Zánět osrdečníku: příznaky, léčba

Zánět osrdečníku neboli perikarditida je onemocnění často infekčního původu. Projevy jsou z velké části podobné jako při infarktu myokardu. Léčba je důležitá, v opačném případě mohou nastat vážné komplikace.

Osrdečník

Osrdečník je blána, složená ze dvou listů. Uzavírá se za vzniku vaku ve tvaru kužele a ten pak nalého na vyhraněnou oblast bránice. Uvnitř vaku se nachází srdce. Osrdečník (tzv. perikard) plní v lidském organismu celou řadu funkcí. Jeho úkolem je fixace srdce, usměrnění gravitace i ochrana srdce před vznikem infekce. Osrdečník také zabraňuje nadměrnému roztažení. Pokud je osrdečník postižen zánětem, nazýváme jej perikarditida. Jen pro úplnost doplňme, že lékaři dělí perikarditidu na suchou a vlhkou. Suchá je označením pro zmiňovaný zánět, vlhká pak představuje stav, kdy dochází k hromadění tekutiny, která vede k srdeční taponádě.

Příčiny zánětu osrdečníku

Zánět osrdečníku se může vytvořit z několika různých příčin. Nejčastější příčinou je vznik infekce, kterou způsobují různé druhy virů, bakterií i plísní. Často však k zánětu dochází při postižení autoimunitními chorobami. Perikarditida může být doprovodným příznakem nádorových onemocnění, nedostatečné funkce štítné žlázy i selhávání ledvin.

Příznaky

Zánět osrdečníku je doprovázen celou řadou příznaků, bohužel mnohé jsou podobné infarktu. Proto může být při prvotní diagnostice nemoc špatně vyhodnocena. Hlavním příznakem je výrazná tupá bolest na hrudi. Tak trvá i několik dní. Pacientovi se zpravidla uleví v pozici vsedě. Při kašli je bolest výraznější. Dalším příznakem je únava, zvýšená teplota, potíže s polykáním, nedostatečný dech, kašel či chrapot. V závažnějších případech může dojít ke kolapsu krevního oběhu, v takovém případě je nutná okamžitá hospitalizace.

Problém diagnostiky

I zkušenému lékaři se může stát, že perikarditidu diagnostiku jako infarkt. Je to jednak z důvodu podobných příznaků, ovšem i změny, které vyhodnotí EKG, jsou velmi podobné infarktu. V některých případech lze zánět osrdečníku rozpoznat pomocí třecího šelestu, který může být slyšitelný při poslechu fonendoskopem.

Léčba

Základem léčby je udržování pacienta v klidovém stavu. Léčba probíhá na lůžkovém zařízení, kdy je pacient pod dohledem lékařů, kteří mu podávají protizánětlivé léky, sledují jeho reakce a dohlíží na něj. V případě, kdy se rozvíjí srdeční taponáda, provádí lékař odborný zákrok – zavádí jehlu přes hrudník a nahromaděnou tekutinu odsává. Při prvních příznacích infarktu či zánětu osrdečníku tak vyhledejte lékaře nebo zavolejte záchrannou službu a konkrétní řešení léčby nechte na odbornících.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno