Národní parky ČR

V České republice najdete celkem čtyři národní parky. Nejstarší z nich je Krkonošský národní park, který byl vyhlášen v roce 1963. Nejmladším českým národním parkem je Národní park České Švýcarsko vyhlášený v roce 2000. K dalším dvěma českým národním parkům patří Národní park Šumava a Národní park Podyjí.

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park neboli KRNAP zasahuje na severu Čech do okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Jeho severní část přiléhá k polské státní hranici, za níž na tento český národní park navazuje polský Karkonoski park narodowy, který vzniknul již v roce 1959.

Sněžka: Dominanta národního parku

Dominantu krkonošského národního parku tvoří Sněžka, která je se svými 1603 metry nadmořské výšky zároveň nejvyšší horou České republiky. Vrcholek této hory, přes který vede česko-polská hranice, je častým turistickým cílem. A to i díky tomu, že je z něj překrásný panoramatický výhled do okolí.

Národní park Šumava

Národní park Šumava, který je největším českým národním parkem, byl vyhlášen v roce 1991. Tento národní park, který se rozprostírá na jihu Čech, vznikl z části území původní Chráněné krajinné oblasti Šumava. Za zmínku stojí, že první snahy o vyhlášení přírodního parku Šumava sahají už do roku 1911.

Zelené srdce Evropy

Zelené srdce Evropy, tímto názvem je Národní park Šumava často označován proto, že je jedním z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě. Zahrnuje konkrétně rozsáhlá rašeliniště, smrkové a bukové pralesy, horské louky, nespoutané řeky či ledovcová jezera. Je rovněž domovem desítek ohrožených druhů rostlin a živočichů, například tetřeva hlušce nebo orla skalního.

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí, který je v současné době jediným moravským národním parkem, byl vyhlášen stejně jako Národní park Šumava v roce 1991. Tento rozlohou nejmenší tuzemský národní park se rozkládá na 63 kilometrech čtverečních podél řeky Dyje, a to mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem.

Rakouský Thayatal

Na Národní park Podyjí navazuje na rakouské straně Národní park Thayatal, který vznikl v roce 2000. Na území tohoto rakouského národní parku se mimo jiné nachází nejmenší rakouské město Hardegg se stejnojmenným hradem.

Údolí řeky Dyje

V Národním parku Podyjí stojí za povšimnutí údolí řeky Dyje, které má kaňonovitý charakter. Řeka Dyje vytváří spoustu meandrů, jež jsou lemované skalními útvary a kamennými moři. Hodnoty parku přitom spočívají právě v celkové zachovalosti tohoto dyjského kaňonu.

Národní park České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko, které je českým nejmladším parkem, naleznete na jihozápadě Šluknovského výběžku. Tento park o rozloze 79,23 kilometrů čtverečních svou severní a západní stranou přiléhá k německé hranici, na kterou navazuje německý národní park Saské Švýcarsko.

Unikátní skalní útvary

Co je pro Národní park České Švýcarsko charakteristické? Především unikátní pískovcové útvary, k nimž patří skalní věže, stěny, rokle, brány města nebo bludiště. Symbolem tohoto národního parku se mimo jiné stala Pravčická brána, což je skalní brána, která vznikla v kvádrových pískovcích křídového stáří.

Pravčická brána

Pravčická brána, která se nachází zhruba 3 kilometry severovýchodním směrem od obce Hřensko, má rozpětí 26,5 metrů a výšku 16 metry. Svými rozměry jde o největší pískovcovou skalní bránu na evropském kontinentu.

Pravčická brána

Za zmínku rovněž stojí, že tato unikátní skalní brána byla vyhlášena českou národní přírodní památkou, v roce 2009 se dokonce probojovala do užšího výběru ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno