00 a usínáme v deset večer, je logické, že dostaneme hlad a uděláme si exkurzi do naší ledničky. Tak to být ovšem nemusí – večeři a spánek stačí oddělit třemi hodinami.
A složení? Opět podobné, ale odlehčené:
  • Bílkoviny v poddání masa (zejména vhodný třeba tuňák, makrela) či sýra.
  • Minimální množství sacharidů.
  • Zelenina. Večeře je ideální chvílí pro konzumaci zeleniny a jako ideální pokrm si můžeme představit například zeleninový salát doplněný kuřecím masem.
Samozřejmě nezapomínejme ani na svačiny mezi jednotlivými jídly, které mohou obsahovat zejména ovoce, sem tam celozrnnou tyčinku a občas i ten kousek čokolády. 
Na závěr vám neřekneme ono slavné rčení, které tvrdí, že pokud budete dodržovat zásady tohoto jídelníčku, zhubnete a budete mít svou vysněnou váhu. Určitě se však budete cítit lépe. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno